قیمت گذاری ملک چیست؟ قیمت گذاری ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری

نقشه برداری

اگر مایل به فروش ملک خود با قیمت رسمی و مناسب هستید، باید پروسه قیمت گذاری ملک را توسط کارشناس رسمی دادگستری بگذرانید تا هم ارزیابی ملک صورت گیرد و هم اینکه با قیمت پائین‌تر عرف اقدام به فروش ملک خود نکنید. از این رو در ادامه این گزارش از مپ اسکیل قصد داریم شما عزیزان را با تمام جوانب قیمت گذاری ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری آشنا سازیم. همراه ما باشید.

قیمت گذاری ملک چیست؟

امروزه یکی از مباحثی که در هنگام خرید و فروش املاک برای خریداران و فروشندگان با توجه به گرانی مسکن از اهمیت بالایی برخوردار است قیمت گذاری ملک است. بسیاری از مالکین برای اجاره یا فروش ملک خود به دلیل عدم شناخت دقیق از قیمت ملک به هدف مورد نظر خود که فروش یا اجاره ملک نمی رسند. برای اینکه به قیمت مناسب ملک بر اساس موقعیت و زمان معامله دست یافت، باید آگاهی کاملی درباره زمین و مستحدثات آن در اختیار داشته باشید تا در نهایت بتوان هر ملک را بر اساس نوع سازه، نوع نما، متریالی که در ساخت آن به کار رفته است قیمت گذاری کرد.

اغلب خانواده ها برای خرید یا فروش ملک به مشاورین املاک مراجعه می کنند و با قیمت های نجومی روبرو می شوند و نمی دانند مبنای محاسبه قیمت گذاری ملک چیست که در این مقاله ما به بررسی قیمت گذاری ملک بر اساس عرصه و اعیان می پردازیم.

بررسی قیمت گذاری ملک
قیمت گذاری ملک چیست؟

عوامل تاثیرگذار در قیمت گذاری ملک

هر ملکی با توجه به شرایطی که داراست قیمت متفاوتی خواهد داشت که بر اساس یکسری از عوامل تاثیرگذار قیمت ملک دستخوش تغییرات خواهد شد و بسته به شرایط قیمت بالا یا پایین می شود. از جمله عوامل تاثیرگذار در قیمت گذاری ملک می توان به موارد ذیل اشاره کرد که عبارتند از:

 1. نوع کاربری ملک.
 2. مساحت و متراژ ملک.
 3. موقعیت مکانی ملک.
 4. معماری داخلی و خارجی بنا.
 5. قدمت بنا.
 6. راه های دسترسی ملک.
 7. طبقه قرارگیری واحد مسکونی.
 8. موقعیت قرارگیری ملک نسبت به گسل.
 9. قولنامه ای یا سند دار بودن ملک.
 10. کیفیت مصالح مورد استفاده در ساخت.
 11. فرم عرصه.
 12. محل قرارگیری ملک از نظر رفت و آمد.
 13. امکانات رفاهی ملک.
 14. دارا بودن آسانسور، پارکینگ، تراس، انباری در آپارتمان ها.
 15. میزان نورگیر بودن ملک.
 16. نزدیک بودن به مراکز آموزشی، درمانی، رفاهی و….

در بالا با فهرست مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت گذاری ملک آشنا شدید، در ادامه 2 عامل را که از مهم ترین عوامل فوق هستند را با جزییات بیشتری برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

عامل اول نوع کاربری ملک

عاملی که در تعیین قیمت ملک بسیار حائز اهمیت است نوع کاربری ملک می باشد. برای مثال ملک با کاربری تجاری به نسبت کاربری های اداری، مسکونی، صنعتی، مزروعی و… متفاوت است. ملک با کاربری تجاری اغلب سه برابر ملک با کاربری مسکونی از لحاظ قیمتی تفاوت دارد.

عامل دوم قولنامه ای یا سند دار بودن ملک

یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت ملک قولنامه ای یا سند دار بودن ملک است. اگر ملک دارای سند باشد طبیعتا نسبت به ملکی که دارای قولنامه است از قیمت بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود. بسیاری از املاک به صورت قولنامه ای خرید و فروش می شوند. در نظر داشته باشید که املاک قولنامه ای به نسبت املاک سند دار قیمت پایین تری خواهند داشت، چرا که امکان کلاهبرداری در املاک قولنامه ای نسبت به املاکی که دارای سند تک برگی هستند بالاتر بوده و همین مسئله در تعیین قیمت ملک بسیار حائز اهمیت است.

