نقشه کاداستر چیست و هزینه تهیه آن چقدر است؟

نقشه برداری

نقشه کاداستر از خدمات مهم و کاربردی در حوزه نقشه برداری به شمار می رود. این نوع نقشه مربوط به نقشه برداری جامع است که حوزه های مختلف از جمله دارایی‌ها، املاک و مستغلات یک کشور را در بر می گیرد. معمولا مرزها و مالکیت قطعات زمین به کمک این نوع نقشه مشخص می شود.

چگونگی ایجاد نقشه های کاداستری بیشتر به حوزه نقشه برداری ماهواره‌ها مربوط می شود. با پیشرفت علم نقشه برداری سازمان های مختلف به جای طراحی و رسم فنی که کار سخت و زمانبری است، از سیستم های ماهواره‌ ای استفاده می کنند که در اصطلاح به این نوع نقشه ها، نقشه کاداستر می گویند.

البته تمامی نقشه های ماهواره‌ ای به عنوان نقشه کاداستر تلقی نمی شوند و نقشه های کاداستر صرفا به نقشه هایی گفته می شود که ارزش حقوقی داشته باشد. در ادامه بیشتر می توانید با آن آشنا شوید.

ماهواره ها می توانند با سرعت بالا و با دقت فوق‌العاده خوب، نقشه دارایی‌ها، املاک و مستغلات یک کشور را ترسیم کنند. شما در نقشه های کاداستری برداشت شده به جزئیات دقیق یک مکان، یک منطقه و یا یک ناحیه دسترسی دارید. جهت تهیه و خرید عکس هوایی و نقشه utm می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

با پیشرفت های صورت گرفته در این حوزه، سازمان های مختلف نقشه برداری در نقاط مختلف جهان به نوعی استفاده از نقشه کاداستر را جایگزین نقشه های سنتی و ترسیمی کرده اند و سازمان های مختلف را موظف به استفاده از این سیستم کرده اند.

کاربرد نقشه کاداستر

این نوع سیستم نقشه برداری برای تعیین حدود و ابعاد زمین و ملک کاربرد دارد. معمولا در کشور ما نیز سازمان نظام مهندسی، شهرداری ها و سازمان ثبت اسناد از سیستم نقشه برداری کاداستر استفاده می کند.

شما می توانید از این نقشه به عنوان مستندات قانونی استفاده کنید. البته نهادهای مختلف تعاریف متفاوتی برای نقشه کاداستر دارند،

به عنوان مثال، فدراسیون بین المللی نقشه‌برداری در تعریف آن می گوید: نقشه ای که بتواند تمام ریز جزئیات یک زمین را به خوبی نشان دهد.

ریز جزئیات یک زمین می تواند شامل، شماره شناسایی منحصر به فرد، وضعیت حقوقی و قانونی زمین، قوانین مرتبط با اجاره زمین، موقعیت و وضعیت هندسی زمین، ارزش مالی زمین، موقعیت سازه های موجود در اطراف زمین و … باشد.

نقشه کاداستر
نمونه نقشه کاداستر

انواع نقشه کاداستر

نقشه های کاداستر از نظر تقسیم بندی موارد زیر را شامل می شوند:

  • نقشه های کاداستر شهری
  • نقشه های کاداستر جغرافیایی
  • نقشه های کاداستر آبی
  • نقشه های کاداستر زراعی
  • نقشه های کاداستر مالی
  • نقشه های کاداستر سیاسی

هر یک از این نقشه ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند، برای مثال در نقشه های کاداستر شهری معمولا موقعیت دقیق کوچه ها، خیابان ها و حتی موقعیت املاک نیز مشخص می شود.

علاوه بر این در نقشه های کاداستر زراعی، نقشه برداران می توانند، محدوده زمین های کشاورزی و زمین های زراعی را با مشخصات نقشه ثبتی تعیین کنند.

توجه داشته باشید که نقشه توپوگرافی نیز در حوزه کاری کاداستر است، با این تفاوت که در این نوع نقشه ارتفاع نقاط مختلف نشان داده شده و پردازش می شود.

نقشه کاداستر ملک چیست؟

نقشه ای است که می تواند اطلاعات دقیق یک ملک را در اختیار سازمان های اداری، قضایی و ثبت اسناد قرار دهد.

این نقشه شامل اطلاعاتی از نوع سازه‌های موجود، نرخ مالیاتی ملک، سطح کیفی ملک، سال ساخت ملک و … باشد. البته در برخی از مواقع می توان در نقشه کاداستر ملک اطلاعات مالکان قبلی ملک را نیز پیدا کرد.

