نقشه یو تی ام (UTM) چیست و چگونه تهیه می شود؟

نقشه برداری

امید قربانی هستم فارغ التحصیل رشته نقشه برداری و کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک و در این مقاله قصد دارم به معرفی مفهوم نقشه یوتی ام utm و نحوه تهیه آن بپردازم و همچنین چند نمونه از این نقشه پرکاربرد را معرفی کنم.

البته لازم به ذکر است که مبحث مربوط به نقشه های یو تی ام و سیستم مختصات یو تی ام بحثی بسیار تخصصی و زمان است اما در این مقاله سعی بر این است که تمام موارد را ذکر کنم. مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا تمام این موارد را دریابید.

برای آگاهی از هزینه نقشه یو تی ام بر روی لینک داده شده کلیک کنید.

یو تی ام(UTM) چیست؟

در ابتدای این مقاله به این موضوع خواهم پرداخت که اصلا سیستم مختصات چیست؟ سیستم مختصات یو تی ام چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ نقشه این مختصات چگونه تهیه می شود و چه ارتباطی با سندهای ملکی دارد؟

سیستم مختصات چیست؟

یکی از اهداف نقشه برداری پیاده کردن عوارض بر روی یک سطح دو بعدی مانند کاغذ و تبدیل آن به اعداد و ارقام است. برای آنکه مختصات عوارض به راحتی بر روی سطح دو بعدی و یا نقشه نمایش داده شود از سیستم مختصات استفاده می کنیم.

سیستم مختصات جغرافیایی دو بعدی دارای طول و عرض است که اشکال هندسی را به عدد و بالعکس تبدیل میکند. در ادامه راجع به سیستم های مختصات پر کاربرد مرکاتور و یو تی ام را خواهم گفت.

سیستم مختصات مرکاتور:

در این سیستم مختصات استوانه ای را تصور کنید که در محور استوا بر روی کره زمین جای گرفته است. محور استوانه طوری است که بر محور زمین منطبق است.

سیستم مختصات در قطب دقت بیشتری دارد و وقتی به استوا نزدیک تر باشد مقیاس بزرگتر میشود.

سیستم مختصات یو تی ام (utm):

سیستم مختصات یو تی ام مانند مرکاتور است در حالی که از یک استوانه در طول نصف النهارهای زمین مماس زمین است و دور ان قرار دارد.

سیستم مختصات یو تی ام، زمین را به ۶۰ قسمت که به zone معروف است تقسیم کرده که هر قسمت ۶ درجه می باشد.

برای هر قسمت حروفی در نظر گرفته شده است. ایران مناطق H, I, J , G را شامل می شود. 

نصف النهار گرینویچ در زون ۳۰ قرار دارد. به این ترتیب نیمکره غربی زون ۱ تا ۲۹ و نیمکره شرقی ۳۱ تا ۶۰ را شامل می شود.

از سیستم مختصات یو تی ام به دلیل دقت بالا برای تهیه نقشه املاک و ماده ۱۴۷ استفاده میشود.

سیستم مختصات utm یو تی ام مخفف چیست؟

سیستم مختصات UTM مخفف Universal Transverse Mercator coordinate system است و در سال۱۹۴۰ به دست ارتش آمریکا ابداع شد.

نقشه یو تی ام (UTM) چیست؟

نقشه یو تی ام برای تعیین حدود دقیق ملک و کاداستر(محدوده‌بندی) نقشه ها در سیستم مختصات یو تی ام UTM تهیه میشود.

لازم به ذکر است این موضوع را به یاد داشته باشید که نقشه یو تی ام با نقشه هوایی متفاوت است.

برای استفاده از ابزار رایگان تبدیل مختصات جغرافیایی به utm کلیک کنید.
نقشه یو تی ام
نقشه یو تی ام

هدف از تهیه نقشه یو تی ام چیست؟

مباحث مختلفی برای این امر وجود دارد که می توان گفت از موارد نیاز به این نوع نقشه، تهیه سند تک برگ، بررسی میزان تخلف ملک و ورود به حریم شهرداری و یا تفاوت نقشه تفصیلی منطقه است.

