نقشه یو تی ام (UTM) چیست | توضیح کامل و نحوه تهیه آن

نقشه برداری

امروزه نقشه یو تی ام از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که اساس صدور سند تک برگی، نقشه یو تی ام است و همچنین برای ادارات و سازمان های دولتی ملاک نقشه یو تی ام با مهر و امضای کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری است تا از اعتبار قانونی برخوردار باشد.

امید قربانی هستم فارغ التحصیل رشته نقشه برداری و کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک و در این مقاله قصد دارم به معرفی مفهوم نقشه یوتی ام utm ، تفاوت آن با نقشه های دیگر و نحوه تهیه آن بپردازم.همچنین چند نمونه از این نقشه پرکاربرد را معرفی کنم.

البته لازم به ذکر است که مبحث مربوط به نقشه های یو تی ام و سیستم مختصات یو تی ام بحثی بسیار تخصصی و زمان است اما در این مقاله سعی بر این است که تمام موارد را ذکر کنم. مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا تمام این موارد را دریابید.

برای آگاهی از هزینه نقشه یو تی ام بر روی لینک داده شده کلیک کنید.

یو تی ام(UTM) چیست؟

در ابتدای این مقاله به این موضوع خواهم پرداخت که اصلا سیستم مختصات چیست؟ سیستم مختصات یو تی ام چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ نقشه این مختصات چگونه تهیه می شود و چه ارتباطی با سندهای ملکی دارد؟

سیستم مختصات چیست؟

یکی از اهداف نقشه برداری پیاده کردن عوارض بر روی یک سطح دو بعدی مانند کاغذ و تبدیل آن به اعداد و ارقام است. برای آنکه مختصات عوارض به راحتی بر روی سطح دو بعدی و یا نقشه نمایش داده شود از سیستم مختصات استفاده می کنیم.

سیستم مختصات جغرافیایی دو بعدی دارای طول و عرض است که اشکال هندسی را به عدد و بالعکس تبدیل میکند. در ادامه راجع به سیستم های مختصات پر کاربرد مرکاتور و یو تی ام را خواهم گفت.

سیستم مختصات مرکاتور:

در این سیستم مختصات استوانه ای را تصور کنید که در محور استوا بر روی کره زمین جای گرفته است. محور استوانه طوری است که بر محور زمین منطبق است.

سیستم مختصات در قطب دقت بیشتری دارد و وقتی به استوا نزدیک تر باشد مقیاس بزرگتر میشود.

سیستم مختصات یو تی ام (utm):

سیستم مختصات یو تی ام مانند مرکاتور است در حالی که از یک استوانه در طول نصف النهارهای زمین مماس زمین است و دور ان قرار دارد.

سیستم مختصات یو تی ام، زمین را به ۶۰ قسمت که به zone معروف است تقسیم کرده که هر قسمت ۶ درجه می باشد.

برای هر قسمت حروفی در نظر گرفته شده است. ایران مناطق H, I, J , G را شامل می شود. 

نصف النهار گرینویچ در زون ۳۰ قرار دارد. به این ترتیب نیمکره غربی زون ۱ تا ۲۹ و نیمکره شرقی ۳۱ تا ۶۰ را شامل می شود.

از سیستم مختصات یو تی ام به دلیل دقت بالا برای تهیه نقشه املاک و ماده ۱۴۷ استفاده میشود.

سیستم مختصات utm یو تی ام مخفف چیست؟

سیستم مختصات UTM مخفف Universal Transverse Mercator coordinate system است و در سال۱۹۴۰ به دست ارتش آمریکا ابداع شد.

نقشه یو تی ام (UTM) چیست؟

نقشه یو تی ام برای تعیین حدود دقیق ملک و کاداستر(محدوده‌بندی) نقشه ها در سیستم مختصات یو تی ام UTM تهیه میشود.

لازم به ذکر است این موضوع را به یاد داشته باشید که نقشه یو تی ام با نقشه هوایی متفاوت است.

برای استفاده از ابزار رایگان تبدیل مختصات جغرافیایی به utm کلیک کنید.
نقشه یو تی ام
نقشه یو تی ام

تفاوت نقشه utm با نقشه های دیگر چیست؟

نقشه یو تی ام توسط تجهیزات و ابزارآلات به روز نقشه برداری با مراجعه کارشناس رسمی نقشه برداری در محل، تمام مختصات و گوشه ها و شکستگی ملک برداشت شده و روی محیط اتوکد پیاده سازی و اجرا می شود و مختصات دقیق گوشه ها و مساحت ملک در کنار نقشه درج و در پایان نقشه یو تی ام تهیه می شود و نقشه چاپ شده توسط کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری آن را با مهر و امضای خود تایید می نماید که به عنوان یک ادله مهم برای قاضی دادگاه و متقاضی به حساب خواهد آمد.

