چگونه علم نقشه برداری به درمان کرونا کمک میکند؟

در این روزهای کرونایی که ویروس کرونا تمام برنامه های جهان را به هم ریخته و سیاره زمین را دچار آشوب کرده است این سوال برای نقشه برداران پیش می آید که علم نقشه‌برداری چه کمکی می‌تواند به درمان covid-19  بکند.

به همین خاطر لازم دانستیم در این مقاله به بخشی از موارد مربوط به علم ژئوماتیک در درمان و مدیریت این ویروس دردسرساز را بپردازیم.

یکی از داده های مناسب در مدیریت و در نتیجه درمان ویروس کرونا داده های ماهواره ای از جمله تصاویر ماهواره می باشد.

با استفاده از آنالیز و تفسیر عکس های هوایی و ماهواره‌ای می‌توان به اطلاعات مناسبی دست یافت.

بیشتر بخوانید:

فتوگرامتری و نقشه برداری هوایی چیست؟

تصویر ماهواره ای یا میکروسکوپ

ویروس ها با چشم غیر مسلح هم قابل رویت نیستند چه برسد به ماهواره ها که صدها کیلومتر دورتر در فضا قرار دارند.

با این وجود شاخصه‌های پروکسی مهمی وجود دارد که ماهواره ها می توانند در مدلسازی نظارت پاسخ دادن و بهبودی شیوع بیماریهای عفونی همچون کرونا مفید باشند.

این چنین بیماری‌ها دارای شاخص هایی می باشد از جمله شیوع این بیماری ها بر مبنای مکان می باشد آنها در مکان های معینی می توانند بهتر رشد کنند و خوشه می گیرد و در مسیرهای خاصی حرکت می کنند.

بنابراین داده های جغرافیایی از جمله تصاویر ماهواره‌ای می‌تواند ابزارهای اساسی برای مدلسازی بیماریهای واگیر دار باشد.

 داده‌های جغرافیایی با کیفیت بالا مدل های داینامیک و آماری را قادر می سازد که خصوصیات خاص انتقال بیماری، عوامل خطر و پیش‌بینی شروع بیماری را فراهم کند.

  این مورد معمولاً در کشورهای فقیر و کم درآمد که در اغلب شرایط فقدان سیستم های ضبط سلامت الکترونیکی بالا وجود ندارد  کاربرد دارد.

 زمانی که حالت داینامیک یک بیماری مدلسازی و کامل گردید می توان از تصاویر ماهواره ای برای نظارت بر مکان هایی که احتمال بروز ویروس در آنجا بیشتر است استفاده کرد.

 برای مثال بسیاری از بیماری ها جدید مانند mers و covid19 بیماری های مشترک بین انسان و حیوان می تواند باشد.

 یکی از راه های تشخیص بیماری های وحشی مانند کرونا نظارت بر مکانهایی است که انسان به طور مستقیم و غیر مستقیم با حیوانات وحشی در تماس می باشد.

بیشتر بخوانید: روشی برای دانلود و بارگیری نقشه ماهواره ای با کیفیت بالا سنتینل و لندست

نظارت بر وضعیت زمین با استفاده از تصاویر ماهواره ای:

غالبا این موارد بیشتر زمانی اتفاق می افتد که انسانها در حال تغییر شکل عادی کره زمین برای مثال تبدیل جنگل ها به مراتع و زمین های کشاورزی در نتیجه فشار ناشی از کم شدن فضا برای حیوانات وحشی و نزدیک شدن انسان ها به آن ها و یا از طریق استفاده از حیوانات وحشی به عنوان دام می باشد.

با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای می توان تغییر کاربری زمین را با هدف قرار دادن بهداشت عمومی امروز بررسی کرد و جلوی مشکلاتی همچون ویروس کرونا که امروز جهان را به چالش کشیده است گرفت.

داده های آب و هوایی و کمک به کنترل ویروس

همچنین می توانیم ببینیم که تغییرات آب و هوا خطر انتقال بیماری را در کجا افزایش داده است.

برای مثال ویروس زیکا توسط پشه ها حمل می شود این حشرات با گرم شدن آب و هوا زیستگاه شان را در شمال و جنوب و به دور از مناطق استوایی تغییر می دهد در حالی که این امر باعث افزایش خطر انتقال ویروس و گسترش آن است ما میتوانیم با نظارت بر آب و هوا با استفاده از ماهواره ها به این نتیجه برسیم که احتمال انتقال ویروس در فصل های مختلف در کدام مناطق بیشتر استو تدابیر بهداشتی و پزشکی را در آن فصل در آن منطقه افزایش دهیم.

