یافتن پلاک ثبتی روی نقشه | جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناس دادگستری

نقشه برداری
47 دیدگاه

یکی از مباحث مهم امور ثبتی جانمایی پلاک ثبتی یا یافتن آدرس از روی پلاک ثبتی می باشد؛ در این مقاله به شرح کامل این مسئله می پردازیم ، روند پیاده سازی و پیدا کردن ملک ،موارد مورد نیاز و الزامات هنگام پیاده سازی و در نهایت به خاطر حساسیت در موضوع در این مقاله به نکات مهم و امنیتی مربوط به این امور می پردازیم؛ جهت استعلام هزینه جانمایی پلاک ثبتی می توانید با کارشناسان مپ اسکیل در ارتباط باشید.

جانمایی ملک و پلاک ثبتی چیست؟ جانمایی سند و حدود اربعه روی زمین چگونه صورت میگیرد؟

 در حقیقت جانمایی ملک تعیین موقعیت دقیق آن بر روی نقشه ها و نقشه هوایی ملک در سنوات گذشته، نقشه utm و 1:2000 می باشد که از جمله وظیفه کارشناس مربوط رشته نقشه برداری و امور ثبتی است.

 برخلاف تصورات این کار کاملاً دقیق و حساس می باشد زیرا باید به درستی تشخیص داده شود و آدرس آن به درستی تعیین شود و در نهایت جانمایی ملک بر روی عکس و نقشه های هوایی باید با دقت صورت گیرد تا در آینده مشکل و تداخلی با همسایگان پیش نیاید.

کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه برداری و امور ثبتی و حتی مراجعین که مشکلات ملکی دارند باید به این نکات توجه نمایند. در صورت نیاز به استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی می توانید با از طریق شماره های مندرج با کارشناسان مجرب مپ اسکیل در ارتباط باشید. همچنین اگر با وظایف کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی آشنا نیستید، می توانید از طریق لینک مندرج اطلاعات کافی در این خصوص کسب کنید.

نمونه املاک جانمایی شده در نقشه ثبتی
نمونه املاک جانمایی شده در نقشه ثبتی

یافتن پلاک ثبتی روی نقشه چگونه است؟

برای این که بتوان موقعیت دقیق ملک و سند را روی زمین پیاده کردن باید آن رار وی نقشه های قدیم و جدید جانمایی کرد.

نقشه های قدیمی بر دو نوع می باشد که نوع اول که نقشه ثبتی است که در آن پلاک ثبتی و گاهی ابعاد درج شده است و این نوع نقشه ها که به صورت کروکی می باشد هندسه خاصی ندارد.

البته لازم به ذکر است که هر نقشه ثبتی مورد تایید نیست و جعل در این مورد بسیار فراوان است.

نقشه دیگر که نقشه هوایی پلاک ثبتی است با استفاه از تصاویر قدیمی ترسیم و تهیه شده دارای سیستم مختصات است و هندسه خاصی دارد؛ برای جانمایی به هر دو آن نیاز است.

بعد از جانمایی روی نقشه های قدیمی انتقال آن روی نقشه های جدید و تعیین وضع موجود آن انجام می شود تا بتوانیم آن را روی زمین میخکوبی (چهار میخ زمین) کنیم.

رویه جانمایی پلاک ثبتی در مپ اسکیل

رویه جانمایی پلاک ثبتی در مپ اسکیل در 5 مرحله قابل انجام است که در ادامه مراحل را مورد بررسی قرار می دهیم:

 1. اولین مرحله از رویه جانمایی پلاک ثبتی تهیه عکس های هوایی مناسب با توجه به منطقه و شرایط ملک است که باید توسط کارشناسان تفسیر عکس هوایی این کار صورت گیرد.
 2. دومین مرحله نیاز به تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی است که با استفاده از کنترل پوینت، فیدوشال مارک و اطلاعات عکس هوایی این کار صورت می گیرد.
 3. سومین مرحله انجام دقیق مراحل مثلث بندی و تهیه ارتوفتو توسط نرم افزارهای تخصصی فتوگرامتری و نقشه برداری هوایی است.
 4. چهارمین مرحله استفاده از استریوسکوپ و دید سه بعدی است که با استفاده از آن عوارض روی زمین شناسایی و تفسیر صورت می گیرد.
 5. پنجمین مرحله مختصات بدست آمده روی زمین میخکوبی می شود و جانمایی ملک انجام می شود.
پروسه جانمایی پلاک ثبتی
رویه جانمایی پلاک ثبتی

چگونه جانمایی پلاک ثبتی انجام دهیم؟

جانمایی پلاک ثبتی بر اساس تحلیل و بررسی اسناد و مدارک ملک انجام می شود که کارشناس نقشه برداری ابتدا داده ها و مستندات را مورد بررسی قرار می دهد. با استفاده از عکس های هوایی سنوات گذشته و تفسیر آنها اقدام به عملیات ژئو رفرنسینگ و به تبع آن برای صدور سند تک برگی استفاده می شود.

 • برای جانمایی پلاک ثبتی ابتدا تمامی داده ها و مدارک موجود جمع‌آوری می شود. داده های مورد نظر می تواند نقشه و عکس های هوایی آنالوگ، نقشه وضع موجود و سایر اسناد دیگر را شامل شود.
 • کارشناس داده های به دست آمده را با نقشه های ثبتی اداره ثبت اسناد مطابقت داده و استعلام می گیرد تا در نهایت محل ملک و حدود زمین را تشخیص دهد.
 • بعد از گرفتن استعلام و در صورت صحیح بودن داده ها برای جانمایی ملک اقدام می کنیم که این کار با ژئورفرنس کردن عکس های هوایی و بررسی مکان ملک روی نقشه یا عکس هوایی روی نرم‌افزار جانمایی کنیم.
 • در نهایت داده های به دست آمده از نرم‌افزار را با استفاده از تجهیزات نقشه برداری همچون جی پی اس روی زمین پیاده‌سازی می کنیم تا عملیات جانمایی به درستی انجام شود.

