رشته کارتوگرافی یا نقشه نگاری، علمی آمیخته با هنر

نقشه برداری

در واقع به علم و فن تهیه نقشه های متعدد، کارتوگرافی گفته می شود که خود یک رشته مستقل در دانشگاه است. کاربرد آن نیز بسیار گسترده است که قرار است در این مقاله به مهمترین کاربردهای آن بپردازیم. اگر می خواهید اطلاعات دقیق و واقعی در این زمینه کسب کنید، مطالعه این مقاله می تواند به شما کمک کند.

 کاربرد کارتوگرافی

نقشه های ایجاد شده در کارتوگرافی طی مراحل مختلف و با تکیه بر تناسب هندسی و اصول ریاضی و به کمک تجهیزات بسیار پیشرفته و با اندازه‌گیری های دقیق و همچنین با محاسبه و ترسیم توسط دانش آموختگان و متخصصان این حوزه به وجود می آید.

در یک تعریف جامع می توان گفت، به تکنیک هایی که برای کوچک کردن ابعاد فضایی اجسام استفاده می شوند می گویند. این کار ممکن است روی سطوح بزرگ استفاده شود مانند، منطقه ای از کره زمین، بخشی از یک شهر، یا یک کوه. با این کار شما می توانید پهنه‌های وسیع جغرافیایی را به اندازه ای کوچک کنید که قابل مشاهده باشند.

در برخی موارد، یک زبان ارتباطی گرافیکی است. بخشی از آن علم است: شما دارای یک مورد بسیار متراکم از اطلاعات، یک نقشه هستید و باید آنچه را که در آنجا است با انسان ها ارتباط دهید. می توانید فرایندهای ارتباطی را مطالعه و تحلیل کرده و تراکم اطلاعات و پهنای باند ارتباطات را بهینه کنید؛ اما گاهی کاربرد کارتوگرافی نیز به هنر مربوط می شود: شما می توانید زیبایی و سبک و ظرافت را در نحوه ارائه مجموعه ای از اطلاعات فضایی ترکیب کنید.

دو واژه مهم Cart و graphy تشکیل دهنده کارتوگرافی است که معنای آن نقشه ترسیمی است. به همین دلیل است که بیشتر به دانش تهیه نقشه معروف شده است.

پونزکاربرد کارتوگرافی بسیار گسترده‌تر از حد تصور است، به عنوان مثال در حوزه های زیر می توان ازآن استفاده کرد:

  • نقشه برداری
  • ساختار اقتصادی
  • ساختار فرهنگی
  • ‌ ساختار دفاع ملی
  • ‌ ساختار روابط بین‌الملل
  • ساختار تعلیم و تربیت
  • ساختار جهانگردی

با توجه به تعاریف گفته شده درباره و کاربرد کارتوگرافی می توان هدف نهایی آن را نقشه دانست. معمولا کارتوگراف ها از تجهیزات مختلف و به روز برای به دست آوردن نقشه های مورد نظر در وسعت های مختلف استفاده می کنند. برای مثال نقشه یو تی ام املاک نیز توسط یک کارتوگراف طراحی می شود.

کارتوگرافی جغرافیا
کارتوگرافی جغرافیا

کاربرد کارتوگرافی چیست؟

کارتوگرافی برای قرن ها توانسته به ترسیم جهان در حال تغییر ما کمک کند. با پیشرفت تکنولوژی، قابلیت های نقشه برداری ما نیز توسعه یافته است. ما می توانیم شهر، کشور، سیاره و تا حدی، حتی جهان خود را با این سیستم نقشه برداری کنیم.

با کمک سیستم اطلاعاتی کارتوگرافی جغرافیا به راحتی می توانید مانند قبل جهان خود را ترسیم کنید. شما علاوه بر این با کمک کارتوگرافی می توانید به ارائه نقشه های پایه سه بعدی و دو بعدی بسیار دقیق مناطق مختلف جغرافیایی نیز بپردازید.