تفاوت نقشه یو تی ام با نقشه های دیگر به خاطر داشتن سیستم مختصات یو تی ام است اگر هر نقشه این مشخصه را نداشته باشد به عنوان کروکی کاربرد دارد و دیگر کاربرد نقشه یو تی ام را ندارد. در نقشه های دیگر اطلاعات مورد نیاز در مختصات یو تی ام می توان نشان داد اما در نقشه های املاک باید مشخصه های دقیقی همچون مساحت، ابعاد اربعه، زوایا با دقت بالا وجود داشته باشد که برای همین منظور باید توسط کارشناس رسمی، نقشه یو تی ام تهیه شود که در این شرایط کارشناس رسمی با استفاده از دوربین های لایکا برداشت به صورت لوکال می نماید.

دلایل تهیه نقشه UTM

در ادامه به تاثیرات نقشه یو تی ام و دلایل تهیه این نقشه می پردازیم تا اطلاعات کاملتری در این باره به دست آورید.

امروزه یکی از مدارک لازم برای دریافت سند مالکیت به صورت سند تک برگی تهیه نقشه UTM توسط مالک یا مالکین ملک می باشد تا در اداره ثبت اسناد و املاک کشور ثبت و ذخیره شود.

با توجه به اینکه در نقشه های یو تی ام مساحت و محل دقیق ملک و مختصات دو بعدی آن مشخص است اگر مالک زمین از محل دقیق ملک خود مطلع نباشد یا در صورتی که مالک فوت شده باشد و ورثه ی آن از محل ملک بی اطلاع باشند با ارائه سند تک برگی محل دقیق ملک قابلیت شناسایی و مشخص شدن است.

اگر مالک درباره مساحت و حدود ملک خود دچار تردید باشد می تواند به کارشناس رسمی دادگستری مراجعه کرده و درخواست تشخیص متراژ را با ارائه مدارک مالکیتی خود دهد.

در صورت داشتن نقشه یو تی ام در کمترین زمان ممکن می توان جانمایی ملک را انجام و میخکوبی کرد. در شرایطی که مرز بین ملک با همسایه مشخص نباشد یا مورد اختلاف باشد با تهیه نقشه UTM این اختلافات از بین می رود چرا که نقشه های یو تی ام از دقت و سرعت بسیار بالایی برخوردار بوده و در کمترین زمان مشکل اختلافات ملکی را حل و فصل می کند. به دلیل کم شدن تعرض به ملک، از مطرح شدن دعاوی حقوقی ناشی از اختلافات ملکی جلوگیری می شود چرا که حد و مرز هر ملک در این نقشه ها به صورت دقیق مشخص است.

همانطور که گفته شد با تهیه نقشه UTM با دقت بالا در حد سانتی متر می توان محدوده های دقیق ملک، ایستگاه مترو، ایستگاه راه آهن، تونل، خطوط لوله آب، گاز، دکل های برق، جاده سازی و… را مشخص نمود همچنین از بروز مشکلات حقوقی در آینده جلوگیری کرد چرا که با محاسبات بسیار بالایی که دارد اطلاعات کامل و جامع را در اختیار مراجع قضایی و … قرار خواهد داد، همچنین با تهیه این نقشه حدود مرزی با همسایگان ملک، جاده سازی، راه آهن، مترو و… مشخص می شود.

از بروز هرگونه جابجایی و تعرض یا تجاوز به ملک شما توسط همسایگان یا بالعکس جلوگیری می کند، که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله تداخلات ملکی مراجعه کنید.

امنیت و آرامش خاطر را برای مالک به ارمغان می آورد چرا که در این نقشه نام مالک درج می شود و امکان ثبت مجدد همین مشخصات و نقشه یو تی ام به نام فردی وجود ندارد با قرارگیری پلاک در محل از سواستفاده افراد سودجو که ادعای مالکیت ملک شما را داشته باشند از بین خواهد رفت یعنی در نقشه‌ های UTM هر نقطه ای از مختصات خاصی برخوردار است و امکان هیچ اشتباهی به صورت تعمدی یا سهوا یا تشابه در مختصات ملک وجود ندارد.

