تداخل و تعارض ملک و دو پلاک ثبتی چیست؟ تفاوت و راه حل آن چیست؟

نقشه برداری
1 دیدگاه

در ابتدا به تعریف تداخل و تعارض می پردازیم چرا که این دو تعریف متفاوتی نسبت به هم دارا هستند، تعارض در واقع ایرادی ثبتی است و در زمان ثبت سند یا تعیین محدوده سند اتفاق می افتد و می توان گفت ایرادی است که در زمان صدور سند رخ می دهد، اما در تداخل برعکس تعارض، ایرادی غیر ثبتی است که در حین اجرا رخ می دهد که در ادامه با ذکر مثال بیشتر توضیح خواهیم داد. در این مطلب به تداخلات ملکی و راه های رفع آن از نظر نقشه برداری و مسائل حقوقی آن می پردازیم با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید تا هر آنچه درباره تداخلات ملکی باید بدانید را آگاهی پیدا نمایید.

درباره حل تداخلات املاک آیا شهرداری حق اظهار نظر دارد؟

در زمینه حل تداخلات املاک شهرداری هیچگونه مرجعیتی ندارد و برای حل این مسئله باید متقاضی با ارائه مدارک مبنی بر اثبات مالکیت خود به مراجع قضایی مراجعه نماید، قاضی دستور بررسی را به کارشناس رسمی نقشه برداری دادگستری داده و همراه با بررسی مدارک و اعلام نظر اداره ثبت اسناد و املاک کشور در نهایت رای خود را با توجه به نظریه کارشناس رسمی و نظریه سازمان ثبت اسناد صادر می نماید که برای درک بیشتر یک مثال می زنیم بر فرض مثال ملکی که شما در آن سکونت دارید و مطابق با مندرجات در سند مالکیت، بخشی از ملک شما در اختیار همسایه قرار داشته باشد و در این حالت تداخل اتفاق افتاده یا این امکان وجود دارد که برای ملک مورد نظر دو سند صادر گردیده باشد که در این شرایط کاری از دست شهرداری بر نمی آید و باید به مراجع قضایی مراجعه نمایید. همچنین اگر نیاز به نقشه utm و استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی دارید، می توانید با ما در مپ اسکیل در ارتباط باشید.

نقشه برداری رفع تداخلات پلاک ثبتی
رفع تداخل دو ملک همسایه با نقشه برداری

حل اختلافات تعارض چگونه قابل انجام است؟

همچنین در مسائل حقوقی که برای حل اختلافات حدود ملک در آیین نامه و قانون ثبت فقط از واژه معارض استفاده می شود و این مفهوم را می رساند که تعارض در املاک و صدور سند مالکیت معارض در حین اقدام به ثبت ملک این اشتباهات رخ می دهد که در این شرایط اداره ثبت اسناد به اشتباه اقدام به صدور اسناد مالکیت معارض می نماید و حل این مشکل با تشکیل هیئت نظارت و شورای عالی ثبت قابل حل و فصل شدن است اما برای مواردی همچون تداخل یا تجاوز یا جابجایی که در املاک اتفاق می افتد اداره ثبت و شهرداری نقشی نداشته و باید خارج از جلسات ادارات ثبت و شهرداری مورد بررسی و حل اختلاف قرار گیرند.

البته برای حل و فصل مسائل ملکی سازمان ثبت اسناد یکسری دستورالعمل و بخشنامه های ثبتی وضع نموده که در صورت عدم توافق بین مالکین، برای طرح دعوی خلع ید یا تصرف عدوانی می توانند به دادگستری مراجعه و مراحل مورد نیاز را طی نمایند تا قاضی رای نهایی را صادر نماید. برای حل اختلافات تعارض، اداره ثبت سوابق ثبتی و تقدم و تأخر تاریخ صدور سند مالکیت را مورد بررسی قرار داده و در نهایت بعد از احراز تعارض، اداره ثبت اسناد باید مراتب را به دارنده سند موخر اطلاع رسانی نماید تا دارنده سند اقدام به طرح دعوی در دادگاه نماید در غیر این صورت سند مالکیت معارض باید توسط اداره ثبت اسناد ابطال شود.