 همچنین ما میتوانیم از ماهواره ها برای پاسخ هدفمندتر به بیماریهای عفونی استفاده کنیم.

  برای مثال بیماری آنکو سکسیس یا با نام دیگر کوری رودخانه یک بیماری گرمسیری مغفول است که تا به حال بیش از ۲۰ میلیون نفر را آلوده کرده و نزدیک به یک میلیون نفر بر اثر این بیماری کور شده است.

بیماری کوری رودخانه که از طریق مگس های سیاه که در امتداد رودخانه ها و نقشه های پرسرعت وجود دارند. اغلب در جوامع دورافتاده و فقیر دیده می شود.

با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به صورت مرتب و دقیق می‌توانیم زمان جاری شدن رودخانه ها را بررسی کنیم.

  در نتیجه همه اینها باعث می‌شود تا مناطقی که احتمال بروز این بیماری بیشتر است را شناسایی کنیم که این داده ها کمک بسیاری به تیم درمانی و پزشکی می کند زیرا باعث می شود اقدامات لازم را زودتر انجام دهد و کادر درمانی را در آن منطقه بیشتر و بهتر است قرار دهد.

تخمین جمعیت به کمک تصاویر ماهواره ای

 یکی دیگر از کاربرد تصاویر ماهواره‌ای تحلیل و اندازه گیری جمعیت با بررسی تخمین ساختمان‌ها صورت می گیرد.

تصاویر ماهواره ای این تخمین جمعیت را خیلی سریع در اختیار مسئولان و  مدیران مربوطه قرار می دهد.

 با بررسی این اندازه گیری ها دولت ها تصمیم می گیرند که در زمان وقوع ویروس یک منطقه تا چقدر در خطر است و چقدر به مراکز پزشکی و درمانی نیاز دارد و آیا مراکز پزشکی موجود قادر به پاسخگویی در زمان اوج ویروس هستند.

همچنین با ردیابی کالاها در بنادر و جاهای دیگر با استفاده از تصاویر ماهواره ای می توان تاثیرات اقتصادی شیوع بیماری و سرعت بهبود احتمالی این افت اقتصادی در سراسر جهان را تخمین زد.

تصویر ماهوارهای maxer و بررسی وضعیت ساختمان های یک منطقه

داده های GIS راهی دیگر برای جلوگیری از کرونا:

 یکی از اصلی ترین موارد کمک شاخه های ژئوماتیک در درمان ویروس کرونا که در کشورمان ایران هم خیلی با آن سر و کار داشتیم بحث داده های جی آی اس ای می باشد.

 برای مثال در زمان وقوع کرونا سامانه‌های مختلفی وضعیت  خیابان ها و مناطق مختلف شهر را از نظر پرخطر و کم خطر بودن خیابان و محله بررسی می‌کردند.

بیشتر بخوانید: نرم افزار متن باز ژئوسرور (Geoserver)

 این داده ها با استفاده از اطلاعات به دست آمده از بیماران مشخص شده و قرار دادن آن در سامانه های مختلف جنسی برای مردم قابل رویت است.

 کمک به روند درمان  ویروس کووید ۱۹ و جلوگیری از گسترش آن چالش تک تک افراد این سیاره می باشد و  یکی از جوامعی که همیشه در در وقوع مشکلات و چالش های مختلف داده های مناسبی را ارائه می‌دهند نقشه برداران می باشد.

در مباحث مربوط به بیماری از جمله بیماری کرونا جامعه شماتیک در گرایش های مختلف در صحنه حضور دارند.

4.7/5 - (15 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


02128423013
مشاور:


09120448336
واتساپ:


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
نوشتهٔ پیشین
نقشه برداری معدن با پهپاد چیست و 10 تا از کاربردهای آن
نوشتهٔ بعدی
سیستم تصویر و سیستم مختصات چیست؟ 10 تفاوت سیستم مختصات و سیستم تصویر

1 دیدگاه. Leave new

  • سلام بسیار عالی است. فک نمیکردم نقشه برداری بتونه به کرونا هم کمک کنه.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
2 +