در سندهای قدیمی که به سندهای حدی هم معروف بودند مساحت و اندازه اضلاع ملک در آن درج نشده بود و فقط حدود نسبت به املاک مجاور مشخص بود که یکی دیگر از مزایای نقشه یو تی ام نسبت به دیگر نقشه ها مشخص بودن گوشه ها و زوایای ملک است چرا که گوشه ها و حدود اربعه به صورت کامل و دقیق مشخص است و خریدار یا فروشنده در هنگام معامله دچار اشتباه نمی شود و معامله با امنیت بالا انجام می شود.

هدف از تهیه نقشه یو تی ام چیست؟

مباحث مختلفی برای این امر وجود دارد که می توان گفت از موارد نیاز به این نوع نقشه، تهیه سند تک برگ، بررسی میزان تخلف ملک و ورود به حریم شهرداری و یا تفاوت نقشه تفصیلی منطقه است.

نقشه یو تی ام
نمونه نقشه یو تی ام utm

تیم مهندسی  و کارشناسان رسمی دادگستری مپ اسکیل  با در اختیار داشتن تجهیزات و تجربه کافی آماده ارائه خدمات نقشه برداری، از جمله تهیه نقشه UTM ملک شما در کمترین زمان با بالاترین دقت و کمترین هزینه به شما هموطنان است. جهت مشاوره و سفارش از طریق راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

مدیر مجموعه مپ اسکیل

نمونه نقشه utm

این نقشه برای ساختمان های مختلف استفاده میشود ولی بیشترین کاربرد را در ساختمان های مسکونی و زمین کشاورزی دارند که در زیر دو نمونه ای از نقشه یو تی ام ساختمان مسکونی و زمین کشاورزی تهیه شده توسط تیم مپ اسکیل را مشاهده می کنید. همچنین در انتهای مقاله ویدیو معرفی و جزئیات کامل این نمونه ها با توضیحات خودم برای شما عزیزان گذاشته شده است.

نمونه نقشه utm ساختمان مسکونی

نقشه یو تی ام ساختمان مسکونی
نمونه نقشه UTM ساختمان مسکونی

نمونه نقشه utm زمین کشاورزی

نمونه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی
نمونه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

چگونه نقشه UTM تهیه کنیم؟(روش های تهیه نقشه UTM توسط نقشه بردار دارای صلاحیت برای املاک فاقد سند)

در ابتدای مقاله در مورد سیستم مختصات یو تی ام نقشه یو تی ام صحبت کردم حال در ادامه به این موضوع خواهم پرداخت که چگونه نقشه UTM تهیه کنیم.

برای تهیه نقشه یو تی ام مناسب اسناد و املاک سه روش بسته به درخواست صاحب ملک قابل انجام است.

در واقع نقشه یو تی ام مناسب اسناد و املاک، نقشه موقعیت ملک و املاک مجاور آن با مقیاس های اندازه گیری ها بزرگ و ترسیمات صورت‌ گرفته در سیستم یو تی ام با دقت چند سانتیمتر است.

تهیه نقشه UTM
استفاده از دوربین توتال استیشن اولین روش تهیه نقشه UTM

1. روش استفاده از دوربین نقشه برداری برای نقشه UTM:

 در این روش نقشه بردار موقعیت و وضع موجود ملک را با استفاده از دوربین های نقشه برداری توتال استیشن و بدون جی پی اس های دو فرکانسه دقیق برداشت کرده سپس با استفاده از نرم افزارهای مربوطه، ملک را روی نقشه های بزرگ مقیاس و پایه سازمان نقشه برداری کشور مانند نقشه ۱:۲۰۰۰ جانمایی می کند.

در این روش مسائل زیادی مطرح است، لازم به ذکر است این روش از نقشه برداری تقریبا دیگر غیرقابل استفاده است، زیرا نقشه های 1:2000 تهیه شده به روش فتوگرامتری تهیه شدن که در این روش خطا بالا است و ممکن است موقعیت جغرافیایی ملک دچار خطا شده در نتیجه در آینده دچار اختلافات مرزی و ملک بین املاک مجاور باشد.