نقشه یو تی ام
نمونه نقشه یو تی ام utm

تیم مهندسی  و کارشناسان رسمی دادگستری مپ اسکیل  با در اختیار داشتن تجهیزات و تجربه کافی آماده ارائه خدمات نقشه برداری، از جمله تهیه نقشه UTM ملک شما در کمترین زمان با بالاترین دقت و کمترین هزینه به شما هموطنان است. جهت مشاوره و سفارش از طریق راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

مدیر مجموعه مپ اسکیل

نمونه نقشه utm

این نقشه برای ساختمان های مختلف استفاده میشود ولی بیشترین کاربرد را در ساختمان های مسکونی و زمین کشاورزی دارند که در زیر دو نمونه ای از نقشه یو تی ام ساختمان مسکونی و زمین کشاورزی تهیه شده توسط تیم مپ اسکیل را مشاهده می کنید. همچنین در انتهای مقاله ویدیو معرفی و جزئیات کامل این نمونه ها با توضیحات خودم برای شما عزیزان گذاشته شده است.

نمونه نقشه utm ساختمان مسکونی

نقشه یو تی ام ساختمان مسکونی
نمونه نقشه UTM ساختمان مسکونی

نمونه نقشه utm زمین کشاورزی

نمونه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی
نمونه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

کاربرد نقشه UTM

همانطور که بالا گفته شد هر نقشه ای که در سیستم مختصات یو تی ام تهیه گردد نقشه یو تی ام است اما در ایران نقشه یوتی ام به اصطلاح به نقشه های که وضع موجود املاک زمین‌های کشاورزی را نشان دهد گفته می شود.

در ادامه به چند نمونه از کاربردهای نقشه یوتی ام می پردازیم.

نقشه یو تی ام و سند تک برگ ماده 147 و 148:

این روزها سخنان زیادی در مورد نقشه یو تی ام UTM و ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ و سند های تک برگ گفته می شود.

یکی از عمده مسائل کاربرد نقشه یو تی ام تهیه سند تک برگ برای زمین هایی که جز ماده ۱۴۷ یا ماده ۱۴۸ می باشد است.

برای تهیه سند برای زمین هایی که تا به حال سندی دریافت نموده اند نیاز به تهیه نقشه یو تی ام است.

البته لازم به ذکر است هدف از تهیه نقشه یو تی ام فقط مواردی چون تهیه سند تک برگ نیست.

در این نقشه که معمولاً با مقیاس ۱:۱۰۰۰ و ۱:۲۰۰۰ تهیه می شود عرصه زمین یا ملک مورد نظر در سیستم مختصات utm برداشت شده و ترسیم می گردد و در نهایت با تایید کارشناس امور ثبتی و نقشه برداری اقدام به ثبت درخواست سند میشود.

در ادامه قوانین ماده 147 و 148 را کامل شرح داده ام.

کاربرد نقشه یو تی ام
کاربرد نقشه یو تی ام در ماده 147

 هدف از طرح ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ :

یکی از مواردی که همیشه دولت ها با آن در چالش بودند صدور اسناد رسمی برای املاک و زمین های کشاورزی و باغها برای مردم جامعه بوده است.

بدین منظور طبق مراحل مختلف مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ به تصویب رسید.اما هدف از تدوین قانون ماده ۱۴۷ و ماده ۱۴۸ چه بود؟

بر طبق این قانون، کسانی که به خاطر موانع قانونی امکان صدور سند برای ملکی که مدتها مورد تصرف شان است نداشتند، حال می توانند با این قانون اقدام به دریافت سند کنند.

تاریخچه ماده ۱۴۷ و ماده ۱۴۸:

با بالا رفتن درخواست متصرفان زمین و مالکان برای دریافت سند رسمی برای ملک خود، لازم شد تا قوانین و معیارهایی برای راحت تر شدن و سرعت بخشیدن به عمل دریافت سند رسمی برای مالکان تصویب شود.

این قوانین برای اولین بار در سال ۱۳۱۰ تصویب عنوان و در سال ۱۳۵۱ مورد بررسی قرار گرفت و موادی به آن قوانین اضافه شد.