نوع سند ملک نیز باید به آن توجه ویژه داشت، برای مثال سند منگوله دار، سند اوقافی، سند عرصه و اعیان، سند ورثه ای، سند مشاعی، سند تک برگ، سند مفروزی و… باید با توجه به نوع ملک و شرایط حاکم بر آن مورد بررسی قرار داد که برای درک بیشتر این موضوع می توانید مقاله آموزشی انواع سند را از سایت مپ اسکیل دنبال کنید.

نکات قیمت گذاری ملک

یکی از نکاتی که در قیمت گذاری ملک باید به آن توجه کرد عرصه ملک است که در زمان تفکیک زمین در مناطق لحاظ می شوند و متراژ بندی املاک در آن رعایت می شود. هر چقدر ضلع مجاور به خیابان یا گذرگاه که به اصطلاح بر بودن در املاک تجاری بیشتر باشد قیمت ملک نیز روندی افزایشی خواهد داشت. در آپارتمان ها هرچقدر قدرالسهم بیشتر باشد یعنی تعداد واحدهای موجود در هر طبقه کمتر باشد قیمت ملک بیشتر خواهد بود.

برای مثال در آپارتمان هایی که تعداد واحدهای موجود در هر طبقه بیش از 3 یا 4 واحد باشند و به تبع آن افرادی که در آن رفت و آمد دارند بیشتر باشند به نسبت آپارتمان هایی که در هر طبقه یک واحد تعبیه شده است و تعداد افراد ساکن در آن کمتر هستند از قیمت بسیار کمتری برخوردارند.

کارشناس رسمی قیمت گذاری ملک در تهران

چگونگی انجام کارشناسی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان صورت می پذیرد، چرا که قیمت گذاری ملک کاری تخصصی است و نیاز به نظریه رسمی کارشناس دارای پروانه فعالیت دارد.

قیمت گذاری ملک بسته به نوع ملک متفاوت است و باید حتما توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان این کار صورت گیرد. مخصوصا در شرایطی که ملک دارای تعارض یا تداخل باشد و یکی از سازمان ها برای مثال شهرداری برای تعریض خیابان نیاز به خریداری بخشی از املاک مجاور خیابان دارد که در این شرایط از طریق اداره ثبت یا دادگاه حقوقی به کارشناس ارجاع داده می شود تا بعد از برآورد قیمت و پرداخت هزینه ملک، سند ملک باطل و پس از کسر میزان مورد نیاز، سند تک برگی جدید بر اساس متراژ و وضع موجود صادر گردد.

کارشناس رسمی دادگستری

در این شرایط ملاک نظریه کارشناس رسمی دادگستری است که بعد از بررسی های به عمل آمده توسط کارشناس در قالب گزارش نظریه کارشناسی شده ممهور به مهر و امضای کارشناس رسمی دادگستری به مراجع ذی الصلاح تحویل داده می شود و در نهایت قاضی بر اساس نظریه کارشناسی، رای مناسب را صادر می نماید.

شرکت قیمت گذاری ملک در تهران و کرج

شرکت مپ اسکیل به عنوان شرکت قیمت گذاری ملک در تهران و کرج متشکل از کارشناسان رسمی دادگستری راه و ساختمان تمامی خدمات مربوط به حوزه نقشه برداری و ارزیابی ملک را در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت به مشتریان عزیز ارائه می دهد.

شرکت مپ اسکیل جهت قیمت گذاری املاک شخصی، شرکت ها و سازمان های خصوصی و دولتی و… متناسب با قیمت های روز و واقعی املاک برای انجام هرگونه معامله اعم از خرید و فروش، ثبت دفاتر سالیانه، لیست اموال شرکت ها، امور مالی و حسابداری، تنظیم قرارداد برای اداره دارایی، قیمت گذاری ملک برای تبدیل شرکت به سهامی خاص، مشخص کردن میزان استهلاک و ارزش دفتری، انواع نقل و انتقالات، تضمین بانکی جهت دریافت وام و… را به متقاضیان ارائه می دهد.

شرکت مپ اسکیل به عنوان معتبرترین شرکت قیمت گذاری ملک در تهران و کرج با تسلط کامل به تمامی مناطق این دو استان توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان انواع املاک و اراضی موجود در تهران و کرج را با دقیق ترین و واقعی ترین قیمت ها ارزیابی و ارزش گذاری می نماید.