مشکل بعدی آپدیت بودن این نقشه ها می باشد. معمولاً نقشه مربوط به دهه ۸۰ و تغییرات و مخصوصاً در مناطق کلان شهر در دهه هشتاد بسیار زیاد است به همین خاطر ممکن است عوارض و نقشه ها دچار تغییر شده باشند. همچنین بحث دیگری که می‌ توان به آن اشاره کرد، در دسترس نبودن نقشه های ۲۰۰۹ برای تمام کشور است، معمولاً نقشه های 1:2000 برای داخل شهرها تهیه شدند و مناطق روستایی نقشه 1:2000 ندارد.

تهیه نقشه یو تی ام
نقشه برداری با جی پی اس مولتی فرکانس یک روش تهیه نقشه یو تی ام

2. برداشت با استفاده از جی پی اس های دو فرکانسه:

در این روش تهیه نقشه شمیم، نقشه بردار وضع موجود ملک را با استفاده از جی پی اس های دو فرکانس (که متصل به شمیم است) اندازه گیری می نمایند.

طبق این روش چهار گوشه ساختمان با استفاده از جی پی اس دو فرکانسه برداشت شده سپس با استفاده از نرم افزارهای مربوطه ترسیمات ابعاد و مساحت ملک مشخص می‌شود و در نهایت بر روی نقشه های پایه جانمایی می شود.

بهتر است نقشه یو تی ام تهیه شده توسط مهندسین عضو نظام مهندسی و  یا کارشناس رسمی دادگستری تهیه و مهر شود تا صحت و ارزش بیشتری داشته باشد.

3. ترکیب دو روش با استفاده از دوربین توتال استیشن و gps شمیم :

در این روش از ترکیب دو روش بالا برای تهیه نقشه یو تی ام استفاده میکنیم.

این روش برای بالا بردن دقت، مخصوصا در محل هایی که عوارض عیان وجود داشته و دارای شکستگی های زیاد است یا برای مثال زمینی استفاده میشود که محل با بافتی زیادی از درختان باشد.

در این روش برداشت با دوربین های توتال استیشن و جی پی اس های چند فرکانسه متصل با سامانه شمیم به صورت تلفیقی استفاده میشود.

دقت نقشه یو تی ام

دقت در نقشه شمیم به شدت مهم است زیرا عدم توجه به دقت آن مشکلات ملکی از جمله تداخلات ،تغییر و ایجاد اشتباه در حدود ملک را حاصل خواهد داشت؛

همچنین باید نقشه توسط یک کارشناس دادگستری متعهد نسبت به نقشه تهیه شده باشد و هرگونه مشکل و خطا در آن ممکن است تبعات بدی برای کارشناس داشته باشد.

دقت نقشه یو تی ام به معیار ها و عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم.

مقیاس درخواستی  نقشه:

نقشه های یو تی ام بر اساس کاربرد و هدف تهیه آن مقیاس های مختلفی دارند که مرسوم ترین آن ها مقیاس ۱:۲۰۰۰، ۱:۱۰۰۰  و ۱:۵۰۰ است.

مقیاس ها بر اساس استاندارد های تعیین شده میزان حد خطای مجاز دارند که باید به آن اهمیت داد.

تجهیزات نقشه برداری:

پیشرفت علم باعث شده است که خطاها سیستماتیک و تجهیزات کاهش یابد اما آیا این بدان معنی است که در صورت به روز بودن تجهیزات نقشه برداری، نقشه با کمترین خطا تهیه شود؟

مسلما جواب سوال خیر است! تجهیزات باید به صورت دوره ای و به دست متخصصان کالیبره و به روز شوند تا با کمترین خطای ممکن بتوانند کار برداشت را انجام دهند.

آیا تاثیر نوع برند و تجهیزات در دقت تهیه نقشه UTM تاثیر گذار است؟

بدون شک جواب این سوال بله است! نوع تجهیزات بدون شک در دقت نهایی کار تاثیر دارد.

بازار تجهیزات نقشه برداری بسیار گسترده است و خیلی از تجهیزات موجود در ایران وجود دارند که منسوخ شده اند اما متاسفانه بسیاری از شرکت ها و مهندسان از این تجهیزات استفاده می کنند.

برای مثال تعداد فرکانس دریافتی در نوع گیرنده جی پی اس تاثیر بسیاری دارد.

با روی کار آمدن گیرنده های دو فرکانسه و در حال حاضر سه فرکانسه که دقت بسیاری دارد، گیرنده های تک فرکانسه منسوخ شده اند اما دیده می شود بسیاری از شرکت ها از این نوع جی پی اس استفاده می کنند.

