ارزیابی ملک چیست؟

امروزه به دلیل رشد سرمایه ‌گذاری برای خرید ملک، یکی از کارهایی که در اولویت قرار دارد قیمت گذاری و ارزیابی ملک است. در واقع ارزیابی ملک به این معنی است که قیمت و ارزش واقعی ملک به صورت دقیق مشخص شود که به عوامل مختلفی نیز بستگی دارد که از جمله مهم ترین آنها می توان به مساحت، عرض گذر، شرایط و نوع کاربری ملک، ارزش محدوده ملک، ابعاد، سند دار بودن، امکانات ملک و…اشاره کرد که بسیار بر روی ارزیابی ملک تاثیرگذار هستند و جهت استعلام هزینه کارشناسی ملک می توانید با تیم پشتیبانی مپ اسکیل در ارتباط باشید.

ارزیابی ملک چیست؟

تعریفی که می توان برای ارزیابی ملک در نظر گرفت این است روشی که توسط آن، قیمت یا ارزش واقعی یک ملک مطابق با پارامترهای مختلفی در یک منطقه تعیین می شود و پارامترهای زیادی در ارزیابی و قیمت گذاری ملک دخیل هستند متراژ، سن بنا، نقشه ملک، موقعیت مکانی، نوع کاربری، نوع سند مالکیت(رسمی یا عادی و….)، نوع مصالح و ابزارالاتی که در یک ملک استفاده شده و… را می توان نام برد. به عبارتی ارزیابی ملک به عملی گفته می شود که به واسطه بررسی شرایط یک ملک ارزش واقعی آن با توجه به موقعیتی که ملک در آن قرار گرفته است، مشخص می گردد. برای مشخص کردن قیمت یک ملک، متقاضی می تواند به مراجع قضایی مراجعه نماید و درخواست ارزیابی ملک را در سامانه ثبت کرده و سپس کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان با مراجعه به محلی که ملک در آن واقع گردیده، اقدام به ارزیابی ملک می نماید. البته شرایط دیگری مانند عرضه و تقاضا در بازار روز کشور از جمله پارامترهای محیطی محسوب می شوند که بر روی قیمت گذاری و ارزیابی ملک تاثیرگذار هستند. ارزیابی ملک کاری بسیار سخت و پیچیده است، چرا که باید عوامل و شرایط مختلفی را با توجه به مکان و زمان در نظر گرفت تا در نهایت بتوان قیمت گذاری واقعی ملک را انجام داد. به همین خاطر این کار باید توسط کارشناسان رسمی دادگستری مجرب انجام می شود. در ارزیابی ملک عوامل مختلفی باید مورد بررسی قرار گیرد عرض معبر، سن بنا، مساحت زمین، موقعیت مکانی، امکانات رفاهی و… که در شمار ویژکی های انحصاری ملک قرار دارد باید به دقت بازبینی شود به همین خاطر ارزیابی ملک بسیار دشوار و پیچیده خواهد بود.
تعریف ارزیابی ملک چیست؟
ارزیابی ملک چیست؟

روش ارزیابی ملک چگونه انجام می شود؟

برای ارزیابی ملک باید دو بخش مهم عرصه و اعیان به صورت دقیق مشخص شود که در مقاله برداشت عرصه ملک به صورت کامل این بخش را توضیح داده ایم که برای درک بیشتر این قسمت می توانید این مقاله را در سایت مپ اسکیل دنبال کنید. اما به صورت اختصار طبق تعریف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارزش عرصه به زمین و ارزش اعیان به ساختمان گفته می شود و در ارزیابی ملک باید هر یک از این ارزش ها به صورت مجزا قیمت گذاری و ارزیابی شوند. همه ما شاید در طول زندگیمان در مورد کارشناسی ارزیابی ملک شنیده­ باشیم و یا حتی به آن مواجه شده باشیم. شاید ما در زمان قیمت گذاری ملک، تقسیم بندی ملک مابین شرکاء، اثبات تمکن مالی در امور مربوط به مهاجرت یا دریافت وام، ارزیابی وثیقه و خیلی موارد دیگر با موضوع ارزیابی ملک و کارشناسی آن روبرو شدیم. این ارزیابی ملک حتما باید توسط کارشناسی رسمی دادگستری ارزیابی املاک یا به عبارتی همان کارشناسی رسمی دادگستری راه و ساختمان انجام گیرد. در این شرایط فرایند ارزیابی ملک، توسط کارشناس دادگستری بررسی می شود در ابتدا مالک یا مالکین با مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری، اسناد و مدارک ملک خود را برای بررسی ملک مورد نظر توسط کارشناس ارائه می دهند. سپس کارشناس امور ثبتی به بررسی وضعیت ثبتی ملک، بررسی پلاک ثبتی سند، ارزیابی نوع کاربری ملک، بررسی تصرفات در ملک، بررسی مسائل حقوقی ملک، بررسی منافع در ملک، بررسی تملک پهنه ملک به همراه عقب نشینی آن، بررسی پایان کار، بررسی عیوب پنهانی ملک می پردازد و پس از بررسی موارد گفته شده و مطابق قیمت منطقه و شرایط اقتصادی، ملک مورد نظر را ارزیابی کرده و در پایان ارزش و قیمت واعی ملک را تعیین می نماید. پس می توانیم نتیجه بگیریم که این امر یعنی ارزیابی ملک، بسیار امری با اهمیت می­باشد و به همین دلیل باید به صورت کاملا دقیق و تخصصی انجام گیرد. در ادامه، دلایل اهمیت کارشناسی ارزیابی املاک، موارد مورد ارزیابی، وظایف کارشناس رسمی دادگستری و نکات مربوط به آن و همچنین تعرفه ارزیابی ملک را بررسی کرده و با آنها آشنا می­شویم.

