پهپاد چیست و انواع آن

فتوگرامتری

پهپاد چیست؟

پهپاد هواپیمایی بدون سرنشین است که قابلیت کنترل از راه دور را دارا می باشد و برای امور مختلفی همچون نقشه برداری با پهپاد کاربرد بالایی دارد؛ چرا که با نصب دوربین عکسبرداری با پهپاد شما قادر خواهید بود در زمان بسیار کوتاهی منطقه مورد نظر خود را با استفاده از پردازش تصاویر پهپاد برداشت نمایید. با ما در این مطلب همراه شوید تا با پهپاد بیشتر آشنا شده و از کاربردهای آن در نقشه برداری به طور کامل آگاهی لازم را کسب کنید.

پهپاد نقشه برداری
پهپاد نقشه برداری

کاربرد پهپاد در نقشه برداری

  • یکی از قابل توجه ترین قابلیت های پهپادها در عرصه نقشه برداری، نقشه برداری معدن با پهپاد می باشد که یک پروسه کاملا تخصصی است و توسط تیم کارشناس و متخصص مپ اسکیل انجام می شود.
  • از ابتدایی‌ترین کاربرد پهپاد در نقشه برداری، تهیه نقشه از مناطق روستایی و شهری و شهرک ها می توان اشاره کرد با توجه اینکه وجود ساختمان در منطقه باعث سخت شدن تهیه نقشه با مقیاس بزرگ است چرا که به دلیل داشتن جزئیات زیاد امکان نقشه برداری زمینی مقدور نیست و از طریق پهپاد می توان از نمای بالا مشاهده کرد و عکسبرداری هوایی از محدوده مورد نظر در ارتوفتو مشاهده کرد و تمام محدوده های مورد نظر را در زمان کوتاهی عکسبرداری و در نهایت نقشه های با جزئیات و کیفیت بالا تهیه کرد.
  • همانطور که در بالا بیان شد از پهپاد می توان در مناطق غیرشهری هم استفاده کرد و اقدام به تهیه نقشه نمود عمدتا مناطق غیرشهری دارای تپه ماهور، دشت، کوهستانی هستند که با سرعت و کیفیت بالا می توان نقشه توپوگرافی تهیه کرد چرا که در این مناطق عوارض مصنوعی از تعداد کمتری برخوردار است و در این شرایط نیاز به ترسیمات زیادی نخواهد بود و با مشخص کردن نقاط با تراکم بالا به راحتی می توان منحنی های میزان را ترسیم کرد. جهت تهیه پهپاد نقشه برداری می توانید با کارشناسان مپ اسکیل در ارتباط باشید.
مدل تهیه شده استفاده از پهپاد
مدل تهیه شده استفاده از پهپاد

نقشه برداری در مناطق مین گذاری و صعب العبور

از دیگر کاربرد پهپاد در نقشه برداری می توان در مناطق مین گذاری شده یا صعب العبور استفاده کرد و اقدام به تهیه نقشه نمود در برخی مناطق به دلیل سخت بودن یا نبود راههای مواصلاتی، برای نقشه برداری زمینی باید از روش های دیگری همچون پهپاد استفاده کرد برای مثال در مناطق مین گذاری شده یا مناطقی که پاکسازی مین به صورت کامل انجام نشده است امکان نقشه برداری زمینی وجود ندارد و بسیار خطرناک است و باید با کمک پهپاد اقدام به عکسبرداری هوایی و در نهایت تهیه نقشه با کیفیت بالا انجام شود، البته امروزه به می توان از ماژول PPK و RTK پهپاد استفاده کرد و نقشه های با دقت بالا و بزرگ مقیاس تهیه نمایید.

محاسبه احجام خاکی

از استفاده بسیار تاثیرگذار پهپاد می توان به محاسبه احجام خاکی و در نتیجه از معادن و خاکریزی ها نقشه تهیه کرد همانطور که اطلاع دارید بسیاری از معادن از ترانشه های وسیع و بزرگی برخوردارند که نقشه برداری از این معادن با توجه به نوع مواد معدنی کاری بسیار دشوار و زمانبر است اما به کمک پهپاد می توانید از این معادن عکسبرداری کرده و در نهایت احجام خاکی را با دقت بالا محاسبه نمود چرا که در معادن محاسبه دپوها و احجام خاکی را می توان راحت تر نسبت به سایر روش ها انجام داد.