ما در مپ اسکیل همیشه سعی در استفاده از تجهیزات به روز داریم تا بهترین دقت را تحویل متقاضی دهیم.

سامانه های نقشه برداری:

 استفاده از این سامانه ها همچون شمیم(اداره ثبت) و سمت (شهرداری)، خطای برداشت نقاط در عملیات نقشه برداری را به شدت کاهش میدهد.

تهیه نقشه یو تی ام
تهیه نقشه یو تی ام در تهران

تجربه و مهارت نقشه بردار:

تجربه و مهارت مهم ترین موضوع در هر کار و حرفه ای است.

بارها افرادی به موسسه مپ اسکیل مراجعه نموده اند که از روند کار تیم نقشه بردار قبلی شاکی بوده اند که سرمایه و زمانشان هدر رفته است.

تیم نقشه برداری مپ اسکیل مجموعه ای از افراد با تجربه و حرفه ای هستن که تا انتهای مسیر با شما همراه هستند.

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان و مراجعین پیش می‌آید این است که با وجود شرکت ها و نقشه برداران متعدد و قیمت های مختلف به چه شخصی یا  شرکت نقشه برداری پروژه تهیه نقشه یو تی ام را بسپاریم؟

تهیه نقشه یو تی ام با تیم مپ اسکیل

شرکت ها و اشخاص مختلفی در قیمت های مختلف اقدام به تهیه نقشه utm می‌کند اما کدام یک برای تهیه نقشه utm املاک و زمین های کشاورزی مناسب است .

شاید شخصی با مراجعه به هر یک از شرکت ها بتواند پرونده ملکی خود را به آنها بسپارند اما این را در نظر داشته باشید که این شرکت ها با دارا بودن تمام تجهیزات و امکانات مناسب نقشه برداری ملکی نیستند، شرکت مورد نظر باید رزومه قوی و موفقی در پروژه های مختلف ملی داشته باشد اما چرا؟

دلیل آن این است که نقشه برداری ثبتی قواعد و قوانین خاص خود را دارد نیاز به تجربه و آشنایی کامل به این روند است. نقشه یو تی ام توسط اشخاص نقشه بردار یا شرکت هایی که به این روند آشنا نیستند ممکن است مشکلات مختلفی برای صاحب ملک ایجاد کند.

حتی مشکلات ممکن است در روند مراحل اداری پیش نیاید اما با گذشت سال ها مشکلات ثبتی مختلفی برای مالک ایجاد کند خسارات بزرگی به وجود آید از جمله خسارات امر تداخلات است که در نهایت هزینه های بزرگی  برای مالک داشته باشد.

ویدیو زیر چند نمونه از نقشه های utm تهیه شده توسط تیم حرفه ای مپ اسکیل است که دعوت میکنم حتما این ویدیو را برای درک بیشتر موضوع مشاهده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما از طریق راه های ارتباطی و یا شماره زیر تماس حاصل نمایید.
09120448336
02128423013

سوالات متداول درباره نقشه یو تی ام(UTM)

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام برای تعیین حدود دقیق ملک و کاداستر نقشه ها در سیستم یو تی ام UTM تهیه میشود.

هدف از تهیه نقشه یو تی ام چیست؟

از موارد نیاز به این نوع نقشه، تهیه سند تک برگ، بررسی میزان تخلف ملک و ورود به حریم شهرداری و یا تفاوت نقشه تفصیلی منطقه است.

سیستم مختصات utm یو تی ام مخفف چیست؟

مختصات UTM مخفف Universal Transverse Mercator coordinate system است.

4.7/5 - (8 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


مشاوره:     09120448336


واتساپ:      09120448336


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
خرید عکس هوایی
نقشه برداری

خرید عکس هوایی و دریافت نقشه هوایی تمام سالهای سازمان نقشه برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح

کامل ترین آرشیو خرید عکس هوایی قدیمی و دریافت نقشه هوایی سالهای 342،1372،1380،1370،1394،1342 و 1346 از سازمان نقشه برداری و منابع طبیعی و سازمان جغرافیایی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تئودولیت چیست؟ – آموزش استفاده از دوربین تئودولیت
تهیه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی توسط کارشناس رسمی نقشه برداری
ارسال پیام
چت واتساپ!
پشتیبانی مپ اسکیل
سلام می تونم کمک کنم؟