استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی مناطق تهران

نقشه برداری
24 دیدگاه

اگر می‌خواهید کار خرید و فروش ملک انجام دهید باید به نکاتی توجه نمایید که یکی از این نکات پلاک ثبتی و نقشه ثبتی است و شما به استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی نیاز خواهید داشت. پلاک های ثبتی را به نوعی می توان شناسنامه املاک دانست که اداره ثبت اسناد و املاک کشور آن را تعیین می کند‌.

با توجه به این موضوع باید به سوالاتی توجه کرد که پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی چیست؟ پلاک ثبتی اصلی و فرعی چیست؟ استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی مناطق تهران و کرج را چگونه بگیریم ؟

پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی

پلاک ثبتی چیست؟

پلاک ثبتی یک وسیله فلزی مستطیل شکلی است که شماره حرملک حکم شناسنامه ملک را دارد روی آثار ثبت شده در گذشته پلاک ثبتی بر روی سنگ ها حک می شدند. اما به دلیل بالا بودن هزینه این نوع پلاک ثبتی فلز ها جایگزین سنگ ها شدند.

 از طریق پلاک ها شما قادر خواهید بود اطلاعات زیادی از ملک که در اداره ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شده است را به دست بیاورید. مانند محدوده ملک این که ملک از شرق غرب شمال و جنوب به کجا وصل است و چه محدوده ای را شامل می شود؛ همچنین در صورت نیاز به نقشه utm و جانمایی پلاک ثبتی می توانید استعلام هزینه جانمایی پلاک ثبتی را از تیم پشتیبانی ما انجام دهید.

پلاک ثبتی فرعی چیست؟

 پلاک ثبتی قطعه کوچکتر از یک واحد بزرگتر است سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تقسیم بندی ها را از استان‌ها شروع کرده و به واحدهای کوچکتر تقسیم می‌کند که هر کدام از این واحدها بخش میباشد. در مرحله بعدی بخشها به واحدهای کوچکتری تقسیم می شود که به آنها قطعه اصلی یا مادر گفته می شود.

نقشه ثبتی و پلاک ثبتی تهران
نمونه نقشه ثیتی و پلاک ثبتی

هر قطعه ای که از قطعه اصلی یا قطعه مادر جدا شود یک پلاک فرعی به آن تعلق میگیرد.

تفاوت پلاک ثبتی اصلی و فرعی چیست؟

تا اینجا متوجه شدیم که هر یک دارای یک پلاک ثبتی اصلی و پلاک فرعی است که تقریبا و مانند نام و نام خانوادگی ملک می باشد.این شماره اصلی و فرعی که با علامت ممیز از یکدیگر جدا می‌شود.

شماره اصلی در سمت چپ و شماره فرعی در سمت راست قرار میگیرد تمام این مشخصات در صفحه دوم سند ملک قرار دارد. مانند ۵۸/۱۷۹۰ که عدد ۵۸ شماره قطعه اصلی و عدد ۱۷۹۰ شماره فرعی ملک می باشد.

اگر هنگام بررسی با کلماتی همچون مجزا و مفروض رو به رو شدید این نکته را در نظر بگیرید که مجزا به معنی جز به جز و مفروض به معنی جدا کرده شده است.

جانمایی پلاک های ثبتی بر روی عکس هوایی و نقشه های قدیمی
جانمایی پلاک های ثبتی بر روی عکس هوایی و نقشه های قدیمی

پلاک تفکیکی چیست و چه تفاوتی با پلاک ثبتی دارد؟

بهتر است ابتدا با نقشه تفکیکی و نحوه تهیه آن آشنا شوید. در صورت جلسه ای که برای هر قطعه زمینی که به چند قطعه کوچکتر تقسیم می شود شماره اختصاص داده می شود که به آن شماره قطعه یا شماره تفکیکی می گویند این شماره از عدد ۱ شروع می شود.

در صورتی که پلاک ثبتی این‌طور نیست و از دو جزء فرعی و اصلی تشکیل شده است.همانطور که گفته شد ممکن است قطعه تقسیم نشده باشد و فقط یک قطعه اصلی باشد و شماره فرعی نداشته باشد.

طبق قواعد جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هر قطعه ای  جدا شود پلاک فرعی گذشته هست و به عنوان پلاک فرعی جدید تعلق میگیرد‌.