در ابتدا به تصویب قانون ثبت اسناد و املاک مصوب ۱۳۱۰ شامل ۱۴۲ ماده بود که در دی ماه  سال ۱۳۵۱ به ۱۵۷ ماده رسید.

ماده ۱۴۷ و ماده ۱۴۸ نهایتا در سال ۱۳۵۱ به تصویب رسیده است.

این دو مواد به منظور جلوگیری از افرادی در جامعه است که بدون رعایت مقررات و بدون اجازه از مالک و یا مالکان اراضی به تصرف املاک و بهره برداری از آنها برای خود اقدام کرده‌اند تصویب شده است.

لازم به ذکر است که این قانون در ابتدا فقط برای بعضی از شهرها اجرا شد و تا سه سال ادامه داشت.

در سال ۱۳۵۷ اجرای ماده ۱۴۸ برای کل کشور ادامه داشت و سه سال تمدید شد. سپس در سال ۵۸ بازی زمانی آن از ۳ به ۵ سال افزایش یافت.

در سال ۱۳۶۵ به دلیل درخواست مردم اصلاحیاتی بر روی ماده 147 و ماده 148 صورت گرفت که در آن ساختمان های ساخته شده و ساختمان هایی با سند های عادی که صاحب آن ها به دلایل قانونی، قادر به دریافت سند مالکیت نبودند توانستند طی مراحلی سند مالکیت خود را دریافت کنند.

در ادامه در سال ۱۳۷۰ اصلاحاتی بر روی ۲ ماده 147 و 148 صورت گرفت که بر طبق آن زمین هایی که تا ابتدای سال ۷۰ ملک و اعیانی بر روی آنها ساخته و احداث شده بود و یا زمین های کشاورزی و باغ هایی که در حریم شهر ها و خارج از بافت شهری قرار دارد که تا ابتدای سال ۷۰ خریداری شده‌اند. اما مالکان آنها که نتوانستند سند مالکیت دریافت کنند میتوانستند از طریق ماده ۱۴۷ اقدام به دریافت سند مالکیت نمایند.

در سال ۱۳۷۸ برای جلوگیری از مشکلات همچون سودجویی بعضی افراد اصلاحاتی دوباره بر روی دو مواد انجام شد و در سال ۱۳۷۸ به تصویب رسید و تا ۵ سال تمدید گردید.

تفاوت ماده 147 و ماده 148:

تفاوت این دو ماده به شکل زیر است:

  • ماده ۱۴۷ مربوط به زمین املاک باغ و زمین کشاورزی است که شخص صاحب ملک و متصرف آن به خاطره موانع قانونی نتوانسته‌اند سندی دریافت کند.
  • ماده ۱۴۸ مربوط به املاک و زمین‌هایی است که وقف دولت و یا صاحب آن شهرداری می باشد است.

اگر زمین بدون ساختمان مسکونی باشد شهرداری مکلف است که ساختمان را به قیمت منطقه به صاحب آن اعیان بفروشد.

اگر زمین دارای ملک مسکونی باشد در اینجا با در نظر گرفتن نظر کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک قیمت عادلانه بر روی ملک صورت می گیرد

مراحل و اقدامات لازم برای دریافت سند مالکیت بر طبق ماده ۱۴۷:

  1. اولین اقدام برای دریافت سند مالکیت تهیه نقشه utm ملک و املاک مجاور آن، توسط مهندسین نقشه بردار نظام مهندسی و کارشناس رسمی دادگستری ثبت و تهیه نقطه از مرکز ملک می باشد.
  2. بعد از پرداخت فیش واریزی از طریق سامانه الکترونیک پذیرش درخواست صدور سند مالکیت، گواهی تعیین مختصات را تکمیل کرده سپس از صفحه اصلی فرم تکمیل قسمتهای مدارک و پرداخت را انجام دهید.
  3. از فرم مربوطه پرینت گرفته و با دیگر مدارک واحد ثبتی شهرستان مربوط به ملک خود، پست کرده و شماره مرسوله را در قسمت تکمیل درخواست سامانه وارد نمایید.
  4. در انتها بعد از ثبت نهایی شماره پرونده را نزد خود نگه دارید تا از وضعیت پرونده خود در سامانه مطلع شوید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش ثبت نام سند از طریق ماده 147 که مراحل را به صورت تصویری آموزش داده ام را مطالعه کنید.

