نقشه کادر یا نقشه بلوکی ملک چیست و روند انجام آن به چه صورت است؟

نقشه برداری

در این مقاله می خواهیم هرآنچه که درباره نقشه کادر یا نقشه بلوکی باید بدانید را کامل برای شما عزیزان بیان کنیم، برای همین منظور تا پایان این مقاله با ما همراه شوید تا با مفهوم کامل این نقشه به خوبی آشنا شوید.

برای دریافت سند تک برگی در اولین قدم برای ملک باید نقشه یو تی ام تهیه کرد که با ابزار و تجهیزات دقیقه نقشه برداری این کار صورت می گیرد.

این کار توسط کارشناس رسمی نقشه برداری نظام مهندسی انجام می شود و با تهیه این نقشه، ابعاد ملک با جزئیات برداشت می شود و به صورت دقیق می توان مساحت ملک را محاسبه کرد.

در برخی از مواقع ابعاد موجود ملک با ابعاد که در داخل سند قید شده است مغایرت دارد و این مغایرت در عرض یا طول ملک از حدود اربعه ملک که در سند آورده شده بزرگتر می باشد که در این شرایط کارشناس اداره ثبت و اسناد برای بررسی موضع نیاز به تهیه نقشه کادر یا نقشه بلوکی دارد به همین خاطر دستور تهیه این نقشه را به نقشه بردار می دهد.

برای تهیه نقشه کادر، نقشه بردار تمام ملک های مجاور را به صورت دقیق نقشه برداری می کند و تمام ابعاد ملک های که در مجاورت ملک مورد نظر هستند را با سند ثبتی تطبیق می دهد تا با این کار پی به اضافه طولی یا عرضی ملک ببرد و  میزان مغایرت مشخص شود که از کجا نشات گرفته است. لازم به ذکر است جهت تطبیق ملک و ارزیابی ملک تجاری می توانید با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید.

نقشه کادر یا نقشه بلوکی
نقشه کادر یا نقشه بلوکی

دلایل نیاز به نقشه کادر یا نقشه بلوکی چیست؟

در برخی مواقع به خاطر عدم اجرای صحیح مکان ملک در حین ساخت و ساز یا به دلیل مغایرت ابعاد ملک موجود و سند در هنگام ثبت توسط کارشناس نقشه برداری اداره ثبت و اسناد به وضوح دیده می شود که برای برطرف نمودن این مشکل نیاز به نقشه کادر یا نقشه بلوکی الزامی می شود که به سه دلیل اصلی ذیل تهیه این نقشه اتفاق میافتد:

  1. بزرگتر بودن ابعاد موجود ملک از ابعاد اربعه سند
  2. تداخل ملک به ملک های مجاور
  3. تصرف ملک به گذر های موجود

شایان ذکر است که پروسه انجام نقشه کادر یا نقشه بلوکی در عین پیچیدگی های خاص خود، بسیار زمانبر نیز می باشد که در موارد بسیار نادری نیاز به تهیه این نقشه الزامی می شود و امیدوار هستیم که هیچ مالکی برای ملک خود مجبور به تهیه نقشه کادر یا نقشه بلوکی نباشد، اما در شرایط خاص بنا به تشخیص اداره ثبت و اسناد، ملزم به تهیه این نقشه برای ارجاع به اداره ثبت برای انجام پروسه صدور سند خواهید بود. همچنین جهت تشخیص قدمت بنا می توانید از طریق شماره های مندرج با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

هر یک از دلایل سه‌گانه ی که در بالا آورده شده است به زمان بر شدن صدور سند اضافه خواهند کرد که علاوه بر بروز مشکلات عدیده برای مالکین، مشکلات حقوقی نیز در موارد 2 و 3 نیز به دنبال خواهد داشت اما مورد 1 مشکلات حقوقی ندارد فقط روند انجام صدور سند را زمانبر خواهد کرد.

نقشه کادر
نقشه کادر

روند انجام نقشه کادر یا نقشه بلوکی به چه صورت است؟

همانطور که از اسم نقشه پیداست نقشه بلوکی، به یک ملک متکی نیست و باید یک بلوک به صورت گذر به گذر مورد نقشه برداری قرار گیرد تا با برداشتن خطوط ملک ها به صورت دقیق مساحت تمام ملک های مجاور با استفاده از دوربین نقشه برداری برداشت شود و کارشناس نقشه برداری به استناد نقشه بلوکی، بتواند پی به مشکل و علت ایجاد این مغایرت را به خوبی تشخیص دهد.