دلایل قیمت گذاری ملک

از جمله دلایل قیمت گذاری ملک تعیین قیمت دقیق و عادلانه املاک که شامل تعیین قدرالسهم واحدهای آپارتمانی، اداری، تجاری و تعیین میزان ارزش واحدهای سرقفلی و تهاتر و… اشاره کرد. یکی دیگر از دلایل قیمت گذاری ملک مشخص شدن تمکن مالی برای دریافت ویزا، اقامت یا مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکایی، پذیرش در دانشگاه است که متقاضی می تواند با کارشناسان رسمی دادگستری راه و ساختمان مپ اسکیل در تماس باشد تا در اسرع وقت قیمت گذاری ملک را دریافت نماید و با ترجمه آن و ارسال به کشور مقصد تمکن مالی خود را برای اهداف مورد نیاز خود به اثبات برساند.

با توجه به اینکه انگلیس، آمریکا و کانادا یکی از شرایط دریافت ویزا و اقامت را داشتن تمکن مالی متقاضی در نظر می گیرند به همین جهت قیمت گذاری ملک باید توسط کارشناس رسمی دادگستری با صلاحیت راه و ساختمان صورت پذیرد و کارشناس، نظریه کارشناسی شده را با مهر و امضای خود به صورت مکتوب به متقاضی تحویل نماید.

پروسه قیمت گذاری ملک چگونه است؟

سوالی که اغلب کاربران از کارشناسان سایت مپ اسکیل می پرسند این است که پروسه قیمت گذاری ملک چگونه است، در پاسخ به این سوال روند قیمت گذاری را توضیح خواهیم داد. در ابتدا متقاضی با شماره موبایل09120448336 واتساپ یا با شماره دفتر 02128423013 تماس گرفته و اطلاعات کافی درباره پروژه خود را در اختیار کارشناسان ما قرار دهید تا درخواست شما ثبت گردد. بعد از ثبت درخواست، هماهنگی های لازم با متقاضی برای حضور کارشناس در محل صورت می گیرد تا در زمانی که متقاضی می تواند در هنگام مراجعه کارشناس حتما حضور داشته باشد.

بعد از اینکه کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان به محل اعزام گردید اقدام به بررسی ملک و شرایط آن می نماید و در نهایت با بررسی شرایط قیمت گذاری ملک نظریه کارشناسی شده خود را در قالب گزارش مکتوب به همراه مهر و امضای خود تحویل متقاضی می دهد.

قیمت گذاری ملک توسط چه کسی تایید می شود؟

قیمت گذاری ملک تنها توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان قابل انجام است. کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان دارای مجوز فعالیت از کانون کارشناسان دادگستری است که پس از قبولی در آزمون ورودی می تواند در این حوزه فعالیت نماید.

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان برای قیمت گذاری ملک، فاکتورهای زیادی را باید مورد بررسی قرار دهد چرا که در قیمت گذاری عواملی مختلفی دخیل هستند که در شرایط مختلف بسیار تاثیرگذار خواهند بود. در نهایت کارشناس بعد از بررسی جوانب مختلف نتیجه قیمت گذاری خود را به صورت گزارش مکتوب با مهر و امضای خود تایید می نماید و به متقاضی یا مراجع قضایی تحویل می نماید. شایان ذکر است که گزارش بدون مهر و امضای کارشناس رسمی دادگستری هیچگونه اعتباری نخواهد داشت و تنها با داشتن مهر و امضا کارشناس رسمی برای مراجع ذی الصلاح و سازمان های دولتی و خصوصی معتبر می باشد.

نحوه قیمت گذاری ملک توسط کارشناس دادگستری برای مهاجرت

با توجه به اینکه کشورهای مهاجر پذیر در ابتدا از متقاضیان حمایت مالی نمی کنند به همین منظور فرد مهاجر باید از تمکن مالی برخوردار باشد که برای اثبات آن نیاز به قیمت گذاری املاک و مستغلات است تا متقاضی قبل از ورود به کشور مهاجر پذیر آن را ارائه دهد که برای این کار باید قیمت گذاری ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان تهیه و تایید گردد.

