نقشه یو تی ام UTM چیست و چگونه این نقشه را تهیه کنیم؟

نقشه برداری
55 دیدگاه

نقشه یوتی ام utm چیست و چگونه تهیه می شود؟ امید قربانی هستم فارغ التحصیل رشته نقشه برداری و کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک و در این مقاله قصد دارم به معرفی مفهوم نقشه یوتی ام utm و نحوه تهیه آن بپردازم و همچنین چند نمونه از این نقشه پرکاربرد را معرفی کنم.

برای آگاهی از هزینه نقشه یو تی ام کلیک کنید.

نقشه یو تی ام UTM چیست؟

در ابتدای این مقاله به این موضوع خواهم پرداخت که اصلا سیستم مختصات چیست؟ سیستم مختصات UTM چیست و چه کاربردی دارد و این نقشه چه ارتباطی با سند های ملکی دارد؟

نقشه یو تی ام برای تعیین حدود دقیق ملک و کاداستر نقشه ها در سیستم یو تی ام UTM تهیه میشود.

البته لازم به ذکر است که مبحث مربوط به نقشه های یو تی ام و سیستم مختصات یو تی ام بحثی بسیار تخصصی و زمان است اما در این مقاله سعی بر این است که تمام موارد را ذکر کنیم. مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا تمام این موارد را دریابید.

نمونه نقشه utm
نمونه نقشه utm

نقشه یو تی ام و سند تک برگ ماده 147 و 148

این روزها سخنان زیادی در مورد نقشه یو تی ام یا UTM و ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ و سند های تک برگ گفته می شود به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به این موضوع بپردازیم.

اما ابتدا قصد داریم در مورد سیستم مختصات یو تی ام و نقشه یو تی ام و روش های تهیه آن صحبت کنیم، سپس توضیحی کلی در مورد ماده ۱۴۷ و ماده ۱۴۸ خواهیم داد.

البته لازم به ذکر است هدف از تهیه نقشه یو تی ام فقط مواردی چون تهیه سند تک برگ نیست. این موضوع را به یاد داشته باشید که نقشه یو تی ام با نقشه هوایی متفاوت است.

مباحث مختلفی برای این امر وجود دارد که می توان گفت از دیگر موارد نیاز به این نوع نقشه، بررسی میزان تخلف ملک و ورود به حریم شهرداری و یا تفاوت نقشه تفصیلی منطقه است و در ادامه به تفصیل کامل می پردازیم.

سیستم مختصات چیست؟

 به دلیل اینکه  هدف در نقشه برداری پیاده کردن عوارض بر روی یک سطح دو بعدی مانند کاغذ لازم داریم از مبدلی برای این پیاده سازی استفاده کنم مختصات عوارض به راحتی بر روی سطح دو بعدی و یا نقشه نمایش داده شود. برای این کار از سیستم مختصات استفاده می کنیم.

سیستم مختصات مرکاتور:

در این سیستم مختصات استوانه ای را تصور کنید که در محور استوا بر کره زمین مناسب شده است. محور استوانه طوری است که بر محور زمین منطبق است.

سیستم مختصات در قطب دقت بیشتری دارد و وقتی به استوا نزدیک تر باشد مقیاس بزرگتر میشود.

سیستم مختصات یو تی ام utm:

سیستم مختصات یو تی ام مانند مرکاتور است در حالی که از یک استوانه در طول نصف النهارهای زمین مماس زمین است و دور زمین را می کند.

سیستم مختصات زمین را به ۶۰ قسمت که به zone معروف است تقسیم کرده که هر قسمت ۶ درجه می باشد. برای هر قسمت حروفی در نظر گرفته شده است ایران مناطق H, I, J , G را شامل می شود. 

نصف النهار گرینویچ در زون ۳۰ قرار دارد به این ترتیب نیمکره  غربی زون ۱ تا ۲۹ و نیمکره شرقی ۳۱ تا ۶۰ را شامل می شود.

از سیستم تصویر یو تی ام به دلیل دقت بالا برای تهیه نقشه املاک و ماده ۱۴۷ استفاده میشود.