انواع شماره پلاک ثبتی در اسناد مالکیت ملک

 یک شماره اصلی یا مادر و بدون شماره فرعی مانند: 22

یک شماره اصلی یا مادر و یک شماره یا پلاک فرعی مانند:22/1950

یک شماره اصلی و چند پلاک فرعی مانند22/1950-1952

چند پلاک اصلی و چند پلاک فرعی

 توجه داشته باشید که اطلاعات گفته شده از جمله پلاک اصلی و فرعی مساحت و حدود اربعه که همان موقعیت شمال جنوب شرق و غرب ملک است در صفحه سوم سند گفته شده است. جهت اطلاع از تداخل و تعارض پلاک ثبتی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اما با این حال در بعضی از اسناد حدود اربعه و مساحت در آنها ذکر نشده است که در این حالت ملک با استفاده از نقشه های ثبتی توسط کارشناسان رسمی دادگستری رشته امور ثبتی جانمایی می شود.

چگونه پلاک خانه خود را پیدا کنیم؟

پونزبرای پیدا کردن پلاک خانه خود را از راه های زیر می توانید اقدام کنید:

  1. از طریق خانه های مجاور یا همسایگان
  2. مراجعه به شهرداری منطقه
  3. مراجعه به سازمان آب
  4. با استفاده از کد ملی
  5. استفاده از نقشه های هوایی برای دریافت پلاک ثبتی

پیشنهاد میکنم برای اطلاعات کاملتر مقاله راه های پیدا کردن پلاک ثبتی ملک را مطالعه کنید.

نحوه استعلام پلاک ثبتی ملک و وضعیت ثبتی ملکپلاک ثبتی در سند تک برگ کجاست؟

از سال 1390 به بعد تمامی سندهای املاک در قالب سند تک برگی صادر می شوند و برای دریافت سند تک برگی نیاز به تهیه نقشه یو تی ام است.

نقشه یو تی ام با جانمایی پلاک ثبتی انجام می شود، در سندهای تک برگی تمامی اطلاعات مورد نیاز ملک درج می شود.

در قسمت بالای صفحه سند تک برگی سمت راست، کد یکتای ملک درج شده است و در سمت چپ آن، تاریخی که سند تک برگی صادر شده، درج گردیده است. در قسمت پایین تر، در بخش مشخصات ملک، اطلاعات کاملی از ملک آورده شده اعم از: بخش ثبتی، شماره اصلی، شماره فرعی، ناحیه، مفروز، مساحت، سمت، بلوک، تاریخ ثبت، شماره ثبت ملک، شماره صفحه و شماره دفتری املاک قید شده است.

در ادامه اطلاعاتی همچون نوع کاربری، نوع ملک، میزان و نوع مالکیت به همراه نشانی ملک، کدپستی، شماره سریال درج گردیده است. در انتها نیز مشخصات کامل مالک به همراه شناسه جغرافیایی ملک یا شناسه جام قرار دارد.

نحوه استعلام پلاک ثبتی ملک و وضعیت ثبتی ملک:

استعلام اینترنتی پلاک ثبتی ملک ثبت ملک:

یکی از روشهای استعلام پلاک ثبتی ملک اینکه وارد سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شوید.

سپس با وارد کردن کد یکتای ۱۸ رقمی (که با استفاده از ثبت اطلاعات ملک بر روی سامانه ثبت املاک و اسناد کشوراین کد  ۱۸ رقمی در اختیار قرار میگیرد که همان طور از نام آن مشخص است به صورت یکتا می باشد.) اطلاعات زیادی از مشکل در اختیار شما قرار میگیرد.

استعلام پلاک ثبتی ملک:

در این مواقع از روشی که به اصطلاح به آن  جانمایی معکوس ملک گفته می شود استفاده می شود. در مرحله اول باید نقشه یو تی ام ملک با استفاده از جی پی اس رو بر برداشت و ترسیم شود سپس با استفاده از نقشه های ثبتی محل دقیق ملک مشخص شود.

در مرحله آخر با مراجعه به دفتر های اسناد رسمی وضعیت ثبتی ملک استعلام گرفته می شود.

 تمام مراحل گفته شده از وظایف کارشناسان رسمی دادگستری رشته امور ثبتی نقشه برداری می باشد و هیچ یک از رشته های دیگه صلاحیت این امور را ندارد.