متقاضی با می تواند به کانون کارشناسان دادگستری مراجعه نماید و لیست اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول خود را کارشناسی نماید و در نهایت با قیمت گذاری ملک و سایر مستغلات توسط کارشناس رسمی دادگستری گزارش مکتوب دریافت نماید و در نهایت متقاضی گزارش کارشناس را به زبان کشور مهاجرپذیر ترجمه و ارسال نماید. از این رو برای ارزیابی ملک برای سفارت می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه مپ اسکیل در ارتباط باشید.

پروسه قیمت گذاری ملک توسط کارشناس دادگستری

قیمت گذاری ملک برای مزایده

در برخی موارد ملک به مزایده گذاشته می شود به عنوان مثال زمانی که مالک از دنیا رفته باشد وراث آن از طریق مراجع قضایی اقدام به حصر وراثت می نمایند تا با مشخص شدن اموال متوفی، بین وراث تقسیم توسط کارشناس رسمی دادگستری صورت گیرد.

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان از ملک به صورت حضوری بازدید می نماید و بعد از بررسی شرایط قیمت گذاری هر ملک، برای ملک مزبور قیمتی در نظر می گیرد و طی گزارشی مکتوب نظریه کارشناسی شده را تقدیم مراجع قضایی می نماید و قاضی حکم اجرای مزایده را صادر می نماید بعد ابلاغ حکم، وارثین یا هر فردی که بالاترین قیمت پیشنهادی را اعلام نماید مالک ملک مزایده ای شناخته می شود و پس از پرداخت بها و انجام مراحل اداری، سند مالکیت به نام فرد صادر می شود.

هزینه قیمت گذاری ملک

هزینه قیمت گذاری ملک بر اساس شرایط ملک و ماده 11 به صورت درصدی و پلکانی محاسبه می شود و بدین صورت هر چقدر متراژ ملک بالاتر باشد درصد هزینه قیمت گذاری توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان کمتر و در نهایت با توجه به شرایط پلکانی در نظر گرفته شده مجموع پله ها محاسبه می شود و هزینه قیمت گذاری به دست می آید. با توجه به اینکه ملک یکی از گران ترین و پرطرف دارترین اموال در بین مردم به شمار می آید.

اما هزینه کارشناسی ملک بسیار پایین در نظر گرفته می شود که با توجه به شرایط هزینه قیمت گذاری ملک از 3000000 ریال شروع می شود و تا یک در صد ارزش کل ملک تا مبلغ 590 میلیون ریال قابل محاسبه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه قیمت گذاری با شماره همراه 09120448336 یا از طریق واتساپ یا با شماره دفتر 02128423013 در تماس باشید.

تعرفه قیمت گذاری ملک چیست؟

تعرفه قیمت گذاری ملک بر اساس ماده 11 برای کارشناسی ملک عبارت است از:

 • برای قیمت ملک تا مبلغ 50.000.000 ریال هزینه قیمت گذاری 3.000.000 ریال در نظر گرفته می شود.
 • برای قیمت ملک از 50.000.001 ریال تا مبلغ 150.000.000 ریال هزینه قیمت گذاری نیم درصد کل قیمت ملک در نظر گرفته می شود.
 • برای قیمت ملک از 150.000.001 ریال تا مبلغ 250.000.000 ریال هزینه قیمت گذاری 0.4 درصد کل قیمت ملک در نظر گرفته می شود.
 • برای قیمت ملک از 250.000.001 ریال تا مبلغ 1.000.000.000 ریال هزینه قیمت گذاری 0.3 درصد کل قیمت ملک در نظر گرفته می شود.
 • برای قیمت ملک از یک میلیارد و یک ریال تا ده میلیارد ریال هزینه قیمت گذاری 0.125 درصد از کل قیمت ملک در نظر گرفته می شود.
 • برای قیمت ملک از ده میلیارد و یک ریال تا یکصد و پنجاه میلیارد ریال مبلغ 0.06 درصد از کل قیمت ملک در نظر گرفته می شود.
 • برای قیمت ملک از یکصد و پنجاه میلیارد و یک ریال تا پانصد میلیارد ریال مبلغ 0.03 درصد از کل قیمت ملک در نظر گرفته می شود.
4.9/5 - (7 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


02128423013
مشاور:


09120448336
واتساپ:


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
نوشتهٔ پیشین
نقشه برداری با جی پی اس دو فرکانسه-مولتی فرکانس GNSS (GPS)
نوشتهٔ بعدی
جانمایی زمین چیست؟ جانمایی زمین توسط کارشناس دادگستری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
2 +