نقشه یو تی ام و سند تک برگ ماده 147 و 148
مراحل تهیه نقشه یو تی ام برای اخذ سند از ماده 147

تهیه نقشه یو تی ام شمیم

یکی از سوالاتی که ما همیشه از متقاضیان محترم می پرسیم دلیل تهیه نقشه یو تی ام شمیم چیست و جهت ارائه به کدام اداره و ارگان است؟

در این باره باید گفت که هر کدام از ادارات و ارگان های دولتی معیارهای خاص خود را دارند، برای مثال اداره ثبت برای سند تک برگ نیاز به نقشه دارد اما نقشه مورد نیاز شمیم مقیاس 1:1000 و 1:2000 عرصه ملک است و نیاز به برداشت اعیان ندارد.

همچنین نقشه مورد نیاز شهرداری نقشه با مقیاس 1:500 است که که نیاز به برداشت عرصه و عوارض شعاع 70 متری ملک مورد نظر است.

اگر به این موضوعات پیش از سفارش خدمات پرداخته نشود حاصل آن مشکلاتی همچون عدم تایید نقشه توسط اداره مورد نظر است.

کاربرد نقشه یو تی ام در دریافت سند تک برگ برای املاک و زمین‌های معمولی:

چند سالی است که با روی کار آمدن طرح کاداستر، سندهای قدیمی منگوله دار جای خود را به سندهای تک برگ دارای شناسه جغرافیایی که مشکلات سند های قدیمی را نداشت دادند.

برای مثال مختصات مرکز ملک و نقشه ملک در سندهای امروزی قرار دارد که باعث می شود مشکلاتی از جمله گم شدن ملک و… در گذر زمان به وجود نیاید.

همچنین سند های تک برگ دارای شناسه جغرافیایی هستند تا هر شخصی از صحت موقعیت ملک مطمئن شود.

تفاوت نقشه سند تک برگ و نقشه ماده 147 چیست؟

سوالی که خیلی پرسیده می شود این است که تفاوت نقشه سند تک برگ و نقشه ماده 147 چیست؟ در جواب باید گفت که نقشه های مربوط به سندهای تک برگ همانند نقشه های مربوط به ماده ۱۴۷ می باشد و هیچ تفاوتی ندارد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله انواع سند را مطالعه کنید.

نقشه UTM شمیم
در سمت راست تصویر سند تک برگ و در سمت چپ تصویر سندهای قدیمی را مشاهده می کنید.

کاربرد نقشه یو تی ام برای شهرداری:

شهرداری در زمینه های مختلف به نقشه های یو تی ام املاک نیاز دارد. از جمله این نیازها صدور جواز ساخت است که به نقشه های با مقیاس ۱:۵۰۰ نیاز دارد.

در این نقشه ها علاوه بر عرصه حمل تا شعاع ۵۰ متری، ملک از هر طرف نیز باید برداشت شود به این صورت که املاک مجاور و معابر نیز برداشت می شود.

کاربردهای حقوقی نقشه utm :

در ادامه به چند مورد از کاربردهای ثانویه این نقشه ها می پردازیم.

جهت ماده ۱۲ یا قانون زمین شهری:

به صورت مختصر بگویم، طبق قانون زمین شهرسازی، اگر تاریخ ساخت ملک قبل از سال ۱۳۵۰ باشد، در این صورت زمین از مواد خارج شده و مالکیت آن بر عهده صاحب زمین است.

دراین حالت نیاز به تفسیر عکسهای هوایی قبل از تاریخ مشخص شده می باشد اما علاوه بر این برای جانمایی ملک بر روی عکسهای هوایی و ارائه مدارک کافی، نیاز به نقشه یوتی ام می باشد. پس می توان گفت یکی از کاربردهای نقشه utm در خصوص ماده ۱۲ می باشد.

