دانلود نرم افزار qgis

نرم افزار QGIS چیست ، دانلود آخرین نسخه

نرم افزار QGIS چیست؟ نرم افزار QGIS ابزاری فوق العاده کاربردی است که در حوزه نقشه برداری و GIS بیشترین نقش را دارد. qgis همیشه یک برنامه gis قابل اعتماد بوده است که بسیاری از شکاف هایی را که arcgis نتوانسته است پر کند، پر کرده است. نمایی از نرم افزار QGIS QGIS را می توان یک نرم افزار رایگان و متن باز در زمینه سیستم اطلاعات جغرافیایی دانست که کاربر می تواند به کمک این نرم افزار  اطلاعات مکانی را مشاهده و یا ویرایش کند، همچنین  می تواند داده های مکانی پروژه های موجود را به دقت تجزیه و…

نرم افزار QGIS چیست؟

نرم افزار QGIS ابزاری فوق العاده کاربردی است که در حوزه نقشه برداری و GIS بیشترین نقش را دارد. qgis همیشه یک برنامه gis قابل اعتماد بوده است که بسیاری از شکاف هایی را که arcgis نتوانسته است پر کند، پر کرده است.

نمایی از نرم افزار QGIS
نمایی از نرم افزار QGIS

QGIS را می توان یک نرم افزار رایگان و متن باز در زمینه سیستم اطلاعات جغرافیایی دانست که کاربر می تواند به کمک این نرم افزار  اطلاعات مکانی را مشاهده و یا ویرایش کند، همچنین  می تواند داده های مکانی پروژه های موجود را به دقت تجزیه و تحلیل نماید.

علاوه بر موارد گفته شده، مهمترین قابلیت نرم افزار qgis این است که کاربر می تواند به کمک آن نقشه های مکانی ایجاد کند و آن خروجی متناسب با نیاز خود بگیرد.

 این نرم افزار از قابلیت ها و جنبه های کاری مختلف برخوردار است که در زیر با مهمترین آنها آشنا می شویم:

 • قابلیت استفاده از ابزار های پردازشی مانند (Georefrecing ،GDAL) برای پردازش گرافیکی روی انواع داده ها
 • قابلیت کاوش به کمک نرم افزار هایی مانند(identify ، search، selection…)  بر روی انواع داده ها
 • قابلیت نمایش انواع داده ها به شکل raster و vector یا با فرمت های مختلف مانند shapefile، kml،geojson
 • قابلیت نوشتن کد های پایتون با استفاده از ماژول Arcpy
 • قابلیت استفاده از افزونه های آماده یا نوشتن افزونه های جدید
 • قابلیت ساخت ساخت WebGIS و یا استفاده از سرور های نقشه ای OSM
 • قابلیت ساختن نقشه، مدیریت نقشه و  نیز گرفتن خروجی از نقشه ها در بخش shapefile نرم افزار
 • قابلیت استفاده از نقشه osm، ویرایش اطلاعات osm و ذخیره آن با فرمت دلخواه 
 • قابلیت پشتیبانی از لایه های raster و vector
 • قابلیت تبدیل داده های وکتوری به polygon ، point و line
بیشتر بخوانید :
فرمت های GIS و نگاهی به آن ها.

آشنایی با نرم افزار qgis:

همانطور که متوجه شدید از نظر عملی نرم افزار qgis، یک سیستم اطلاعات جغرافیایی یک پایگاه برای ذخیره داده ها، و یک ماشین حساب است که می تواند داده ها را ویرایش و تجزیه و تحلیل کند، همچنین این نرم افزار یک پنجره تجسم برای نشان دادن نتایج است. این نرم افزار همچنین دارای رابط کاربری گرافیکی (GUI) با منوها و دکمه ها است که به کاربر اجازه می دهد کارها را به درستی انجام دهد.

علم و داده های جغرافیایی شامل تحقیقی است که برای به دست آوردن داده های فضایی، آمار فضایی، مدل سازی و نظریه های داده های فضایی و توسعه ابزارهای تحلیلی می پردازد. شما می توانید به کمک این نرم افزار در سریع ترین زمان این موارد را انجام دهید.

در نرم افزار qgis می تواند تقریباً هر نوع داده gis بردار یا رستری را که می توانید تصور کنید را تجسم و ویرایش کنید. به عنوان مثال شما می توانید بسیاری از کارهای نقشه برداری که اغلب در نوع دیگری از سیستم ایجاد شده اند مانند، Google Earth (kmz/kml)، اتوکد(DWG/DXF)  Excel (XLS/CSV) یا خدمات وب (REST/WFS) /WMS) را در این نرم افزار وارد کرده و آنها  را ویرایش کنید.