نکته: آیا با کدپستی هم امکان دریافت پلاک ثبتی وجود دارد یا کد پستی برابر با پلاک ثبتی ملک است؟

جواب سؤال خیر می باشد پلاک ثبتی ملک هیچ ارتباطی با کدپستی یک برکه دارد و این کدگذاری ها توسط دو ارگان مختلف صورت گرفت هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

نقشه ثبتی یا کروکی ثبتی چیست؟

در زمان های قدیم نقشه دقیقی از املاک یک منطقه وجود نداشت.اما برای عدم تداخلات و مشخص بودن مکان ملک در هنگام پلاک گذاری املاک اقدام به ترسیم کروکی غیر دقیقی از املاک میکردند. در این کروکی ها که معمولا شماره پلاک ثبتی در آن قید می شد ترتیب منظمی نداشت.

زیرا برای املاک یک منطقه به ترتیبت سند دریافت نمیشد به همین خاطر در نقشه های ثبتی نظم چندانی وجود ندارد. همچنین در نقشه ثبتی بعضی مواقع ابعاد املاک نیز قید میشد.

ما در مپ اسکیل همیشه به دنبال ارائه بهترین ها در حوزه نقشه برداری و امور کارشناسی هستیم.

همچنین شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد امور کارشناسی و جانمایی ملک با استفاده از نقشه ثبتی می توانید از طریق راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید. خدمت رسانی به شما باعث افتخار ماست.

امید قربانی-مدیر گروه مهندسی مپ اسکیل

استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی مناطق تهران:

یکی از موارد متداول در امر ملک و مسکن در استان تهران و البرز استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی مناطق مختلف است.

تغییر و تحولات در این دو شهر و همچنین از بین رفتن برخی مدارک ثبتی در مناطق مختلف استان تهران و البرز همچنین عدم همکاری ماموران ثبتی باعث شده است دسترسی به این اطلاعات سخت شود.تیم کارشناسی مپ اسکیل می تواند در کمترین زمان پلام ثبتی ملک شما را مشخص و جانمایی کند.

سوالات متداول

سوالپلاک ثبتی چیست؟
در گذشته اداره ثبت برای مشخص شدن املاک آنها را قطعه بندی و برای هر قطعه پلاکی در نظر می کرد که به آن پلاک ثبتی و به مجموعه نقشه آن نقشه ثبتی می گویند.

برای پیدا کردن پلاک خانه خود را از راه های زیر می توانید اقدام کنید:

نحوه پیدا کردن پلاک ثبتی 

از طریق خانه های مجاور یا همسایگان
مراجعه به شهرداری منطقه
مراجعه به سازمان آب
استفاده از نقشه های هوایی برای دریافت پلاک ثبتی

سوالآیا در سند تک برگ پلاک ثبتی نوشته می شود؟
بله نوشته می شود.

سوالپلاک ثبتی در سند تک برگ کجاست؟
در صفحه اول در قسمت بالایی پلاک ثبتی

سوالاستعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی مناطق تهران چگونه بگیریم؟
دسترسی به این اطلاعات سخت است ولی مپ اسکیل می تواند در کمترین زمان پلام ثبتی ملک شما را مشخص و جانمایی کند.

4.4/5 - (61 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


02128423013
مشاور:


09120448336
واتساپ:


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
نوشتهٔ پیشین
ژئورفرنس کردن (Georeferencing) لایه های برداری در arcgis و اتوکد
نوشتهٔ بعدی
سامانه شمیم چیست؟

24 دیدگاه. Leave new

 • عابد
  02/06/2024 14:23

  سلام وارادت یه بنچاق دارم از زمینهای بخش ده ثبت تهران ( کن ) میخوام حدود زمینو بدونم چجوری امکانش هست میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • امید قربانی
   02/14/2024 10:55

   سلام وقت بخیر لطفا با شماره 09120448336 تماس بگیرید

   پاسخ
 • کریم خرسندی
  04/18/2023 11:08

  لطفآ منوراهنمایی کنید زمینی دارم درفردیس کرج به شماره پلاک ثبتی ۷۸۶۵۲فرعی۱۶۳ قریه سرحدآباد ادرس زمین میخواستم باتشکرازشما عزیزان

  پاسخ
 • سرایی
  01/04/2023 18:02

  سلام میخواستم پلاک ثبتی یک ملکی رو چک کنم ببینم آدرسش کجاست

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
2 +