رویه ارزیابی ملک چگونه انجام می شود؟

رویه ارزیابی ملک از دو قسمت تشکیل می شود: بخش اول زمین یا همان عرصه و بخش دوم ساختمان یا اعیان ملک می باشد که برای انجام ارزیابی ملک هر کدام از بخش ها به دلیل دارا بودن عوامل و شرایط مختلف به صورت مجزا ارزیابی می شوند. در نهایت قیمت گذاری به صورت مبلغی واحد در قالب گزارش کارشناسی همراه با مهر و امضای تاییدیه به متقاضی یا مراجع قضایی تحویل داده می شود. عرصه ملک یا همان زمین مهم ترین بخش ارزیابی ملک به شمار می رود و عواملی همچون: متراژ و مساحت عرصه، موقعیت قرارگیری ملک (شمالی یا جنوبی بودن)، بافت منطقه ای که ملک در آن قرار دارد، عرض خیابان، نوع کاربری ملک، نورگیر بودن، دسترسی ملک به مراکز خرید، رفاهی، آموزشی و… را شامل می شود. کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک اعیان ملک یا همان بنای ساخته شده، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در ارزیابی ملک می باشد که این بخش هم شامل عوامل مختلفی است. از مهم ترین های آن می توان به هزینه های شهرداری، هزینه های پروانه ساخت بنا، برند سازنده ملک، کیفیت متریال استفاده شده در بنا، قدمت بنا، نمای بنا و… اشاره کرد.

کارشناس ارزیابی ملک چه کسی است؟

کارشناس ارزیابی ملک به فردی گفته می شود که دارای تحصیلات آکادمیک در رشته راه و ساختمان می باشد و به مباحث فنی مرتبط با ساختمان مسلط است و تجربه کافی در این زمینه را داراست. کارشناس ارزیابی ملک یا همان کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان با داشتن پیش نیازهای مورد نیاز کانون کارشناسان رسمی دادگستری در آزمون شرکت کرده و با کسب نمره قبولی در آزمون ورودی با انجام مراحل اداری پروانه فعالیت از کانون کارشناسان رسمی دادگستری دریافت می نمایند. برای تمامی سازمان های خصوصی و دولتی و مراجع قضایی تنها نظریه کارشناس رسمی دادگستری مورد قبول می باشد و حتما باید گزارش کارشناس رسمی دادگستری ممهور به مهر و امضای کارشناس باشد در غیر اینصورت هیچگونه اعتباری نخواهد داشت. کارشناس ارزیابی ملک با بررسی اسناد و مدارک از ملک به صورت حضوری بازدید می نماید و با بررسی شرایط و عوامل تاثیرگذار در ارزیابی ملک در نهایت ارزش گذاری ملک را مشخص می کند و به صورت مکتوب گزارش خود را ارائه می دهد.

کارشناسی ارزیابی ملک و کارشناس رسمی دادگستری

قبل از اینکه به مباحث مربوط به عوامل موثر در ارزیابی و قیمت گذاری ملک و تعرفه­ های آن و غیره بپردازیم، اساسی ترین و مهم­ترین بخش کارشناسی ارزیابی ملک را بررسی می­ کنیم. کارشناسی ارزیابی املاک و اراضی بسیار با اهمیت است و نتیجه می­گیریم که این کارشناسی باید توسط فردی متخصص همراه با دانش و تجربه فراوان در این زمینه صورت گیرد. یعنی در این زمینه نمیشود به هر کس که از راه رسید اعتماد کرده و ارزیابی املاک و اراضی خود را بر عهده آن گذاشت. حالا این سوال پیش می آید که در این زمینه به چه کسی باید اعتماد کرد؟ کاملا مشخص است که در هر عمل و اقدامی، یک نیروی متخصص و با تجربه همیشه بهترین راه حل­ها را ارائه می­دهد و می تواند نیاز ما را رفع نماید.
کارشناس دادگستری ارزیابی ملک و قیمت کذاری ملک
کارشناس ارزیابی ملک در تهران
کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی املاک همان شخصی است که به دنبال آن می گردیم. کارشناسی ارزیابی ملک و قیمت گذاری املاک را می ­توان از وظایف مهم کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان دانست. کارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان یا همان ارزیابی ملک دارای دو نوع صلاحیت می­باشد، یکی کاربردی و دیگری تخصصی. یک کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان وظایف مختلفی دارد. پونزاز جمله مباحث مورد ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری شامل موارد زیر می­شود:
 • ارزیابی و تعیین قیمت املاک و اراضی.
 • تعیین سرقفلی و کسب حق پیشه و تجارت.
 • ارزیابی تولیدی­ ها، کارخانجات و املاک صنعتی.
 • متره و برآورد ساختمان و تعیین میزان پیشرفت کار ( متره همان محاسبه و اندازه گیری مصالح مورد نیاز یک پروژه بوده و برآورد همان تعیین میزان هزینه ساخت و ساز در هر پروژه عمرانی می­باشد).
 • ارزیابی و تعیین اجاره بها و اجرت المثل اراضی و املاک.
 • ارزیابی و تعیین علت و میزان خسارت در امور ساختمانی.
 • ارزیابی و تشخیص حسن انجام کار از لحاظ فنی و اجرایی.
 • حل و رسیدگی به اختلافات بین کارفرما، مشاور و پیمانکار.
 • تشخیص اراضی بایر، موات و دایر.
 • تفسیر عکس­های هوایی و ماهواره ­ای از نظر ساختمانی.
 • کارشناسی و ارزیابی املاک و تهیه ترازنامه یا اثبات تمکن مالی جهت مهاجرت.
تمامی موارد نام برده شده، از وظایف و صلاحیت ­های کاربردی کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان می­باشد. صلاحیت تخصصی کارشناس رسمی مربوط به امور تخصصی در رشته معماری و تزئینات داخلی می­شوند. یکی از پرکاربردترین و مهم­ترین وظایف کارشناس رسمی دادگستری، ارزیابی ملک و قیمت گذاری ملک می ­باشد.
کارشناس دادگستری ارزیابی ملک
کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک

دلایل اهمیت کارشناسی ارزیابی ملک

ما چه زمانی به این ارزیابی نیاز داریم؟ یا اصلا در چه زمانی این ارزیابی ملک برای ما ضرورت پیدا می­کند؟ در زندگی خود با مسائلی روبرو شدیم که می­خواهیم ملک مورد نظر خود را به طور دقیق و با جزئیات، قیمت گذاری کنیم و در عین حال  به یک کارشناسی بی طرف و متخصص نیاز داریم. اگر بخواهیم به طور دقیق تر بیان کنیم که در چه مواردی به سراغ کارشناسی ارزیابی ملک می­ رویم، به موارد زیر اشاره می نماییم:
 • قیمت گذاری ملک در امور مربوط به قراردادهای خرید و فروش
 • امور مربوط به معاملات ملکی
 • مشارکت و تقسیم بندی ملک مابین شرکاء
 • اثبات تمکن مالی برای امور مربوط به دریافت وام یا امور مهاجرتی
 • داوری تخصصی و کارشناسانه برای حل اختلافات ملکی
 • امور مربوط به وراثت
 • امور مربوط به ارزیابی وثیقه و…
یک نکته مورد توجه این است که این ارزیابی ملک،  ارزیابی املاک مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی، ورزشی، هنری، فرهنگی و… را شامل می­شود و هر کدام از آنها در هنگام ارزیابی و قیمت گذاری دارای معیارهای متفاوتی می باشند.

عوامل موثر در کارشناسی ارزیابی ملک و قیمت گذاری آن و هزینه ارزیابی ملک توسط کارشناس دادگستری:

کارشناس رسمی دادگستری برای ارزیابی و قیمت گذاری ملک، معیارهای بسیاری را مورد بررسی قرار می­دهد، چرا که در امروزه عوامل متعدد و بسیاری وجود دارند که بر قیمت املاک و اراضی اثر می­گذارند. پونزاز جمله عوامل تاثیرگذار بر روی ارزیابی کارشناس جهت تعیین قیمت بروز املاک و اراضی عبارتند از:

تاثیر نرخ بهره در ارزیابی ملک:

این عامل مهم، معمولا برای دریافت و استفاده از وام مسکن بیشتر توسط کارشناس مورد توجه قرار می­گیرد. باید در نظر گرفت که هر چه میزان نرخ بهره کمتر باشد، هزینه دریافت وام جهت خرید ملک نیز کمتر می­شود. در چنین زمانی، با افزایش تقاضا برای خرید ملک، قیمت ملک نیز افزایش می ­یابد.

سیاست ­های دولتی:

انواع سیاست­های دولتی مانند یارانه، کسورات، مالیات و… می­تواند به صورت قابل توجهی بر روی تقاضای خرید ملک و همچنین قیمت آن تاثیرگذار باشد.

جمعیت شناسی:

تمامی عواملی که در مبحث جمعیت شناختی مورد بررسی قرار می گیرند مانند سن، نژاد، جنسیت، درآمد، مهاجرت، رشد جمعیت و… بر روی قیمت گذاری املاک اثر می­گذارند. باید توجه داشته باشیم که این آمار که معمولا هم نادیده گرفته می­شوند، می­توانند تا سالیان سال بر روی قیمت املاک و اراضی تاثیر گذار باشند.

تاثیر کاربری فعلی ملک در قیمت گذاری ملک:

یکی از مهم­ترین عوامل موثر بر قیمت ملک، نوع کاربری ملک یعنی همان مسکونی، اداری، صنعتی، تجاری و… بودن آن است.

ارزش عرصه (زمین):

هرچه زمین مورد نظر مرغوب تر باشد، ارزش و قیمت آن نیز بیشتر می­شود. از جمله مواردی که بر روی ارزش زمین یا همان عرصه تاثیرگذار است می­توان به وجود امکان تغییر کاربری، موقعیت ملک نسبت به معابر، عرض معبر و چند بر بودن ملک ( همان تعداد گذرهای مجاور ملک می­باشد. )، اندازه و ابعاد ملک مخصوصا طول ضلعی که به معبر متصل است و… اشاره نمود.

تاثیر نرخ بهره در ارزیابی ملک

عمر بنا در قیمت گذاری ملک:

عمر بنا یا همان سن ساختمان را می­توان به عنوان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت گذاری ملک معرفی نمود. به این صورت که کارشناس نقشه برداری در هنگام کارشناسی ارزیابی ملک، عمر بنا و میزان فرسودگی ( در صورت قدیمی بودن بنا یعنی حدود بالای 25 سال ) و… را مورد بررسی قرار می­دهد. هرچه سن بنا بالاتر باشد بسته به عرف و میزان فرسودگی، قیمت و ارزش آن نیز کاهش می­یابد.