تداخل یا تجاوز چگونه رفع می شود؟

تجاوز یا تداخل یعنی اینکه ملک از محدوده ی صورت مجلس تحدید حدود فراتر رفته باشد به عبارت ساده‌تر وضع فعلی ملک در حدود اربعه ملک قرار نداشته باشد یا خارج از آن قرار داشته باشد برای مثال زمین 150 متری شما با همان حدود اربعه و مساحت از سمت شرق 20 متر به سمت غرب جابجا شده باشد یا از طرف جنوب 20 متر به سمت شمال جابجایی داشته باشد نسبت به محدوده ی واقعی ملک که در این شرایط تجاوز یا تداخل صورت گرفته است یا در شرایطی دیگر ملک نسبت به خیابان و گذرگاهها از محدوده ای خود خارج شده باشد.

در واقع هرگونه تصرفی که خارج از محدوده ملک در اجرا بدون توجه به مساحت فعلی ملک به حریم همسایه، تجاوز یا تداخل شناخته می شود و به زبان ساده‌تر یعنی ملک در محدوده ی فعلی مکانی خود قرار ندارد بنابراین کسری مساحت یا تطبیق مساحت ملک در محدوده واقعی با توجه به مساحت درج شده در سند یا بر اساس سوابق ثبتی باید انجام شود و در صورت محرز شدن تجاوز به املاک همسایه باید نقشه تفکیکی به همراه مختصات دقیق ابعاد اربعه به دست آید که این کار باید توسط کارشناس رسمی نقشه برداری دادگستری انجام شود.

لازم به ذکر است که تشخیص تجاوز یا تداخل در حدود باید توسط کارشناس رسمی دادگستری خبره در امور نقشه برداری اقدام به تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی (پیدا کردن پلاک ثبتی) نماید تا با تهیه نقشه کاداستری از املاک همسایه و بررسی نقشه های ثبتی میزان تداخل در حدود مشخص و در نهایت برطرف شود. جهت استعلام هزینه جانمایی پلاک ثبتی، نقشه کادر و یافتن آدرس از روی پلاک ثبتی می توانید با کارشناسان مپ اسکیل در ارتباط باشید.

مجازات تداخل به املاک مجاور چیست؟

اگر مالکی به صورت تعمدی به حریم ملک مجاور تجاوز نماید در صورت احراز تجاوز، طبق حکم قاضی باید ملک از تصرف وی خارج و در اختیار مالک اصلی قرار گیرد که از نظر حقوقی به این کار خلع ید گفته می شود و مالک متجاوز هیچگونه حق و حقوقی برای فروش ملک یا تغییرات در وضع ملک را ندارد و یا اگر ملک، ابتدا زمین باشد و مالک متجاوز اقدام به ساخت و ساز نماید مطابق قانون دستور تخریب سازه داده می شود و باید ملک عینا به حالت اول خود در آید و تحویل مالک اصلی شود اما اگر تجاوز به صورت سهوا و غیر عمدی و بسیار جزئی صورت گرفته باشد مالک متجاوز باید قیمت روز ملک (بالاترین قیمت تا تاریخ صدور حکم) را به همراه تمام خسارات جانبی به مالک اصلی پرداخت نماید و پس از پرداخت قیمت و … توسط مالک متجاوز دادگاه دستور اصلاح سند مالکیت داده و اضافات ملک در سند جدید برای مالک متجاوز اعمال می شود.

خاطر نشان می سازد که تشخیص تعارض، تجاوز یا تداخل و… کاری سخت و زمان بر می باشد که باید حتما توسط کارشناس رسمی نقشه برداری دادگستری نقشه های ثبتی و پیاده‌سازی یافتن پلاک ثبتی روی نقشه با استفاده از نقشه های یو تی ام انجام شود تا مساحت دقیق ملک در جانمایی محدوده ای واقعی میخکوبی انجام شود که از بروز هرگونه تداخلات ملکی و اشتباه جلوگیری به عمل آید که برای رفع تداخلات ملکی خود می توانید با کارشناسان سایت مپ اسکیل با شماره تلفن دفتر 02128423013 و شماره موبایل 09120448336 تماس بگیرید.

4.3/5 - (24 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


02128423013
مشاور:


09120448336
واتساپ:


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
نوشتهٔ پیشین
آموزش ثبت نام سند از طریق ماده 147
نوشتهٔ بعدی
نقشه برداری ملک مشاع و گرفتن سند تک برگ املاک مشاعی

1 دیدگاه. Leave new

  • احمد حیدری
    05/21/2023 23:11

    قسمت آخرو متوجه نشدم اگر متجاوز عمدی نباشد یعنی تجاوز به جاده مابین دوباغ باشد دادگاه پس از گرفتن مقدار سند به روز اضافات حتی اگر کوچه باشد به متجاوز سند میدهد؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
2 +