برای استفاده از ابزار رایگان تبدیل مختصات جغرافیایی به utm کلیک کنید.
نقشه یو تی ام
نمونه نقشه یو تی ام utm

سیستم مختصات utm یو تی ام مخفف چیست؟

سیستم مختصات UTM مخفف Universal Transverse Mercator coordinate system است و در سال۱۹۴۰ به دست ارتش آمریکا ابداع شد.

هدف از تهیه نقشه یو تی ام چیست؟

یکی از سوالاتی که ما همیشه از متقاضیان محترم می پرسیم دلیل تهیه نقشه شمیم چیست و جهت ارائه به کدام اداره و ارگان است؟

در این باره باید گفت که هر کدام از ادارات و ارگان های دولتی معیارهای خاص خود را دارند، برای مثال اداره ثبت برای ثبت تک برگ نیاز به نقشه دارد اما نقشه مورد نیاز شمیم 1:1000 و 1:2000 عرصه ملک است و نیاز به برداشت اعیان ندارد. همچنین نقشه مورد نیاز شهرداری نقشه با مقیاس 1:500 است که که نیاز به برداشت عرصه و عوارض شعاع 70 متری ملک مورد نظر است.

اگر به این موضوعات پیش از سفارش خدمات پرداخته نشود حاصل آن مشکلاتی همچون عدم تایید نقشه توسط اداره مورد نظر است.

تیم مهندسی  و کارشناسان رسمی دادگستری مپ اسکیل  با در اختیار داشتن تجهیزات و تجربه کافی آماده ارائه خدمات  نقشه برداری از جمله تهیه نقشه UTM ملک شما در کمترین زمان با بالاترین دقت و کمترین هزینه به شما هموطنان است. جهت مشاوره و سفارش از طریق راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

مدیر مجموعه مپ اسکیل

نمونه نقشه utm

در زیر دو نمونه ای از نقشه یو تی ام ساختمان مسکونی و زمین کشاورزی تهیه شده توسط تیم مپ اسکیل را مشاهده می کنید.

نمونه نقشه utm مسکونی
نمونه نقشه UTM ساختمان مسکونی
نقشه یو تی ام
نمونه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

کاربرد نقشه UTM

همانطور که بالا گفته شد هر نقشه ای که در سیستم مختصات یو تی ام تهیه گردد نقشه یو تی ام است اما در ایران نقشه یوتی ام به اصطلاح به نقشه های که وضع موجود املاک زمین‌های کشاورزی را نشان دهد گفته می شود.

در ادامه به چند نمونه از کاربردهای نقشه یوتی ام می پردازیم.

کاربرد نقشه یو تی ام در ماده ۱۴۷:

یکی از عمده مسائل کاربرد نقشه یو تی ام تهیه سند تک برگ برای زمین هایی که جز ماده ۱۴۷ یا ماده ۱۴۸ می باشد است.

برای تهیه سند برای زمین هایی که تا به حال سندی دریافت نموده اند نیاز به تهیه نقشه یو تی ام است.

در این نقشه یوتی ام که معمولاً با مقیاس ۱:۱۰۰۰ و ۱:۲۰۰۰ تهیه می شود عرصه زمین یا ملک مورد نظر در سیستم مختصات utm برداشت شده و ترسیم می گردد و در نهایت با تایید کارشناس امور ثبتی و نقشه برداری اقدام به ثبت درخواست سند میشود.

کاربرد نقشه یو تی ام
کاربرد نقشه یو تی ام در ماده 147

همه چیز در مورد ماده 147 و ماده 148:

در ادامه به قوانین ماده 147 و 148 می پردازیم.

 هدف از طرح ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ :

یکی از مواردی که همیشه دولت ها با آن در چالش بودند صدور اسناد رسمی برای املاک و زمین های کشاورزی و باغها برای مردم جامعه بوده است.

بدین منظور طبق مراحل مختلف ای مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ به تصویب رسید.

اما هدف از تدوین قانون ماده ۱۴۷ و ماده ۱۴۸ چه بود؟ بر طبق این قانون، کسانی که به خاطر موانع قانونی امکان صدور سند برای ملکی که مدتها مورد تصرف شان بود میسر نشد بود حال می توانند با این قانون اقدام به دریافت سند کنند.