زمان:

با توجه به تورم و وضعیت نابسامان کنونی، یکی از عوامل موثر در قیمت املاک، زمان است. مثلا ممکن است که ما ملکی را در تیر ماه معامله کرده و بفروشیم، ولی موعد تنظیم سند مالکیت در آذر ماه باشد، قطعا در این چند ماه قیمت ملک تغییر می­کند. اگر قیمت و ارزش ملک در تیر ماه بیشتر بوده باشد، در چنین مواقعی می توانیم ادعای غبن یا به عبارتی ادعای ضرر در معامله کنیم، هر چند در این موارد قاضی، دادخواست را موجه تشخیص نمی دهد و یا با ارجاع به کارشناس رسمی دادگستری، اقدام به ارزیابی قیمت و ارزش ملک در زمان و تاریخ معامله می ­نماید.

تاثیر ارزش اعیانی در کارشناسی ارزیابی ملک:

ارزش اعیانی همان ارزش بنا و یا ساختمان می­باشد. عواملی چون عوارض صدور پروانه، عوارض مازاد تراکم، عوارض پیش آمدگی، عوارض حذف پارکینگ ( در شرایط خاص و استثنا )، حق سرقفلی و پیشه در املاک تجاری، هزینه های احداث بنا ( هزینه تجهیزات و مصالح و ماشین آلات، هزینه نظارت، هزینه مدیریت اجرا و… ) و غیره بر روی ارزش اعیان ( بنا ) تاثیر می­گذارند.

موقعیت منطقه ­ی ملک:

موقعیت منطقه ای ملک، بر کارشناسی ارزیابی ملک تاثیرگذار است. به گونه ای که ارزش و قیمت ملکی که در خارج محدوده شهر است با ملکی که موقعیت آن در محدوده داخلی شهر می­باشد، بسیار متفاوت است. دسترسی: میزان دسترسی ملک به شدت بر روی ارزیابی ملک و قیمت گذاری آن تاثیر می­گذارد. مجاورت با جاده­ها ( مخصوصا معابر اصلی )، نزدیکی و دسترسی به فرودگاه­ها، مراکز خرید، مراکز تفریحی، مراکز آموزشی، فضای سبز و پارک­ها، مراکز درمانی، پایانه­های مسافربری و… از جمله عواملی هستند که موجب افزایش قیمت املاک و اراضی می­شود. امکانات ملک: هرچه ملک ما دارای امکانات و تاسیسات بیشتر و بهتری باشد، ارزش و قیمت آن نیز افزایش پیدا می­کند. خطوط تلفن، سیستم آب و فاضلاب، اتصالات برقی، پارکینگ و هر گونه امکاناتی که موجب افزایش رفاه و آسایش ما می­شود، همان عواملی هستند که بر روی قیمت و ارزش زمین اثر می گذارند. عرضه و تقاضا: گاهی اوقات در مناطق خاص، تقاضای ملک با عرضه آن رابطه معکوس دارد. یعنی، در منطقه­ای که تقاضای خرید ملک بالا می باشد ولی میزان عرضه و دسترسی ملک در آن منطقه کم باشد، در این صورت قیمت و ارزش ملک به شدت افزایش می­یابد. تغییرات جمعیتی یکی از عوامل افزایش تقاضای ملک می­باشد. ساختار ملک: متریال و مصالح مورد استفاده در بنا و نمای ساختمان، طراحی، نقشه، کیفیت ساختمانی ( منظور از کیفیت ساختمانی نوساز، قابل نگهداری، تعمیری، تخریبی و… بودن ملک می­باشد. )، تعداد طبقات یا همان ارتفاع ساختمان و تمام ویژگی­های فیزیکی ساختمان بر روی کارشناسی ارزیابی ملک و همچنین قیمت گذاری ملک تاثیر می­گذارند. نوع سند: یکی دیگر از موارد تاثیرگذار و مهم بر قیمت ملک، نوع سند آن است. قطعا املاک قولنامه ای قیمت کمتری نسبت به املاک سنددار دارند، اما در میان قیمت املاک سنددار نیز تفاوت بسیاری وجود دارد. انواع سندهای املاک شامل، سند تک برگ، سند اوقافی، سند مشاعی، سند منگوله دار، سند ملکی عرصه و اعیان، سند ملکی مراحل تفکیک سند آپارتمان، سند ملکی رهنی و… می­ باشند.
ارزیابی ملک توسط کارشناس دادگستری
عوامل فراوانی وجود دارند که بر ارزیابی ملک و قیمت گذاری روی آن موثر است و به نوعی از معیارهای ارزیابی ملک به حساب می­آید. برخی دیگر از این عوامل شامل مواردی چون قیمت روز در بازار املاک، میزان نورگیری ملک، جهت ساخت بنا، مساحت ملک، طبقه قرارگیری ملک، مشاع بودن یا نبودن ملک ( مشاع بودن یک ملک یعنی چند نفر مالک هستند اما بخش مالکیت هر کدام از آنها مشخص نشده است.) و… می­باشد. جهت اطلاع از سند تک برگ ملک مشاع می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نقشه برداری در کارشناسی ارزیابی ملک:

کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک یا همان راه و ساختمان توسط نقشه برداری به تعیین مساحت دقیق ملک و ساختمان می­پردازد. نقشه هایی که از نقشه برداری بدست می آید، در ارزیابی ملک، قیمت گذاری ملک، تعیین تکلیف سندی در موارد مربوط به وراثت و… مورد استفاده قرار می­گیرد. نقشه برداری را می­توان به عنوان یکی از بهترین روش­ها برای حل اختلافات، مخصوصا اختلافات مربوط به خط مرزی بین دو قطعه زمین معرفی نمود. به عبارتی می ­توان گفت که هر وقت مالکان املاک مجاور و همسایه بر سر مرز دقیق املاک خود دچار اختلاف و ناسازگاری می­شوند و نمی­توانند با هم به توافق برسند، استفاده از نقشه برداری توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان بهترین گزینه برای حل این اختلافات می­باشد.