کاربرد پهپاد در نقشه برداری محوطه های تاریخی و باستانی

برای محوطه های تاریخی و باستانی به دلیل حساسیت بالا نیاز به نقشه برداری با دقت و کیفیت بالا است که این کار را می توان با پهپاد انجام داد و با ارتوفتو و عکس هوایی با کیفیت کمک بسیار زیادی به مرمت گران و باستان شناسان کرد تا به راحتی از محل کاوش و رگه های دیوارهایی که در زیر خاک مدفون شده اطلاع پیدا کنند همچنین برای تهیه نقشه های دوره ایی از پهپاد کمک گرفت و در کمترین زمان عکسبرداری هوایی با کیفیت بالا انجام داد.

کاربرد پهپاد در نقشه برداری م کریدورها و مناطق عریض مانند جاده ها، راه آهن، خطوط لوله انتقال آب، گاز، نفت، دکل های برق و…

برای کریدورها و مناطق عریض مانند جاده ها، راه آهن، خطوط لوله انتقال آب، گاز، نفت، دکل های برق و… برای تهیه نقشه می توان از پهپاد کمک گرفت تا بتوان با استفاده از سیستم پهپاد فتوگرامتری نقشه های مطالعاتی و اجرایی با کیفیت تهیه کرد برای عکسبرداری از کریدورها چون به صورت طولی باید پهپاد پرواز نماید نیاز به گونه ای پهپادها خواهد بود که از بال ثابت برخوردار باشند تا با استفاده از این ویژگی فواصل بیشتری نسبت به شما را پیموده و وظایف خود را به خوبی انجام دهد که این ویژگی در مولتی روتورها قرار داده شده و با استفاده از مولتی روتورها می توان برای کریدورها نقشه تهیه کرد.

کشف تغییرات یا مانیتورینگ

کشف تغییرات یا مانیتورینگ از کاربردهای دیگر پهپاد در نقشه برداری است که برخی افراد سودجو در مناطق شهری و غیرشهری اقدام به ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی که جز اراضی منابع طبیعی هستند می نمایند که در این شرایط امکان تهیه نقشه با توجه به مخالفت های مالک مقدور نبوده و به کمک پهپاد می توان تغییرات منطقه را بررسی و میزان ساخت و ساز را محاسبه کرد. و اقدامات لازم به همراه دستور تخریب بناهای غیرمجاز را از مراجع قضایی دریافت کرد.

آینده پهپادهای نقشه برداری

وضعیت امروز استفاده از پهپادهای نقشه برداری به دلیل مسائل و مشکلات و محدودیت هایی که هست از روند خوبی برخوردارند اما به مرور زمان این مسائل و مشکلات پیش رو برطرف شده و در آینده به سنسورهای PTK تجهیز خواهند شد و به همین خاطر با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا زمان پروازی پهپادهای نقشه برداری را بیشتر کرد و سطح ایمنی نیز همواره در حال ارتقا است که در آینده مطمئنا این موارد با افزایش چشم گیری روبرو خواهند شد.

 از جمله موارد دیگری که به سیستم پهپاد اضافه خواهد شد می توان به سنسورهای طیفی، حرارتی، لیدار اشاره کرد که همین امر باعث بهتر شدن خدمات نقشه برداری خواهد شد. همچنین استفاده از پهپادها در زمینه های کشاورزی و محیط زیست بسیار تاثیرگذار است، چرا که با وجود پهپادها در صنعت کشاورزی شاهد رشد خواهیم بود کاری که امروزه از پهپادها برای این حوزه کمتر به کار گرفته می شود آینده حوزه صنعت کشاورزی و محیط زیست به پهپادهای نقشه برداری وابسته خواهد شد.کیفیت نقشه های ارتوموزاییک، رقومی و سه بعدی نیز هر روز در حال بهتر شدن است که در آینده از تصاویر با کیفیت تری برای تهیه این نقشه ها به وسیله پهپادها گرفته خواهد شد.

 
4.8/5 - (15 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


02128423013
مشاور:


09120448336
واتساپ:


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
نوشتهٔ پیشین
استریوسکوپ چیست و در نقشه برداری چه کاربردی دارد؟
نوشتهٔ بعدی
GSD چیست و چگونه محاسبه می شود؟ ذکر 2 نکته مهم در تنظیم ارتفاع پرواز و فاصله کانونی مناسب با توجه به مقدار GSD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
2 +