تاریخچه ماده ۱۴۷ و ماده ۱۴۸:

با بالا رفتن درخواست متصرفان زمین  و مالکان برای دریافت سند رسمی برای ملک خود لازم شد تا قوانینی و معیارهایی برای راحت تر شدن و سرعت بخشیدن به عمل دریافت سند رسمی برای مالکان تصویب شود.

این قوانین برای اولین بار در سال ۱۳۱۰ تصویب و در سال ۱۳۵۱ مورد بررسی قرار گرفت و موادی به آن قوانین اضافه شد.

در ابتدا به تصویب قانون ثبت اسناد و املاک مصوب ۱۳۱۰ شامل ۱۴۲ ماده بود که در دی ماه  سال ۱۳۵۱ به ۱۵۷ ماده رسید.

ماده ۱۴۷ و ماده ۱۴۸ در سال ۱۳۵۱ به تصویب رسیده است.

این دو مواد به منظور جلوگیری از افرادی در جامعه است که بدون رعایت مقررات و بدون اجازه از مالک و یا مالکان اراضی به تصرف املاک و بهره برداری از آنها برای خود اقدام کرده‌اند تصویب شده است.

لازم به ذکر است که این قانون در ابتدا فقط برای بعضی از شهرها اجرا شد و تا سه سال ادامه داشت.

در سال ۱۳۵۷ اجرای ماده ۱۴۸ برای کل کشور ادامه داشت و سه سال تمدید شد.

سپس در سال ۵۸ بازی زبانی آن از ۳ به ۵ سال افزایش یافت.

در سال ۱۳۶۵ به دلیل درخواست مردم اصلا حیاتی بر روی ماده 147 و ماده 148 صورت گرفت که در آن ساختمان های ساخته شده و ساختمان هایی با سند های عادی که صاحب آن ها به دلایل قانونی قادر به دریافت سند مالکیت نبودند توانستند طی مراحلی سند مالکیت خود را دریافت کنند.

در ادامه در سال ۱۳۷۰ اصلاحاتی بر روی ۲ ماده 147 و 148 صورت گرفت که بر طبق آن زمین هایی که تا ابتدای سال ۷۰ ملک و اعیانی بر روی آنها ساخته و احداث شده بود و یا زمین های کشاورزی و باغ هایی که در حریم شهر ها و خارج از بافت شهری قرار دارد که تا ابتدای سال ۷۰ خریداری شده‌اند.

اما مالکان آنها که نتوانستند سند مالکیت دریافت کنند میتوانستند از طریق ماده ۱۴۷ اقدام به دریافت سند مالکیت نمایند.

در سال ۱۳۷۸ برای جلوگیری از مشکلات همچون سودجویی بعضی افراد اصلاحاتی دوباره بر روی دو مواد انجام شد و در سال ۱۳۵۸ تصویب رسید و تا ۵ سال تمدید گردید.

تفاوت ماده 147 و ماده 148:

ماده ۱۴۷ مربوط به زمین املاک باغ و زمین کشاورزی است که شخص صاحب ملک و متصرف آن به خاطره موانع قانونی نتوانسته‌اند سندی دریافت کند.

ماده ۱۴۸ مربوط به املاک و زمین‌هایی است که وقف دولت و یا صاحب آن شهرداری می باشد است.

اگر زمین بدون ساختمان مسکونی باشد شهرداری مکلف است که ساختمان را به قیمت منطقه به صاحب آن اعیان بفروشد.

اگر زمین دارای ملک مسکونی باشد در اینجا با در نظر گرفتن نظر کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک قیمت عادلانه بر روی ملک صورت می گیرد

مراحل و اقدامات لازم برای دریافت سند مالکیت بر طبق ماده ۱۴۷:

اولین اقدام برای دریافت سند مالکیت تهیه نقشه utm ملک و املاک مجاور آن، توسط مهندسین نقشه بردار نظام مهندسی و کارشناس رسمی دادگستری ثبت و تهیه نقطه از مرکز ملک می باشد.