پروسه ارزیابی ملک در مپ اسکیل چگونه می باشد؟

پروسه ارزیابی ملک در مپ اسکیل بسیار راحت است برای این منظور می توانید با شماره موبایل 09120448336 واتساپ یا با شماره دفتر 02128423013 تماس گرفته و اطلاعات کافی درباره پروژه خود را در اختیار کارشناسان ما قرار دهید تا درخواست شما ثبت گردد. بعد از اینکه مدارک و اسناد ملک در اختیار کارشناسان مپ اسکیل توسط متقاضی قرار گرفت، کارشناسان ارزیابی ملک مپ اسکیل اقدام به بررسی مدارک و اسناد ملک می نمایند و پس از آن با متقاضی برای بازدید حضوری از ملک هماهنگی های لازم صورت می پذیرد. با انجام امورات نقشه برداری و مشخص شدن مساحت عرصه مابقی شرایط ملک مورد بررسی قرار می گیرد و در نهایت کارشناس رسمی دادگستری مپ اسکیل نظریه کارشناسی شده را با مهر و امضای تایید شده به متقاضی تحویل می دهد. کارشناسان رسمی دادگستری راه و ساختمان مپ اسکیل با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت پروژه ارزیابی ملک را انجام می دهند و ارزش واقعی ملک را به صورت دقیق مشخص می نمایند تا هم مالک و هم خریدار با اطمینان کامل معامله را انجام دهند.

شرکت ارزیابی ملک در تهران

با توجه به اینکه در تهران قیمت ملک با رشد بسیار زیادی همراه می باشد به همین خاطر ارزیابی و قیمت گذاری ملک باید توسط شرکتی معتبر انجام شود. شرکت مپ اسکیل به عنوان معتبرترین شرکت ارزیابی ملک در تهران با دارا بودن کارشناسان رسمی دادگستری راه و ساختمان آماده انجام پروژه های ارزیابی ملک در متراژهای مختلف می باشد. شرکت ارزیابی ملک در تهران مپ اسکیل به دلیل داشتن سابقه چندین ساله در انجام ارزیابی انواع ملک با ارزش گذاری واقعی از اعتبار بالایی برخوردار بوده و به عنوان یکی از مهم ترین های شرکت ارزیابی ملک در تهران مشغول فعالیت بوده و آمادگی انجام هرگونه پروژه ارزیابی ملک و خدمات نقشه برداری به متقاضیان محترم در این حوزه می باشد. هزینه ارزیابی ملک در مپ اسکیل هزینه ارزیابی ملک در مپ اسکیل بسیار مقرون به صرفه خواهد بود، چرا که تیم کارشناسان رسمی دادگستری مپ اسکیل با انجام هزاران نمونه موفق در زمین ارزیابی ملک از شرکت های معتبر با رزومه قوی در ارزیابی ملک در تهران و کرج به شمار می آید. ارزیابی ملک به دلیل نیاز داشتن به تخصص فنی در زمینه ملک و نقشه برداری باید توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان انجام شود، در غیر این صورت دارای اعتبار در نزد ارگان ها و سازمان های خصوصی و دولتی نخواهد داشت. کارشناسان رسمی دادگستری مپ اسکیل با داشتن پروانه فعالیت از کانون کارشناسان دادگستری نظریه کارشناسی شده را پس از بررسی عوامل اثرگذار و شرایط ملک در قالب گزارش مکتوب ممهور به مهر و امضای تایید شده در اختیار متقاضی یا مراجع قضایی قرار می دهند و به دلیل کارشناسی تخصصی و درج قیمت واقعی از به وجود آمدن هرگونه ضرر مالی برای متقاضی جلوگیری خواهد شد و ملک با ارزش واقعی، قیمت گذاری می شود.

معیار تعیین هزینه ارزیابی ملک بر چه اساس است؟

معیار تعیین هزینه ارزیابی ملک بر اساس عرصه و اعیان ملک است که از عوامل و نکات مهم در قیمت گذاری ملک به شمار می آیند که عبارتند از:
 1. نوع کاربری ملک (تجاری، اداری، مسکونی، صنعتی، روستایی و…)
 2. متراژ و مساحت ملک
 3. سند دار بودن و نوع سند مالکیت
 4. معماری داخلی و تعداد اتاق های موچود برای املاک مسکونی و اداری
 5. نوع متریال به کار رفته در بنا
 6. قدمت ساخت
 7. دسترسی به امکانات رفاهی، آموزشی، درمانی و…
 8. چشم انداز ملک
 9. وجود پارکینگ و انباری و آسانسور
 10. تراکم جمعیت و تعداد واحدهای آپارتمانی
 11. بافت منطقه ای که ملک در آن قرار دارد
 12. نورگیر بودن
 13. چند بر بودن ملک
 14. نمای ساختمان
 15. برند سازنده بنا و…
همانطور که در فهرست عوامل تاثیرگذار در ارزیابی ملک مشاهده می کنید شرایط مختلفی در تعیین قیمت ملک اثر گذار است. برای مثال در املاک با کاربری تجاری و اداری هر جقدر میزان بر ملک در خیابان بیشتر باشد یا دارای چند بر باشد از قیمت و ارزش بالاتری به نسبت سایر املاک برخوردار خواهد بود. هرچقدر به اصطلاح جایی که ملک واقع شده از لحاظ رفت و آمد جمعیت بیشتر باشد؛ نقطه قوت برای ملک تجاری محسوب می شود، اما در ملک مسکونی این قضیه بر عکس خواهد بود. هرچقدر محلی که ملک واقع شده از ازدحام جمعیت بیشتری برخوردار باشد، از ارزش کمتری برخوردار است.