این ویژگی نرم افزار qgis باعث صرفه جویی در زمان می شود. داده های gis از نقاط مختلف و در پروژه های بزرگتر تهیه می شود، تکنسین های gis اغلب باید داده های چندین شرکت مختلف را با استفاده از طیف گسترده ای از نرم افزارهای مختلف ترکیب کنند و به منظور ترکیب همه اطلاعات، همه فرمت های مختلف باید در یک قالب مشترک آورده شوند. qgis در این مورد به طرز باورنکردنی خوب عمل می کند و کار شما را راحت تر می کند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم نرم افزار qgis، اتصال آسان به پایگاه داده ها است. توجه داشته باشید که  گنجانیدن پایگاه های داده رابطه ای در پروژه ها و گردش کار gis مزیت های بسیار زیادی دارد، به عنوان مثال این کار، ظرفیت انجام تجزیه و تحلیل، جمع آوری و به اشتراک گذاری داده ها را بسیار افزایش می دهد.

qgis اتصال به این پایگاه داده ها را ساده کرده و رابطی را برای مدیریت، مشاهده و وارد کردن داده های فضایی بدون نیاز به دانستن زبان SQL فراهم می کند. به عنوان یک امتیاز اضافی، ماشین حساب فیلتر و فیلتر qgis را می توان برای تغییر و تجزیه و تحلیل داده ها استفاده کرد.

یادگیری و آموزش این نرم افزار در حوزه کاری نقشه برداری و gis یک مهارت خوب تلقی می شود و شما با یادگیری آن می توانید به درآمد خوب دست پیدا کنید. این مهارت را می توانید به خوبی در عرض چند ماه به خوبی یاد بگیرید و به آن مسلط شوید.

برای یادگیری نرم افزار qgis، می توانید از آموزش های مجموعه مپ اسکیل استفاده کنید. شما در مپ اسکیل به اساتید با تجربه و متخصص در این زمینه دسترسی دارید و می توانید جزئیات این نرم افزار را به خوبی در مپ اسکیل یاد بگیرید.

qgis در حرفه نقشه برداری تحول بسیار خوبی ایجاد کرده است. مهندسین نقشه برداری به کمک این نرم افزار می توانند اطلاعات جغرافیایی را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند. برای آگاهی از چگونگی نصب qgis ادامه مقاله را دنبال کنید.

نقشه های آنلاین QGIS
نقشه های آنلاین QGIS

تفاوت نصب qgis با ArcGIS :

نصب نرم افزار qgis در مقایسه با دیگر نرم افزارهای کاربردی نقشه برداری مانند ArcGIS بسیار سریع تر و آسان تر است. توجه داشته باشید که وقتی یک پروژه مکانی انجام می دهید و می خواهید که کارفرمای شما از جزئیات نقشه آگاه باشد و بتوانید در زمان کوتاهی اطلاعات آن را به نمایش بگذارید، نرم افزار ArcGIS دردسرها زیادی دارد و به زمان زیادی نیاز دارید تا آن را نصب کنید و اطلاعات آن را به نمایش بگذارید. ولی وقتی که شما زمان کمی دارید تا می خواهید نرم افزار را سریع نصب کنید و اطلاعات مکانی پروژه را روی دسکتاپ ببینید، بهتر است نرم افزار qgis را در کمتر از ۷ دقیقه نصب کنید.

این نرم افزار همانطور که گفته شد، سریع نصب می  شود و سرعت لود داده ها در آن نیز بسیار بالا است. داده هایی مانند وکتوری و رستری مانند عکس هوایی در qgis نسبت به نرم افزار ArcGIS سریع تر لود می شوند. علاوه بر اینها محیط نرم افزار سادگی و زیبایی خاص خود را دارد و کاربر می تواند به راحتی با آن کار  کند و در کوتاه مدت به آن مسلط شود.

راهنمای نصب نرم افزار qgis:

 1. در مرحله اول، ابتدا باید جدیدترین نسخه نرم افزار qgis را  از وب سایت مپ اسکیل دانلود کنید
 2. در مرحله دوم، فایل دانلود شده را باز کرده و آن را اجرا کنید
 3. در مرحله سوم، با باز شدن  پنجره خوش آمدگویی شما باید روی Next کلیک کنید
 4. در مرحله چهارم، باید متن توافق را خوانده و در صورت قبول آن روی گزینه  I Agreeکلیک کنید.
 5. در مرحله پنجم، محل نصب برنامه qgis از شما پرسیده می شود، می توانید فولدر مورد نظر را انتخاب و روی Next کلیک کنید
 6. در مرحله ششم، کامپوننت هایی که می خواهید روی نرم افزار ایجاد شود را تیک زده و بر روی install کلیک کنید (توصیه می شود گزینه ای را در اینجا فعال نکنید)
 7. در مرحله هفتم، و در پایان و بعد از نصب موفق می توانید روی Finish کلیک کنید تا نرم افزار اجرا شود.

منبع:. https://gisgeography.com/qgis-3/

4.2/5 - (13 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


مشاوره:     09120448336


واتساپ:      09120448336


 

آخرین آموزش ها
همچنین بخوانید
دانلود نرم افزار متلب

دانلود نرم افزار متلب از جمله زبان برنامه نویسی مناسب مهندسان و نقشه برداران

نرم افزار ContexCapture

دانلود نرم افزار Bentley ContextCapture | آشنایی با امکانات و کاربرد های مهم

دانلود نرم افزار Erdas imagine lps

دانلود نرم افزار اتوکد AutoCad

نرم افزار اتوکد Autodesk AutoCAD نقشه کشی با کرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
2 +