بعد از پرداخت فیش واریزی از طریق سامانه الکترونیک درخواست صدور سند مالکیت دهید. گواهی تعیین مختصات را تکمیل کرده سپس از صفحه اصلی فرم تکمیل قسمتهای مدارک و پرداخت را انجام دهید؛ از فرم مربوطه پرینت گرفته و با دیگر مدارک واحد ثبتی شهرستان مربوط به ملک خود پست کرده و شماره مرسوله را در قسمت تکمیل درخواست سامانه وارد نمایید. در انتها بعد از ثبت نهایی شماره پرونده را نزد خود نگه دارید تا از وضعیت پرونده خود در سامانه مطلع شوید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله آموزش ثبت نام سند از طریق ماده 147 که مراحل را به صورت تصویری آموزش داده ایم را مطالعه کنید.

نقشه یو تی ام
مراحل تهیه نقشه یو تی ام برای اخذ سند از ماده 147

کاربرد نقشه یو تی ام در دریافت سند تک برگ برای املاک و زمین‌های معمولی:

چند سالی است که با روی کار آمدن طرح کاداستر، سندهای قدیمی منگوله دار جای خود را به سندهای تک برگ دارای شناسه جغرافیایی که مشکلات سند های قدیمی را نداشت دادند. برای مثال مختصات مرکز ملک و نقشه ملک در سندهای امروزی قرار دارد که باعث می شود مشکلاتی از جمله گم شدن ملک و… در گذر زمان به وجود نیاید. سند های تک برگ دارای شناسه جغرافیایی هستند تا هر شخصی از صحت موقعیت ملک مطمئن شود.

تفاوت نقشه سند تک برگ و نقشه ماده 147 چیست؟

نقشه های مربوط به سندهای تک برگ همانند نقشه های مربوط به ماده ۱۴۷ می باشد و هیچ تفاوتی ندارد.

نقشه UTM شمیم
در سمت راست تصویر سند تک برگ و در سمت چپ تصویر سندهای قدیمی را مشاهده می کنید.

کاربرد نقشه یو تی ام برای شهرداری:

شهرداری در زمینه های مختلف به نقشه های یو تی ام املاک نیاز دارد از جمله صدور جواز ساخت می باشد که به نقشه های با مقیاس ۱:۵۰۰ و نیاز دارد در این نقشه ها علاوه بر عرصه حمل تا شعاع ۵۰ متری است ملک از هر طرف نیز باید برداشت شود به این صورت که املاک مجاور و معابر نیز برداشت می شود.

کاربردهای حقوقی نقشه utm :

در ادامه به چند مورد از کاربردهای ثانویه این نقشه ها می پردازیم.

جهت ماده ۱۲ یا قانون زمین شهری:

درباره ماده ۱۲ قانون زمین شهری یا همان زمین‌های مواد شده در آینده به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد.

ما به صورت مختصر باید گفت طبق قانون زمین شهرسازی اگر تاریخ ساخت قبل از سال ۱۳۵۰ در این صورت زمین از موادی خارج شده و مالکیت آن بر عهده صاحب زمین است.

دراین حالت نیاز به تفسیر عکسهای هوایی قبل از تاریخ مشخص شده می باشد اما علاوه بر این برای جانمایی ملک بر روی عکسهای هوایی و ارائه مدارک کافی نیاز به نقشه یوتی ام می باشد پس می توان گفت یکی از کاربردهای نقشه utm در خصوص ماده ۱۲ می باشد.

ماده ۵۶ و قانون منابع ملی:

در مورد زمینهای مربوط به منابع طبیعی و نحوه پس گرفتن آن قبلا صحبت کردیم همچنین موارد مورد نیاز آن در تفسیر عکس هوایی را شرح داده ایم لازم به ذکر است که همانند مورد بالا این مورد نیز به نقشه ای با سیستم مختصات یو تی ام جهت پیاده کردن عرصه مورد نظر بر روی عکس هوایی دهه ۳۰ و ۴۰ می باشد.

تا بتوان دقیق‌ ترین تفسیر و تعیین متراژ میزان منابع طبیعی و کشاورزی بودن زمین را مشخص کرد.

دیگر کاربرد های نقشه utm:

اگر بخواهیم در مورد کاربردهای نقشه یو تی ام صحبت کنیم شاید قابل شمارش نباشد در تمام پروژه های ایران چه پروژه‌های عمرانی مانند راهسازی ، تحقیقاتی ، کاداستر و … نقشه هایی در سیستم مختصات یو تی ام نیاز است.