ماده ۵۶ و قانون منابع ملی:

در مورد زمین های مربوط به منابع طبیعی و نحوه پس گرفتن آن قبلا صحبت کردیم. همچنین موارد مورد نیاز آن در تفسیر عکس هوایی را شرح داده ایم لازم به ذکر است که همانند مورد بالا این مورد نیز نیاز به نقشه ای با سیستم مختصات یو تی ام جهت پیاده کردن عرصه مورد نظر بر روی عکس هوایی دهه ۳۰ و ۴۰ می باشد تا بتوان دقیق‌ ترین تفسیر و تعیین متراژ میزان منابع طبیعی و کشاورزی بودن زمین را مشخص کرد.

دیگر کاربرد های نقشه utm:

اگر بخواهم در مورد کاربردهای نقشه یو تی ام صحبت کنم شاید قابل شمارش نباشد در تمام پروژه های ایران چه پروژه‌های عمرانی مانند راهسازی ، تحقیقاتی ، کاداستر و … نقشه هایی در سیستم مختصات یو تی ام نیاز است.

اما از دیگر کاربردهای نقشه یو تی ام می توان جهت ارائه به ارگان‌های مختلفی مانند جهت صدور مجوز گردشگری به سازمان گردشگری و دیگر ارگان های مختلف و اموری همچون کارشناسی ارزیابی ملک را نام برد.

لازم به ذکر است که به خاطر داشته باشید که کاربرد این نقشه ها بیشتر از موردهای گفته شده در این مقاله است.

چگونه نقشه UTM تهیه کنیم؟(روش های تهیه نقشه UTM توسط نقشه بردار دارای صلاحیت برای املاک فاقد سند)

در ابتدای مقاله در مورد سیستم مختصات یو تی ام نقشه یو تی ام صحبت کردم حال در ادامه به این موضوع خواهم پرداخت که چگونه نقشه UTM تهیه کنیم.

برای تهیه نقشه یو تی ام مناسب اسناد و املاک سه روش بسته به درخواست صاحب ملک قابل انجام است.

در واقع نقشه یو تی ام مناسب اسناد و املاک، نقشه موقعیت ملک و املاک مجاور آن با مقیاس های اندازه گیری ها بزرگ و ترسیمات صورت‌ گرفته در سیستم یو تی ام با دقت چند سانتیمتر است.

تهیه نقشه UTM
استفاده از دوربین توتال استیشن اولین روش تهیه نقشه UTM

1. روش استفاده از دوربین نقشه برداری برای نقشه UTM:

 در این روش نقشه بردار موقعیت و وضع موجود ملک را با استفاده از دوربین های نقشه برداری توتال استیشن و بدون جی پی اس های دو فرکانسه دقیق برداشت کرده سپس با استفاده از نرم افزارهای مربوطه، ملک را روی نقشه های بزرگ مقیاس و پایه سازمان نقشه برداری کشور مانند نقشه ۱:۲۰۰۰ جانمایی می کند.

در این روش مسائل زیادی مطرح است، لازم به ذکر است این روش از نقشه برداری تقریبا دیگر غیرقابل استفاده است، زیرا نقشه های 1:2000 تهیه شده به روش فتوگرامتری تهیه شدن که در این روش خطا بالا است و ممکن است موقعیت جغرافیایی ملک دچار خطا شده در نتیجه در آینده دچار اختلافات مرزی و ملک بین املاک مجاور باشد.

مشکل بعدی آپدیت بودن این نقشه ها می باشد. معمولاً نقشه مربوط به دهه ۸۰ و تغییرات و مخصوصاً در مناطق کلان شهر در دهه هشتاد بسیار زیاد است به همین خاطر ممکن است عوارض و نقشه ها دچار تغییر شده باشند. همچنین بحث دیگری که می‌ توان به آن اشاره کرد، در دسترس نبودن نقشه های ۲۰۰۹ برای تمام کشور است، معمولاً نقشه های 1:2000 برای داخل شهرها تهیه شدند و مناطق روستایی نقشه 1:2000 ندارد.