ارزیابی عرصه و اعیان ملک چگونه است؟

ارزیابی عرصه ملک که یکی از ارکان مهم در ارزش گذاری ملک محسوب می شود. در اولین قدم به متراژ زمین و اندازه میزان بر ملک توجه می شود و هر چقدر میزان مساحت و متراژ ملک بالاتر باشد طبیعتا قیمت ملک نیز بالاتر قیمت گذاری خواهد شد. در ارزیابی عرصه به عرض معبر، دسترسی به اماکن تجاری، رفاهی و آموزشی و… مورد توجه قرار می گیرد و در قدم بعدی جهت قرارگیری ملک(شمالی یا جنوبی بودن) به همراه عوامل دیگری همچون قابلیت تغییر کاربری ملک یا قرار نداشتن در طرح های شهرداری (طرح هادی، جامع، تفضیلی و…) بسیار حائز اهمیت است، چرا که در صورت قرار گیری در این طرح ها باعث حذف یا عقب نشینی عرصه ملک خواهد شد. در ارزیابی اعیان ملک عواملی همچون قدمت ساخت بنا، هزینه های شهرداری (پروانه ساخت، نقشه برداری، عوارض حذف پارکینگ، ماشین آلات ساختمانی، داشتن تراس، انباری و…)، هزینه های احداث بنا(هزینه نظام مهندسی، صدور سند تفکیکی، دستمزد استادکاران و کارگران و…)، نماسازی، انشعابات برق و گاز و آب و…، امکانات رفاهی، متریال به کار رفته در بنا، ارتفاع سقف بنا، تعداد واحدها و طبقات ملک، ساخت مشاعات و… مورد بررسی قرار گرفته می شود.

شرکت ارزیابی ملک در کرج

مپ اسکیل متشکل از کارشناسان مجرب با دانش تخصصی در زمینه راه و ساختمان به عنوان معتبرترین شرکت ارزیابی ملک در کرج آمادگی ارائه انواع خدمات قیمت گذاری ملک، ارزیابی ملک، نقشه برداری یو تی ام، جانمایی پلاک ثبتی، دریافت سند ماده 147 و148 ثبت و… به متقاضیان این حوزه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره موبایل 09120448336 واتساپ یا با شماره دفتر 02128423013 تماس گرفته و اطلاعات کافی درباره پروژه خود را در اختیار کارشناسان ما قرار دهید تا درخواست شما ثبت گردد و برای انجام پروژه و هماهنگی های لازم با شما تماس گرفته شود. برای انجام ارزیابی ملک در تمامی مناطق کرج از جمله: نظرآباد، جهان نما، عظیمیه، کمالشهر، محمدشهر، مهرشهر، گوهردشت، ماهدشت، کیانمهر، فردیس، سرآسیاب، جهانشهر، هفت تیر، باغستان، هشتگرد قدیم و جدید، حصارک، مشکین دشت، گرمدره، طالقان، ملارد، میدان مادر، توحید، ملاصدرا، قلم، قزلحصار، مهرویلا، شاهین ویلا و … می توانید با شرکت نقشه برداری مپ اسکیل به عنوان شرکت ارزیابی ملک در کرج در تماس باشید و در هر نقطه ای از استان البرز که قرار دارید، می توانید پروژه خود را به کارشناسان مپ اسکیل برون سپاری کنید.

دلایل ارزیابی ملک

برای ارزیابی ملک دلایل مختلفی وجود دارد که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد که عبارتند از:
 • ارزیابی و قیمت گذاری املاک و اراضی با کاربری های مختلف
 • مشخص کردن حق کسب و پیشه و تجارت و تعیین سرقفلی
 • ارزیابی انواع کارخانجات صنعتی و تولیدی
 • ارزیابی املاک و ارائه نظر کارشناسی برای اثبات تمکن مالی افراد برای مهاجرت به آمریکا، انگلیس، استرالیا و…
 • تعیین میزان خسارات ساختمانی
 • حل اختلافات بین کارفرمایان و پیمانکاران و مشاوران
 • مشخص نمودن اجرت المثل امورات ساختمانی
 • برآورد میزان پیشرفت عملیات ساخت بناها
 • متره و برآورد انواع ساختمان
 • مشخص کردن میزان اجاره بها و تعیین اجرت المثل اجاره بها
 • تضمین ضمانت بانکی برای دریافت تسهیلات یا رهن و…
همانطور که در بالا توضیح دادیم دلایل ارزیابی ملک بنا به هدف متقاضی متفاوت است و بسیاری از افراد با توجه به اهدافی که دارند از ارزش گذاری ملک برای پیشبرد مقاصد خود استفاده کافی و لازم را می برند، برای کسب اطلاعات بیشتر حتما با تیم پشتیبانی سایت مپ اسکیل در تماس باشید.