اما از دیگر کاربردهای نقشه یو تی ام می توان جهت ارائه به ارگان‌های مختلفی مانند جهت صدور مجوز گردشگری به سازمان گردشگری و دیگر ارگان های مختلف و اموری همچون کارشناسی ارزیابی ملک را نام برد در این مقاله سعی به ارائه خلاصه ترین در عین حال مفیدترین داریم.

اما این موضوع را به خاطر داشته باشید که کاربرد این نقشه ها بیشتر از موردهای گفته شده در این مقاله است.

چگونه نقشه UTM تهیه کنیم؟(روش های تهیه نقشه UTM توسط نقشه بردار دارای صلاحیت برای املاک فاقد سند)

در ابتدای مقاله در مورد سیستم مختصات یو تی ام نقشه یو تی ام صحبت کردیم حال در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه نقشه UTM تهیه کنیم.

در واقع منظور از نقشه یو تی ام در در اسناد و املاک نقشه از بزرگ مقیاس های اندازه گیری ها و ترسیمات در سیستم مختصات یو تی ام صورت‌ گرفته و موقعیت ملک و املاک مجاور آن در این سیستم مختصات با دقت چند سانتیمتر تعریف شده است.

برای تهیه نقشه یو تی ام مناسب اسناد و املاک سه روش بسته به درخواست صاحب ملک قابل انجام است.

نقشه UTM
استفاده از دوربین توتال استیشن اولین روش تهیه نقشه UTM

1. روش استفاده از دوربین نقشه برداری برای نقشه UTM:

 در این روش نقشه بردار موقعیت و وضع موجود ملک را با استفاده از دوربین های نقشه برداری توتال استیشن و بدون جی پی اس های دو فرکانسه دقیق برداشت کرده سپس با استفاده از نرم افزارهای مربوطه و از موجود ملک را روی نقشه های بزرگ مقیاس و پایه سازمان نقشه برداری مانند نقشه ۱:۲۰۰۰ سازمان نقشه برداری کشور جانمایی می کند.

در این روش مسائل زیادی مطرح است، لازم به ذکر است این روش از نقشه برداری تقریبا دیگر غیرقابل استفاده است، زیرا نقشه های یک 1:2000 تهیه شده به روش فتوگرامتری تهیه شدن که در این روش روزانه خطا بالا است و ممکن است موقعیت جغرافیایی ملک دچار خطا شده در نتیجه در آینده دچار اختلافات مرزی و ملک بین املاک مجاور باشد.

مشکل بعدی آپدیت بودن این نقشه ها می باشد. معمولاً نقشه مربوط به دهه ۸۰ و تغییرات و مخصوصاً در مناطق کلان شهر در دهه هشتاد بسیار زیاد است به همین خاطر ممکن از عوارض و نقشه ها دچار تغییر شده باشند. هچنین بحث دیگری که می‌ توان به آن اشاره کرد، در دسترس نبودن نقشه های ۲۰۰۹ برای تمام کشور است، معمولاً نقشه های 1:2000 برای داخل شهرها تهیه شدند و مناطق روستایی نقشه 1:2000 ندارد.

نقشه یو تی ام چیست
نقشه برداری با جی پی اس مولتی فرکانس یک روش تهیه نقشه یو تی ام

2. برداشت با استفاده از جی پی اس های دو فرکانسه:

در این روش تهیه نقشه شمیم، نقشه بردار وضع موجود ملک را با استفاده از جی پی اس های دو فرکانس (که متصل به شمیم است) اندازه گیری می نمایند.

طبق این روش چهار گوشه ساختمان با استفاده از جی پی اس دو فرکانسه برداشت شده سپس با استفاده از نرم افزارهای مربوطه ترسیمات ابعاد و مساحت ملک مشخص می‌شود و در نهایت بر روی نقشه های پایه جانمایی می شود.

بهتر است نقشه یو تی ام تهیه شده توسط مهندسین عضو نظام مهندسی و  یا کارشناس رسمی دادگستری تهیه و مهر شود تا صحت و ارزش بیشتری داشته باشد.

3. ترکیب دو روش با استفاده از دوربین توتال استیشن و gps شمیم :

در این روش از ترکیب دو روش بالا برای تهیه نقشه یو تی ام استفاده میکنیم.