تهیه نقشه یو تی ام
نقشه برداری با جی پی اس مولتی فرکانس یک روش تهیه نقشه یو تی ام

2. برداشت با استفاده از جی پی اس های دو فرکانسه:

در این روش تهیه نقشه شمیم، نقشه بردار وضع موجود ملک را با استفاده از جی پی اس های دو فرکانس (که متصل به شمیم است) اندازه گیری می نمایند.

طبق این روش چهار گوشه ساختمان با استفاده از جی پی اس دو فرکانسه برداشت شده سپس با استفاده از نرم افزارهای مربوطه ترسیمات ابعاد و مساحت ملک مشخص می‌شود و در نهایت بر روی نقشه های پایه جانمایی می شود.

بهتر است نقشه یو تی ام تهیه شده توسط مهندسین عضو نظام مهندسی و  یا کارشناس رسمی دادگستری تهیه و مهر شود تا صحت و ارزش بیشتری داشته باشد.

3. ترکیب دو روش با استفاده از دوربین توتال استیشن و gps شمیم :

در این روش از ترکیب دو روش بالا برای تهیه نقشه یو تی ام استفاده میکنیم.

این روش برای بالا بردن دقت، مخصوصا در محل هایی که عوارض عیان وجود داشته و دارای شکستگی های زیاد است یا برای مثال زمینی استفاده میشود که محل با بافتی زیادی از درختان باشد.

در این روش برداشت با دوربین های توتال استیشن و جی پی اس های چند فرکانسه متصل با سامانه شمیم به صورت تلفیقی استفاده میشود.

دقت نقشه یو تی ام

دقت در نقشه شمیم به شدت مهم است زیرا عدم توجه به دقت آن مشکلات ملکی از جمله تداخلات ،تغییر و ایجاد اشتباه در حدود ملک را حاصل خواهد داشت؛

همچنین باید نقشه توسط یک کارشناس دادگستری متعهد نسبت به نقشه تهیه شده باشد و هرگونه مشکل و خطا در آن ممکن است تبعات بدی برای کارشناس داشته باشد.

دقت نقشه یو تی ام به معیار ها و عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم.

مقیاس درخواستی  نقشه:

نقشه های یو تی ام بر اساس کاربرد و هدف تهیه آن مقیاس های مختلفی دارند که مرسوم ترین آن ها مقیاس ۱:۲۰۰۰، ۱:۱۰۰۰  و ۱:۵۰۰ است.

مقیاس ها بر اساس استاندارد های تعیین شده میزان حد خطای مجاز دارند که باید به آن اهمیت داد.

تجهیزات نقشه برداری:

پیشرفت علم باعث شده است که خطاها سیستماتیک و تجهیزات کاهش یابد اما آیا این بدان معنی است که در صورت به روز بودن تجهیزات نقشه برداری، نقشه با کمترین خطا تهیه شود؟

مسلما جواب سوال خیر است! تجهیزات باید به صورت دوره ای و به دست متخصصان کالیبره و به روز شوند تا با کمترین خطای ممکن بتوانند کار برداشت را انجام دهند.

آیا تاثیر نوع برند و تجهیزات در دقت تهیه نقشه UTM تاثیر گذار است؟

بدون شک جواب این سوال بله است! نوع تجهیزات بدون شک در دقت نهایی کار تاثیر دارد.

بازار تجهیزات نقشه برداری بسیار گسترده است و خیلی از تجهیزات موجود در ایران وجود دارند که منسوخ شده اند اما متاسفانه بسیاری از شرکت ها و مهندسان از این تجهیزات استفاده می کنند.

برای مثال تعداد فرکانس دریافتی در نوع گیرنده جی پی اس تاثیر بسیاری دارد.

با روی کار آمدن گیرنده های دو فرکانسه و در حال حاضر سه فرکانسه که دقت بسیاری دارد، گیرنده های تک فرکانسه منسوخ شده اند اما دیده می شود بسیاری از شرکت ها از این نوع جی پی اس استفاده می کنند.

ما در مپ اسکیل همیشه سعی در استفاده از تجهیزات به روز داریم تا بهترین دقت را تحویل متقاضی دهیم.

سامانه های نقشه برداری:

 استفاده از این سامانه ها همچون شمیم(اداره ثبت) و سمت (شهرداری)، خطای برداشت نقاط در عملیات نقشه برداری را به شدت کاهش میدهد.