نقشه سازان که کارتوگراف نامیده می شوند، نقشه ها را برای اهداف مختلف ایجاد می کنند. مسافران از نقشه های کارتوگرافی جاده ای برای ترسیم مسیرها برای سفرهای خود استفاده کنند. هواشناسان و دانشمندانی که آب و هوا را مطالعه می کنند از نقشه های کارتوگرافی آب و هوا برای تهیه پیش بینی استفاده می کنند. برنامه ریزان شهر با استفاده از نقشه هایی که ویژگی های زمین را نشان می دهند، مکان مناسب بیمارستان ها و پارک ها مشخص می کنند.

خلاصه باید گفت کاربرد کارتوگرافی بسیار زیاد است و در حوزه های مختلف می توانید از آن استفاده کنید. در حال حاضر رشته کارتوگرافی در اکثر دانشگاه های مطرح جهانی تدریس می شود.

کاربرد کارتوگرافی چیست؟اگر علاقه مند هستید تا در این رشته تحصیل کنید، باید همانند سایر رشته ها در طول ۲ سال مهارت های عملی در نظر گرفته شده برای این رشته را در دانشگاه و زیر نظر اساتید و متخصصان آن آموزش ببینید. بعد از آموزش این مهارت ها و فارغ التحصیلی شما به عنوان کاردان فنی معرفی خواهید شد.

چرا روز به روز بر اهمیت کارتوگرافی افزوده می شود؟

حال که با مهمترین کاربرد کارتوگرافی آشنا شدید و دانستید که این رشته در چه حوزه هایی نقش دارد، بهتر است اهمیت یادگیری و آموزش کارتوگرافی جغرافیا را نیز بیاموزید و بدانید که چرا روز به روز بر اهمیت آن در سراسر دنیا افزوده می شود.

همانطوری که گفته شد این رشته روشی است که از طریق آن نقشه ها ایجاد و طراحی شده و مورد مطالعه قرار می گیرند. این رشته تلاقی بین عمل، علم و هنر است که اصول و استانداردهای عملی نقشه ها و نقشه برداری را مطالعه و مورد بررسی قرار می دهد.

این رشته با همپوشانی بین جغرافیا، زمین شناسی، توپولوژی و حتی سیاس یک رشته بسیار متقاطع است. با وجود این، این رشته یک ایده محوری دارد به نام مکان.

کاربرد کارتوگرافی زیاد است و ما به کمک آن می توانیم جایگاه خود را در جهان به خوبی درک کنیم، علاوه بر این می توان روابط موقعیتی را به کمک کارتوگرافی تجزیه کرد و تأثیر جغرافیا را بر زندگی روزمره خود بررسی کنیم.

توجه به این نکته ضروری است که کارتوگرافی به بازنمایی های جهان می پردازد: بازنمایی هایی که با هدف نقشه و مقاصد نقشه ساز شکل می گیرد.

واضح است که دقت کارتوگرافی محدود بود. با این وجود، یکی از اولین تلاش های شناخته شده برای به تصویر کشیدن دقیق جهان به طور کلی بود، البته این علم و هنر از گذشته به امروز با پیشرفت های زیادی روبرو شده است و دقت آن نیز بیشتر از گذشته شده.

کارتوگرافی

توجه داشته باشید در عصر امروز، این رشته به همان دلیل مهم است که ریاضیات و زبان ها به طور کلی مهم هستند: آنها اجازه می دهند اطلاعات بین افراد به طرز معقول کارآمد و مؤثر منتقل شود.

همانطور که می توانید یاد بگیرید نویسنده خوبی شوید، می توانید یاد بگیرید که کارتوگرافی شوید. هر دو به ارتباطات مربوط می شوند، فقط مورد دوم بر ارتباطات گرافیکی و نقشه برداری تمرکز دارد، عمدتا در حوزه انتقال اطلاعات فضایی و نقشه. شما می توانید از کاربرد آن در حوزه های متعدد استفاده کنید.

همچنین می توانید خدمات کارتوگرافی مپ اسکیل را مشاهده کنید.

 
4.7/5 - (12 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


02128423013
مشاور:


09120448336
واتساپ:


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
نوشتهٔ پیشین
تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی، جانمایی ملک روی عکس هوایی
نوشتهٔ بعدی
هزینه نقشه یو تی ام و تعرفه نقشه برداری utm چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
2 +