برای حل شدن معمای مغایرت ابعاد ملک موجود و ابعاد اربعه سند در ابتدا توسط دوربین های نقشه برداری(نیوو یا توتال یا تئودولیت و…) تمام ابعاد ملک موجود برداشت می شود و مختصات برداشت شده با طول و عرض مندرج در سند مورد مقایسه قرار داده می شود که برای این منظور باید دسترسی به تمام ملک های مجاور به همراه سند های ملک ها نیز در اختیار نقشه بردار قرار داشته باشد.

بنابراین همکاری همسایگان مجاور ملک برای ورود به ملک آنها و همچنین با ارائه سند ملک خود باید قبل از انجام نقشه برداری هماهنگی های لازم صورت پذیرد در غیر این صورت تهیه نقشه کادر یا نقشه بلوکی امکان‌پذیر نخواهد بود.

اغلب برای اینکه این نقشه به صورت دقیق تر، درک و تکمیل شود یک گزارش کامل به صورت ضمیمه یا مستقیم در نقشه ارائه می شود تا هیچ گونه ابهام و سواستفاده ای صورت نپذیرد و یا در صورت هرگونه مشکل کارشناس دادگستری به خوبی بتواند مشکل را تشخیص داده و مراحل قانونی انجام کار صدور سند طی شود.

نقشه برداری عوارض مانند زمین، اراضی کشاورزی، ساختمان و رسم مختصات آنها به صورت نقشه  UTM یو تی ام و نقشه ی ثبتی صورت می پذیرد.

ادارات و سازمان هایی مانند اداره ثبت، شهرداری، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و… متقاضی نقشه کادر یا بلوکی هستند و محتویات این نقشه به عنوان مشخصات ثبتی ملک در سیستم نقشه کاداستر کشور ثبت خواهد گردید.

مزایای نقشه کادر یا نقشه بلوکی

مزایای تهیه این نقشه به صورت زیر است:

  • تعیین و محاسبه دقیق مساحت
  • تعیین دقیق ابعاد اربعه
  • تعیین دقیق موقعیت مکانی ملک
  • جلوگیری از هرگونه سو استفاده و جعل اسناد
  • برطرف نمودن هرگونه تداخل و تعارض پلاک ثبتی و جلوگیری از انجام آن
  • تامین و ایجاد امنیت حقوقی مالکیت ملک
  • تسهیل جانمایی و تطابق ملک ها
نقشه کادر
تهیه نقشه کادر

تهیه نقشه کادر یا نقشه بلوکی توسط کارشناسان خبره مپ اسکیل

اگر ملک خود را از قبل ساخته یا دیوار کشی کردید و در حال حاضر اداره ثبت و اسناد بعد از بررسی ابعاد اربعه و ملک موجود متوجه مغایرت طول و عرض سندی شده است با ابراز تاسف باید هزینه و مسائل مرتبط با نقشه بلوکی یا نقشه کادر را تقبل نمایید.

ولی اگر ملک شما هنوز هیچ گونه ساخت و سازی در آن صورت نگرفته است و به صورت زمین خالی موجود است برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که در بالا به صورت کامل توضیح دادیم نشوید، با بهره‌گیری از یک کارشناس نقشه برداری ارزیابی ملک و نقشه برداری می توانید به صورت دقیق طول و عرض ملک خود را پیاده‌سازی نمایید.

همچنین برای پیاده‌سازی مختصات اربعه ملک خود می توانید از کارشناسان با تجربه امور ثبتی بهره‌مند شوید چرا که یک نقشه بردار آماتور و بدون تجربه به صورت دقیق نمی تواند مسائل حقوقی و ثبتی را در ملک شما اجرا نماید و کار نقشه برداری ثبتی با نقشه برداری عمومی با هم تفاوت های بسیاری دارد که برای درک بهتر می توان از قیاس پزشک متخصص و پزشک عمومی استفاده کرد.

به همین منظور نگران نباشید شرکت نقشه برداری مپ اسکیل تمام خدمات تهیه نقشه کادر یا نقشه بلوکی را با به روزترین تجهیزات و دوربین های نقشه برداری همراه با مهندسین رسمی نقشه برداری نظام مهندسی با هزینه مناسب برای شما انجام می دهد و شما با خیال راحت می توانید نقشه خود را به اداره ثبت ارائه دهید.

برای تهیه انواع نقشه مورد نیاز جهت ارجاع به ادارات ثبتی و شهرداری ها و… برا صدور سند یا صدور پروانه ساخت می توانیدبا کارشناسان مپ اسکیل از طریق راه های ارتباطی و یا شماره زیر از طریق واتساپ تماس حاصل نمایید.
09120448336

 
5/5 - (8 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


02128423013
مشاور:


09120448336
واتساپ:


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
نوشتهٔ پیشین
اراضی موات چیست؟ نحوه تشخیص اراضی موات
نوشتهٔ بعدی
برداشت عرصه ملک | نقشه عرصه ملک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
2 +