تهیه نقشه یو تی ام
تهیه نقشه یو تی ام در تهران

تجربه و مهارت نقشه بردار:

تجربه و مهارت مهم ترین موضوع در هر کار و حرفه ای است.

بارها افرادی به موسسه مپ اسکیل مراجعه نموده اند که از روند کار تیم نقشه بردار قبلی شاکی بوده اند که سرمایه و زمانشان هدر رفته است.

تیم نقشه برداری مپ اسکیل مجموعه ای از افراد با تجربه و حرفه ای هستن که تا انتهای مسیر با شما همراه هستند.

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان و مراجعین پیش می‌آید این است که با وجود شرکت ها و نقشه برداران متعدد و قیمت های مختلف به چه شخصی یا  شرکت نقشه برداری پروژه تهیه نقشه یو تی ام را بسپاریم؟

تهیه نقشه یو تی ام با تیم مپ اسکیل

شرکت ها و اشخاص مختلفی در قیمت های مختلف اقدام به تهیه نقشه utm می‌کند اما کدام یک برای تهیه نقشه utm املاک و زمین های کشاورزی مناسب است .

شاید شخصی با مراجعه به هر یک از شرکت ها بتواند پرونده ملکی خود را به آنها بسپارند اما این را در نظر داشته باشید که این شرکت ها با دارا بودن تمام تجهیزات و امکانات مناسب نقشه برداری ملکی نیستند، شرکت مورد نظر باید رزومه قوی و موفقی در پروژه های مختلف ملی داشته باشد اما چرا؟

دلیل آن این است که نقشه برداری ثبتی قواعد و قوانین خاص خود را دارد نیاز به تجربه و آشنایی کامل به این روند است. نقشه یو تی ام توسط اشخاص نقشه بردار یا شرکت هایی که به این روند آشنا نیستند ممکن است مشکلات مختلفی برای صاحب ملک ایجاد کند.

حتی مشکلات ممکن است در روند مراحل اداری پیش نیاید اما با گذشت سال ها مشکلات ثبتی مختلفی برای مالک ایجاد کند خسارات بزرگی به وجود آید از جمله خسارات امر تداخلات است که در نهایت هزینه های بزرگی  برای مالک داشته باشد.

ویدیو زیر چند نمونه از نقشه های utm تهیه شده توسط تیم حرفه ای مپ اسکیل است که دعوت میکنم حتما این ویدیو را برای درک بیشتر موضوع مشاهده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما از طریق راه های ارتباطی و یا شماره زیر تماس حاصل نمایید.
09120448336
02128423013

سوالات متداول درباره نقشه یو تی ام(UTM)

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام برای تعیین حدود دقیق ملک و کاداستر نقشه ها در سیستم یو تی ام UTM تهیه میشود.

مختصات utm مخفف چیست؟

مختصات UTM مخفف Universal Transverse Mercator coordinate system است.

چگونه نقشه یو تی ام را تهیه کنیم؟

با شماره های 09120448336 تماس بگیرید.

آیا تاثیر نوع برند و تجهیزات در دقت تهیه نقشه یو تی ام(UTM) تاثیر گذار است؟

بدون شک جواب این سوال بله است! نوع تجهیزات بدون شک در دقت نهایی کار تاثیر دارد.

5/5 - (4 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


مشاوره:     09120448336


واتساپ:      09120448336


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید
اکیپ نقشه برداری زمینی
نقشه برداری

نقشه برداری زمینی

خانه > نقشه برداری نقشه برداری زمینی چیست؟ نقشه برداری زمینی تمامی عملیات های لازم با استفاده از ابزارآلات و تجهیزات نقشه برداری برای محاسبه و اندازه گیری زمین…
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تئودولیت چیست؟ – آموزش استفاده از دوربین تئودولیت
نقشه هوایی اراضی روستایی سال 1342 و دانلود عکس هوایی روستایی سال 1346
فهرست
ارسال پیام
چت واتساپ!
پشتیبانی مپ اسکیل
سلام می تونم کمک کنم؟