مهم ترین نکات ارزیابی ملک

از جمله مهم ترین نکات ارزیابی ملک می توان به مساحت عرصه ملک اشاره کرد. بر اساس نصاب تفکیک هر منطقه، اگر عرصه ملک دارای ابعاد بزرگ باشد ارزش گذاری ملک بالاتر بوده و هرچقدر میزان بر بودن یک ملک در خیابان بیشتر باشد، از قیمت بالاتری به نسبت سایر املاک برخوردار خواهد بود؛ به خصوص در کاربری های تجاری و اداری این مسئله بسیار مشهود است. قدمت ساخت یکی دیگر از نکاتی است که در ارزیابی ملک بسیار حائز اهمیت است. هرچقدر سال ساخت ملک کمتر باشد استهلاک کمتری در ارزش گذاری لحاظ خواهد شد و اغلب برای املاک کمتر از سه سال از ساخت آنها می گذرد کاهش ارزش در نظر گرفته نمی شود و به عنوان ملک نوساز قلمداد می شود، اما برای املاک بیش از سه سال از ساخت آنها می گذرد به ازای هر سال 1.5 درصد کاهش ارزش به نسبت املاک نوساز در نظر گرفته می شود.

عوامل تاثیرگذار در ارزیابی ملک کدام اند؟

از جمله عوامل بسیار تاثیر چند بر بودن ملک است یک بر، دو بر، سه بر، یک نبش، دو نبش، سه نبش، بر اصلی، سر دو نبش و… یک ملک در قیمت گذاری ملک بسیار حائز اهمیت است. هرچقدر تعداد برهای یک ملک بیشتر باشد به نسبت املاک دیگر از قیمت بسیار بالاتری برخوردار است. جنس نمای ساختمان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در ارزیابی ملک به شمار می رود و هرچقدر نمای ملک از کیفیت مصالخ و ظرافت و زیبایی بیشتری برخوردار باشد در هنگام ارزش گذاری امتیاز بیشتری به آن تعلق خواهد گرفت. دسترسی ملک به مراکز خرید، رفاهی، آموزشی، درمانی و… یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در ارزیابی ملک است که روی قیمت ملک اثرگذار است. برای مثال هرچقدر ملک به مراکز خرید تجاری یا آموزشی یا… نزدیک تر باشد از قیمت بالاتری به نسبت سایر املاک که فاصله مکانی آنها از این مراکز بیشتر است برخوردار خواهد بود.

تاییدیه رسمی ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری

ارزیابی املاک دولتی و خصوصی، تعیین دقیق قدرالسهم واحدهای مسکونی، تعیین ارزش خالص سرقفلی املاک تجاری، ارزیابی املاک جهت اخذ ویزای اقامتی یا تحصیلی، تعیین مختصات ثبتی و مشخص کردن مقدار تداخل یا تعارض املاک، تعیین اجاره بها واحدهای اداری یا تجاری یا مسکونی و… همگی این موارد در حوزه صلاحیت کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان است. برای تمامی ارگان های خصوصی و دولتی نیاز به تاییدیه رسمی ارزیابی ملک که در قالب گزارش مکتوب ممهور به مهر و امضای کارشناس رسمی دادگستری خواهد بود در غیر این صورت معتبر نخواهد بود. با توجه به اینکه ارزیابی ملک کاری پیچیده و نیاز به دانش تخصصی در حوزه نقشه برداری و عمران دارد به همین خاطر حتما باید توسط کارشناس رسمی دادگستری این کار صورت گیرد و قیمت واقعی ملک تعیین شود که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مپ اسکیل در تماس باشید.

ارزیابی ملک حقوقی چیست و چگونه انجام می شود؟

در برخی مواقع برای املاک شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی برای حل اختلافات ناشی از تداخل یا تعارض، تعیین قیمت ملک برای مزایده، تسویه حساب امور مالیاتی، اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزا، تعیین تکلیف سهم الارث ورثه و… به دلیل دارا بودن بار حقوقی حتما باید توسط کارشناس رسمی دادگستری در قالب گزارش مکتوب کارشناسی به مراجع قضایی ارائه گردد.
ارزیابی ملک حقوقی چیست؟
ارزیابی ملک حقوقی در تهران
برای ارزیابی ملک حقوقی ابتدا باید به یکی از شعب دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و درخواست کارشناسی ملک ثبت نمود و بعد از ثبت درخواست به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع داده خواهید شد. پس از اینکه کارشناس رسمی دادگستری برای ارزیابی ملک متقاضی مشخص گردید، باید تمامی اسناد و مدارک ملک در اختیار کارشناس رسمی دادگستری قرار گیرد تا با بررسی مدارک به وضعیت ثبتی ملک آگاه شود و شرایط قرارگیری ملک را از نظر عوامل مورد نظر مورد بازبینی و کارشناسی قرار دهد. بعد از بررسی عوامل تأثیرگذار در ارزیابی ملک نوبت به بررسی مسائل حقوقی ملک به همراه پلاک ثبتی مندرج در سند می شود که در نهایت از نظر پایان کار و میزان عقب نشینی و تملک پهنه ملک کارشناس رسمی دادگستری اقدام به ارائه گزارش رسمی ارزیابی ملک می نماید و آن را با مهر و امضای خویش تایید کرده و تحویل مراجع قضایی خواهد داد تا در نهایت قاضی رای مناسب را صادر نماید.