برای ثبت اطلاعات دقیق این نوع نقشه ها معمولا از سیستم GPS استفاده می شود. این نوع نقشه ها همواره توسط نهاد مربوطه به روز می شود. البته در صورت تغییر نقشه، تغییرات موجود باید توسط نقشه بردار متخصص و یا مالک انجام شود و به تایید سازمان ثبت اسناد کشوری برسد.

مزایای تهیه نقشه کاداستر

اولین و مهمترین مزیت نقشه کاداستر این است که برای مدیریت و ارزیابی زیرساخت‌ها کاربرد دارد و به طور کلی اطلاعاتی منحصر به فرد درباره جغرافیای زمین را نشان می دهد.

دومین مزیت آنها که بسیار مورد توجه است، کمک به فعالیت های زیست محیطی و فعالیت‌های زمین شناسی است. این نوع نقشه ها به عنوان اطلاعات مهم تلقی شده و همیشه توسط سازمان های دولتی نگهداری می‌شوند. با کمک این نقشه می توان مالکیت اراضی، ارزش ملک و زمین و همچنین موقعیت ملک را برای نهاد های قضای و اداری معین کرد.

دیگر مزیت نقشه های کاداستری این است که می توان نظام مالیاتی منظمی برای اراضی مختلف ایجاد کنیم و طبعا عدالت را بین مالکان رواج دهیم.

همچنین به کمک نقشه کاداستر می توان دعاوی ملکی را به صورت دقیق حل و فصل کرد، جلوی برخی کلاهبرداری‌ها را گرفت و همچنین باعث می شود مالکان بتوانند به راحتی برای نقل و انتقال ملک خود اقدام کنند.

نقشه کاداستر بهترین گزینه برای جلوگیری از زمین‌خواری است. با استفاده از این نقشه می توان پرونده های تجاوز به اراضی مجاور را در مراکز قضایی به حداقل خود کاهش داد.

هزینه نقشه کاداستر

هزینه نقشه کاداستر به نوع آن و حجم نقشه بستگی دارد، شما برای تهیه چنین نقشه هایی می توانید به مراکز قانونی و یا شرکت های معتبر مراجعه کنید. شما قبل از این که برای تهیه این نقشه اقدام کنید، باید بودجه مورد نیاز را استعلام کنید.

البته بودجه ای که برای تهیه نقشه های کاداستری صرف می کنید، ثابت نیستند و شما باید حدود ۵% از هزینه تمام شده را سالانه پرداخت کنید و نقشه ها را به روز رسانی کنید.

با به روز رسانی اطلاعات نقشه، شما می توانید برای کارهای تحقیقاتی از آن استفاده کنید.

برای نقشه برداری کاداستر می توانید از شرکت های معتبری مانند، شرکت مپ اسکیل خدمات ارزان قیمت و تضمین شده دریافت کنید. تیم فنی مپ اسکیل متشکل از متخصصان با تجربه نقشه برداری است که می توانند خدمات فوق‌العاده خوبی به مشتریان ارائه دهند.

شما می توانید از مپ اسکیل، مشاوره رایگان در زمینه انواع مختلف نقشه کاداستر دریافت کنید. کارشناسان ما شما را راهنمایی می کنند تا بتوانید با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان به اهداف خود برسید. فقط کفیست با شماره 09120448336 تماس حاصل نمایید یا در واتساپ پیام دهید.

سوالات متداول درباره ی نقشه کاداستر

نقشه کاداستر چیست؟

مرزها و مالکیت قطعات زمین به کمک نقشه کاداستر مشخص می شود.

نقشه کاداستر ملک چیست؟

نقشه ای است که می تواند اطلاعات دقیق یک ملک را در اختیار سازمان های اداری، قضایی و ثبت اسناد قرار دهد.

هزینه تهیه نقشه کاداستر چقدر است؟

برای اطلاعا از هزینه تهیه نقشه کاداستر با شماره 09120448336 تماس حاصل نمایید یا در واتساپ پیام دهید.

4/5 - (33 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


02128423013
مشاور:


09120448336
واتساپ:


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
نوشتهٔ پیشین
نقشه تفکیکی چیست؟ کاربرد و تهیه نقشه تفکیکی زمین و آپارتمان
نوشتهٔ بعدی
ترازیابی چیست و در نقشه برداری چه کاربرد و انواعی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
2 +