این روش برای بالا بردن دقت، مخصوصا در محل هایی که عوارض عیان وجود داشته و دارای شکستگی های زیاد است یا برای مثال زمینی استفاده میشود که محل با بافتی زیادی از درختان باشد.

در این روش برداشت با دوربین های توتال استیشن و جی پی اس های چند فرکانسه متصل با سامانه شمیم به صورت تلفیقی استفاده میشود.

دقت نقشه یو تی ام

دقت در نقشه شمیم به شدت مهم است زیرا عدم توجه به دقت آن مشکلات ملکی از جمله تداخلات ،تغییر و ایجاد اشتباه در حدود ملک را حاصل خواهد داشت؛همچنین ی کارشناس دادگستری متعهد نسبت به نقشه تهیه شده است و هرگونه مشکل و خطا در آن ممکن است تبعات بدی برای کارشناس داشته باشد.

دقت نقشه یو تی ام به معیار ها و عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم.

مقیاس درخواستی  نقشه:

نقشه های یو تی ام بر اساس کاربرد و هدف تهیه آن مقیاس های مختلفی دارند که مرسوم ترین آن ها مقیاس ۱:۲۰۰۰، ۱:۱۰۰۰  و ۱:۵۰۰ است.

مقیاس ها بر اساس استاندارد های تعیین شده میزان حد خطای مجاز دارند که باید به آن اهمیت داد.

تجهیزات نقشه برداری:

پیشرفت علم باعث شده است که خطاها سیستماتیک و تجهیزات کاهش یابد اما آیا این بدان معنی است که در صورت بروز بودن تجهیزات نقشه برداری پس نقشه با کمترین خطا تهیه می شود؟

مسلما جواب سوال خیر است! تجهیزات باید به صورت دوره ای و به دست متخصصان کالیبره و بروز شوند تا با کمترین خطای ممکن بتوانند کار برداشت را انجام دهند.

آیا تاثیر نوع برند و تجهیزات در دقت تهیه نقشه UTM تاثیر گذار است؟:

بدون شک جواب این سوال بله است! نوع تجهیزات بدون شک در دقت نهایی کار تاثیر دارد.

بازار تجهیزات نقشه برداری بسیار گسترده است و خیلی از تجهیزات موجود در ایران وجود دارند که منسوخ شده اند اما متاسفانه بسیاری از شرکت ها و مهندسان از این تجهیزات استفاده می کنند.

برای مثال تعداد فرکانس دریافتی در نوع گیرنده جی پی اس تاثیر بسیاری دارد با روی کار آمدن گیرنده های دو فرکانسه و در حال حاظر سه فرکانسه که دقت بسیاری دارد گیرنده های تک فرکانسه منسوخ شده اند اما دیده می شود بسیاری از شرکت ها از این نوع جی پی اس استفاده می کنند.

ما در مپ اسکیل همیشه سعی در استفاده از تجهیزات بروز داریم تا بهترین دقت را تحویل متقاضی دهیم.

سامانه های نقشه برداری:

 استفاده از این سامانه ها همچون شمیم(اداره ثبت) و سمت (شهرداری) به خطای برداشت نقاط در عملیات نقشه برداری را به شدت کاهش میدهد.

تهیه نقشه یو تی ام
تهیه نقشه یو تی ام در تهران

تجربه و مهارت نقشه بردار:

تجربه و مهارت مهم ترین موضوع در هر کار و حرفه ای است.

بارها مراجعانی به موسسه مپ اسکیل مراجعه نموده اند که از روند کار تیم نقشه بردار قبلی شاکی بوده اند که سرمایه و زمانشان هدر رفته است.

تیم نقشه برداری مپ اسکیل مجموعه ای از افراد با تجربه و حرفه ای هستن که تا انتهای مسیر با شما همراه هستند.

یکی از سوالاتی کهبرای متقاضیان و مراجعین پیش می‌آید این است که با وجود شرکت ها و نقشه برداران متعدد و قیمت های مختلف به چه شخصی یا  شرکت نقشه برداری پروژه تهیه نقشه یو تی ام را بسپاریم؟

 شرکت ها و اشخاص مختلفی در قیمت های مختلف اقدام به تهیه نقشه utm می‌کند اما کدام یک برای تهیه نقشه utm املاک و زمین های کشاورزی مناسب است .

