تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی، جانمایی ملک روی عکس هوایی

نقشه برداری
2 دیدگاه

در گذشته در مورد جانمایی پلاک ثبتی با استفاده از مدارک ثبتی ملک و همچنین تفسیر عکس هوایی عوامل تاثیر گذار بر روی آن به صورت مفصل صحبت کردیم در این مقاله قصد داریم کاملاً در مورد جانمایی ملک روی عکس هوایی و نحوه تهیه نقشه پلاک ثبتی با استفاده از تفسیر عکسهای هوایی صحبت کنیم.

در ادامه به شرح هر یک از مراحل جانمایی ملک روی عکس هوایی با استفاده از تفسیر عکس هوایی توضیح خواهیم داد

در حالت کلی برای این کار به پنج مرحله کلی نیاز است:

تهیه مناسب ترین عکس های هوایی اولین مرحله جانمایی ملک روی عکس هوایی :

در این مرحله پیشنهاد می کنیم قبل از همکاری با کارشناس و متخصص این کار صحبت کنید بهترین و مناسب ترین عکس های هوایی هم از لحاظ مقیاس و دقت هم از لحاظ کیفیت و سال عکس برداری مناسب پرونده تهیه شود.

در مپ اسکیل مرحله خرید عکس هوایی تماما توسط متخصصین تیم انجام می شود.

تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی
تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی

تهیه دقیق ترین کنترل پوینت، فیدوشال مارک و اطلاعات عکس هوایی جهت تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی:

برای ارائه یک پروژه تحقیق نیاز به اطلاعات دقیق و یک روند مهندسی است متاسفانه دیده می شود در اغلب شرکت های مهندسی از این مرحله کاملاً صرف نظر می‌شود و حتی دیده می شود بسیاری از مهندسان حتی از این مرحله اطلاعات کاملی ندارد در صورتی که عدم وجود داده‌های اولیه دقیق ممکن است روند پروژه ما را ضعیف و مقدار خطا را بسیار افزایش دهد هر شرکتی که با عکسهای هوایی سروکار دارد حتماً باید اطلاعات مربوط به عکس هوایی را دارا باشد و از نقاط کنترل بسیار دقیق جهت انجام پروژه های خود استفاده کنند.

بیشتر بخوانید : مشخصات عکس هوایی را بیاموزیم. 

 با اطمینان می‌گویم تیم مپ اسکیل تمام این اطلاعات را از گذشته تا به حال جمع‌آوری کرده و در تمام پروژه‌های خود استفاده می‌کند.

انجام دقیق مراحل مثلث بندی و تهیه ارتوفتو با استفاده از نرم افزارهای فتوگرامتری و نقشه برداری هوایی:

یک پرونده کارشناسی همانند یک پروژه بزرگ نقشه برداری هوایی اهمیت بسیاری دارد که از لحاظ هندسی و چه از لحاظ حقوقی باید تمام مراحل با دقت کامل انجام گیرد.

از جمله مراحل مثلث بندی بر روی عکسهای هوایی و تهیه ارتوفتو از تصاویر هوایی است که در مقاله مربوطه کاملاً در مورد این موضوع صحبت شده است.

هدف از مثلث بندی و تهیه ارتوفتو اصطلاح مختصات دار کردن دقیق عکس هوایی با کمترین خطا و بیشترین دقت است؛ همچنین این تصاویر هوایی به صورت کاملا قائم نیستند و دارای اعوجاج می باشد که با استفاده از این روش این اعوجاج تا حد خیلی زیادی برطرف می شود.

بسیاری از نرم افزارهای فتوگرامتری به صورت رایگان در اختیار عموم نیست و شرکت ها باید این نرم‌افزارها را از کمپانی مربوطه خریداری نمایند ، همچنین روند کار با این نرم‌افزار ها ساده نیست نرم افزار های مانند LPS ,inpho application , photomode… ساده نیست نیاز به به کارگیری تخصص فتوگرامتری است.استفاده از این نرم افزار ها در جانمایی ملک روی عکس هوایی بسیاری الزامی است.

در این مرحله از داده های تهیه شده در مرحله اول باید استفاده شود به همین خاطر متاسفانه دیده می شود شرکت ها و افرادی که سابقه چندانی در امر فتوگرامتری ندارند از استفاده از این روش و علم خودداری می کند.

استفاده از دید سه بعدی و استریوسکوپ برای جانمایی ملک روی عکس هوایی:

این مرحله نیاز به علم تفسیر عکس هوایی و دید سه بعدی است که در گذشته راجب مفصل صحبت شده است کارشناس مربوطه باید توانایی استفاده از استریوسکوپ و ایجاد دید سه بعدی بر روی نرم افزارهای فتوگرامتری و همچنین شناسایی عوارض مورد نظر با استفاده از تجربه و علم تفسیر عکس هوایی را داشته باشد در غیر این صورت کوچکترین خطا در این مورد باعث خطاهای بزرگ و مشکلات حقوقی بعد از آن می شود.

در نظر داشته باشید استریوسکوپ های مربوط به سیستم های دیجیتالی باید استفاده شود تا بتوان با دقت لازم از روی ارتوفتو ها مختصات برداشته شود تا جانمایی را به درستی انجام داد.

مقایسه دو روش آنالوگ و دیجتالی جانمایی بر روی عکس هوایی
مقایسه دو روش آنالوگ و دیجتالی جانمایی بر روی عکس هوایی

مرحله نهایی در جانمایی ملک با استفاده از تفسیر عکس هوایی دریافت مختصات و میخ کوبی:

بعد از جانمایی ملک با استفاده از تفسیر عکس هوایی باید مختصات و نقشه جانمایی شده بر روی زمین مشخص شود که به آن میخکوبی می گویند در مورد این موضوع هم به صورت مفصل در مقاله آن صحبت شده است. که می توانید به آن مراجعه کنید.

تمام مراحل گفته شده باید با دقت لازم صورت گیرد تا این مرحله به بهترین شکل انجام شود و ملک ما با کمترین خطا بر روی زمین مشخص شود استفاده از روش های قدیم و آنالوگ که کاملا منصوب شدند و همچنین عدم انجام مراحل بالا بدون شک خطای کار بالا می برد که این موضوع باعث مشکلاتی برای کارشناس و متقاضی در آینده خواهد شد.

پس در هنگام ارائه پرونده ثبتی خود حتماً از انجام مراحل بالا توسط کارشناس و تیم مهندسی مربوطه مطمئن شوید.

بیشتر بخوانید : نقشه یو تی ام چیست و چه کاربردی دارد.

در این مقاله سعی داریم مراحل را به صورت کلی و کامل توضیح دهیم و در صورت بروز هرگونه سوال و ابهام می توانید با ما از طریق راه های ارتباطی (شماره تماس ۰۹۱۲۰۴۴۸۳۳۶) در تماس باشید.

4.9/5 - (20 امتیاز)
بیشتر بخوانید
خرید عکس هوایی
نقشه برداری

خرید عکس هوایی و دریافت نقشه هوایی تمام سالهای سازمان نقشه برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح

کامل ترین آرشیو خرید عکس هوایی قدیمی و دریافت نقشه هوایی سالهای 342،1372،1380،1370،1394،1342 و 1346 از سازمان نقشه برداری و منابع طبیعی و سازمان جغرافیایی کشور

2 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مراحل تهیه مجوز ساخت از شهرداری به چه شکل است؟
رشته کارتوگرافی یا نقشه نگاری، علمی آمیخته با هنر
ارسال پیام
چت واتساپ!
پشتیبانی مپ اسکیل
سلام می تونم کمک کنم؟