تعرفه ­ها و هزینه ارزیابی ملک توسط کارشناس دادگستری:

دلیل نیاز پیدا کردن به یک کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک برای ما مشخص شد، ولی حالا شاید برای خیلی از ما این سوال پیش بیاید که حق الزحمه یا دستمزد یک کارشناس رسمی دادگستری چقدر است؟ کارشناسان رسمی دادگستری به گروه ­های مختلفی تقسیم می­شوند و برای هر کدام از آنها تعرفه ­ها و حق الزحمه ­هایی مشخص شده است. راه و ساختمان و نقشه برداری در گروه 6 قرار دارد و برخی از تعرفه­ های ارزیابی ملک به صورت زیر می­ باشد:
 • ماده 33: دستمزد اراضی غیر مزروعی، ابنیه و مصالح ساختمانی و تعیین سرقفلی و پیشه ملک تجاری مطابق با ماده 11 ( حداکثر دستمزد برای هر کارشناس رسمی دادگستری 59/000/0000 ریال ) و امور معماری و تزئینات مطابق با ماده 9 ( حداقل دستمزد برای هر کارشناس 3/000/000 ریال می­باشد.
 • ماده 34: تعرفه دستمزد تطبیق نقشه های معماری یا سازه با وضعیت محل و بنا به صورت 000/10 ریال برای هر متر مربع مساحت زیر بنا و حداقل 4/000/000 ریال و حداکثر 40/000/000 ریال می­باشد.
 • ماده 35: تعرفه دستمزد تطبیق مشخصات قراردادی ساختمان‌ها با وضعیت محل و بنا مانند ماده 34، یعنی به صورت 000/10 ریال برای هر متر مربع مساحت زیر بنا و حداقل 4/000/000 ریال و حداکثر 40/000/000 ریال می­باشد.
 • ماده 36: تعرفه دستمزد تهیه نقشه‌های معماری و سازه یا گزارش فنی استحکام بنای ساختمان‌های موجود به صورت زیر می­باشد:
 • معماری کلی هر متر مربع 000/8 ریال و حداقل 4/000/000 ریال و حداکثر 60/000/000 ریال ؛
 • سازه هر مترمربع 10/000 ریال و حداقل 4/000/000 ریال و حداکثر 80/000/000  ریال ؛
 • گزارش فنی استحکام بنا هر متر مربع 8000  و حداقل4/000/000 و حداکثر 60/000/000 ریال.
دلایل اهمیت و ضرورت ارزیابی ملک و قیمت گذاری بر روی آن را بررسی کردیم، با عوامل موثر بر قیمت املاک و همچنین وظایف و خدمات کارشناس رسمی دادگستری آشنا شدیم و می­توانیم نتیجه بگیریم که  رسیدن به یک ارزیابی و قیمت گذاری ملک دقیق و مطمئن زمانی میسر می­شود که حتما امر کارشناسی ارزیابی ملک توسط یک کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان یا ارزیابی املاک متخصص و با تجربه به انجام برسد.

تعرفه ­ها و هزینه ارزیابی ملک توسط کارشناس دادگستری

نکات مهمی که در ارزیابی املاک لحاظ می گردد عبارتند از:

 1. یکی از مهم ترین کارهایی که در روند ارزش گذاری ملک لحاظ می شود عرصه ملک است که با توجه به ابعاد و مساحت ملک تعیین می شود که مطابق قطعات مبنایی که نصاب تفکیک زمین هر منطقه به شمار می آید و به دلیل متغییر بودن این موضوع باید در اراضی که از متراژ بیشتری برخوردار هستند رعایت شود و بر بودن ملک در کاربری های تجاری و اداری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.
 2. اغلب در ارزیابی ملک در شهرها، بناهای ساخته شده در املاک جنوبی نسبت به املاک شمالی به صورت میانگین 5 تا 10 درصد گرانتر قیمت گذاری می شوند.
 3. در ساختمان های 2 و 3 طبقه از نظر میزان قدرالسهم اعیانی از عرصه در مواقع ارزیابی ملک از نظر ارزش گذاری 5 الی 10 درصد بیشتر نسبت به ساختمان های مشابه ارزیابی می شوند شایان ذکر است در برج و ساختمان بلند مرتبه با توجه به داشتن امکانات رفاهی بیشتر این املاک در زمان قیمت گذاری نسبت به ساختمان های معمولی در حد 15 الی 25 درصد بیشتر ارزش گذاری می شود.
 4. در ارزیابی ملک برای ساختمان هایی که قدمت ساخت آنها کمتر از سه سال باشد معادل قیمت نوساز ارزش گذاری می شوند اما در ساختمان های با قدمت بیش از سه سال ساخت ارزش گذاری کمتر خواهد بود و به ازای هر سال ساخت 2 درصد ار ارزش آن نسبت به ساختمان های نوساز کمتر محاسبه می شود.
 5. برای ارزش گذاری و قیمت واقعی پارکینگ و انباری واحدهای اپارتمانی به صورت معمول حدود 45 تا 55 درصد ار ارزش هر متر مربع آپارتمان ارزیابی می شود.
 6. برای ارزش گذاری و قیمت بالکن و تراس در صورت مسقف بودن حدود 25 الی 40 درصد از ارزش قیمت هر متر مربع اپارتمان محاسبه و ارزیابی می شود، البته در بالکن های 2 و 3 طرف باز ارزش گذاری بین 50تا 70 درصد از هر متر مربع آپارتمان ارزش گذاری و قیمت گذاری خواهد شد.
 7. در ارزیابی ملک، واحدهای حیاط دار آپارتمانی به نسبت واحدهایی که حیاط ندارند در حدود 5 الی 10 درصد بیشتر ارزش گذاری و قیمت گذاری خواهند شد.

سوالات متداول

سوالارزیابی ملک و قیمت گذاری ملک چگونه صورت می گیرد؟

کارشناس مربوطه با بررسی ملک از جوانب مختلف ارزیابی را انجام می دهد.

سوالکارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک کیست؟

کارشناس رسمی راه ساختمان صلاحیت ارزیابی ملک را دارد.

سوالآیا استفاده از نرم افزار ارزیابی ملک درست است؟

قیمت گذاری ملک بحث پیچیده و مهمی است و استفاده از نرم افزار های ارزیابی ملک توصیه نمی شود.
نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
2 +