شاید شخصی با مراجعه به هر یک از شرکت ها بتواند پرونده ملکی خود را به آنها بسپارند  اما این را در نظر داشته باشید که تمام این شرکت ها با دارا بودن تمام تجهیزات و امکانات مناسب نقشه برداری ملکی نیست، شرکت مورد نظر رزومه قوی و موفقی در پروژه های مختلف ملی داشته باشد اما چرا؟

 دلیل آن این است که نقشه برداری ثبتی قواعد و قوانین خاص خود را دارد نیاز به تجربه و آشنایی کامل به این روند است نقشه یو تی ام توسط اشخاص نقشه بردار یا شرکت هایی که به این روند آشنا نیستند ممکن است مشکلات مختلفی برای صاحب ملک ایجاد کند.

حتی مشکلات ممکن است در روند مراحل اداری پیش نیاید اما با گذشت سال ها مشکلات ثبتی مختلفی برای مالک ایجاد کند خسارات بزرگی به وجود آید از جمله خسارات امر تداخلات است که در نهایت هزینه های بزرگی  برای مالک داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما از طریق راه های ارتباطی و یا شماره زیر تماس حاصل نمایید.
09120448336
02128423013

سوالات متداول درباره نقشه یو تی ام utm:

نقشه یو تی ام utm چیست؟

نقشه یو تی ام برای تعیین حدود دقیق ملک و کاداستر نقشه ها در سیستم یو تی ام UTM تهیه میشود.

سیستم مختصات utm یو تی ام مخفف چیست؟

سیستم مختصات UTM مخفف Universal Transverse Mercator coordinate system است.

چگونه نقشه UTM را تهیه کنیم؟

برای تهیه نقشه یو تی ام مناسب اسناد و املاک سه روش بسته به درخواست صاحب ملک قابل انجام است.

آیا تاثیر نوع برند و تجهیزات در دقت تهیه نقشه UTM تاثیر گذار است؟

بدون شک جواب این سوال بله است! نوع تجهیزات بدون شک در دقت نهایی کار تاثیر دارد.

4.6/5 - (39 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


مشاوره:     09120448336


واتساپ:      09120448336


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
اکیپ نقشه برداری زمینی
نقشه برداری

نقشه برداری زمینی

خانه > نقشه برداری نقشه برداری زمینی چیست؟ نقشه برداری زمینی تمامی عملیات های لازم با استفاده از ابزارآلات و تجهیزات نقشه برداری برای محاسبه و اندازه گیری زمین…
بیشتر بخوانید
سیستم اطلاعات مکانینقشه برداری

سیستم تصویر و سیستم مختصات چیست، 10 تفاوت سیستم مختصات و سیستم تصویر

تفاوت سیستم مختصات (Geographic coordinate system) و سیستم تصویر (Projected Coordinate system)چیست و تفاوت آنها: اگر در نرم افزار جی آی اس سیستم مختصات را تعیین کرده باشید احتمالاً…
بیشتر بخوانید
امور ثبتی جانمایی پلاک ثبتی ،جانمایی ملک بر روی نقشه و عکس های هوایی
نقشه برداری

جانمایی پلاک ثبتی و ملک ونقشه هوایی پلاک ثبتی|یافتن پلاک ثبتی روی نقشه و موقعیت دقیق ملک توسط کارشناس دادگستری

یافتن پلاک ثبتی و جانمایی آن روی عکس هوایی، نقشه و زمین یکی از مباحث مهم امور ثبتی جانمایی پلاک ثبتی یا دریافت آدرس با پلاک ثبتی می باشد در…
بیشتر بخوانید

55 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ژئورفرنس کردن ( Georeferencing ) لایه های برداری در arcgis و اتوکد
جانمایی پلاک ثبتی و ملک ونقشه هوایی پلاک ثبتی|یافتن پلاک ثبتی روی نقشه و موقعیت دقیق ملک توسط کارشناس دادگستری
فهرست
ارسال پیام
چت واتساپ!
پشتیبانی مپ اسکیل
سلام می تونم کمک کنم؟