چه کسی جانمایی پلاک ثبتی را باید انجام دهد؟

جانمایی پلاک ثبتی باید توسط کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی که به آن کارشناس رسمی دادگستری جانمایی ملک نیز گفته می شود انجام شود، چرا که علاوه بر تسلط به امور نقشه برداری باید نسبت به قوانین و موضوعات ثبتی اطلاع کافی داشت تا بر اساس آن بتوان جانمایی پلاک ثبتی را انجام داد.

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی ملک در ابتدا تمامی اسناد و مدارک ثبتی را اعم از کروکی و نقشه های ثبتی را با عکس های هوایی سنوات گذشته مورد بررسی قرار می دهد و نتیجه کارشناسی شده را در قالب گزارشی مکتوب که ممهور به مهر و امضای تایید شده است در اختیار مراجع ذی الصلاح قرار می دهد.

جانمایی پلاک ثبتی به دلیل تخصصی بودن باید حتما توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی انجام شود چرا که بار حقوقی به دنبال دارد و در صورت بروز هرگونه اشتباه مسئولیت آن بر عهده کارشناس خواهد بود و بهای سنگینی برای مالک در پی خواهد داشت به همین جهت باید توسط کارشناس امورثبتی مجرب انجام شود که پیشنهاد می کنیم برای انجام جانمایی پلاک ثبتی پروژه خود را به کارشناسان جانمایی ملک مپ اسکیل برون سپاری کنید.

شرکت جانمایی پلاک ثبتی در تهران

اگر به دنبال شرکت جانمایی ثبتی در تهران می گردید شرکت فنی مهندسی مپ اسکیل با در اختیار داشتن گروه کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی و نقشه برداری آماده ارائه خدمات در زمینه های امور ثبتی اعم از تهیه نقشه یو تی ام، جانمایی پلاک های ثبتی سندهای منگوله دار، شاهنشاهی و…، تهیه نقشه یو تی ام شهرداری و اداره ثبت، تهیه انواع عکس های هوایی سنوات گذشته، تفسیر عکس های هوایی، استعلام امور فنی ملک و غیره می باشد.

جانمایی پلاک ثبتی در تهران
شرکت جانمایی پلاک ثبتی در تهران

شرکت فنی مهندسی مپ اسکیل متشکل از کارشناسان مجرب امور ثبتی به همراه مجهزترین و به روز ترین ابزارالات نقشه برداری با داشتن رزومه ای قوی از پروژه های انجام شده جانمایی پلاک ثبتی با نازلترین قیمت و در اسرع وقت با بالاترین کیفیت پروژه جانمایی ملک به سر انجام می رسانیم کافی است برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره موبایل 09120448336 واتساپ یا با شماره دفتر 02128423013 تماس گرفته و اطلاعات کافی درباره پروژه خود را در اختیار کارشناسان ما قرار دهید تا درخواست شما ثبت گردد.

نکات یافتن پلاک ثبتی روی نقشه

برای یافتن پلاک ثبتی روی نقشه یکسری نکات باید در نظر داشت از جمله استفاده از تجهیزات نقشه برداری دقیق و به روز می توان اشاره کرد چرا که دیده شده تعداد اندکی از مهندسان جانمایی پلاک ثبتی از تجهیزات غیر دقیق و قدیمی همچون جی پی اس دستی برای تعیین موقعیت ملک استفاده می کنند که حاکی از عمل غیر اصولی و غیر مهندسی است و اصلا پیشنهاد نمی شود.

برای جانمایی پلاک ثبتی از نرم‌افزار گوگل ارث به تنهایی استفاده نکنید چرا که این نرم‌افزار از دقت کافی در همه مناطق برخوردار نیست به همین خاطر باعث ایجاد مشکل در هنگام جانمایی ملک خواهید شد. همچنین برای جانمایی ملک حتما از مهندسان امور ثبتی که از دانش و تجربه کافی در این زمینه هستند استفاده نمایید چرا که جانمایی پلاک ثبتی دارای پیچیدگی های خاص و بسیار زمانبر خواهد بود و در محاکم قضایی تنها نظر کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی مورد تایید خواهد بود.

دریافت پلاک منزل از روی نقشه

برای دریافت پلاک منزل از روی نقشه باید کروکی و نقشه های ثبتی را در اختیار داشت. سازمان ثبت اسناد برای اینکه بتوان قطعات ملکی را شناسایی کرد دو پلاک برای هر ملک در نظر می گرفت یکی پلاک اصلی و دیگری پلاک فرعی، که برای هر قطعه از یک علامت تقسیم استفاده می شود.

قطعات اصلی یا مادر به قطعات کوچکی تقسیم بندی می شدند و برای درک بهتر این مسئله را با یک مثال بیان خواهیم کرد پلاک اصلی و فرعی همانند نام و نام خانوادگی افراد هستند که در اینجا به نام فرد پلاک اصلی و به نام خانوادگی پلاک فرعی گفته می شود که با علامت / از هم تفکیک می شوند. با وارد کردن پلاک فرعی و اصلی در نرم‌افزار به راحتی می توان پلاک منزل را از روی نقشه دریافت کرد.

پیدا کردن آدرس از روی پلاک ثبتی

پلاک ثبتی از دو قسمت پلاک اصلی و فرعی تشکیل شده است که اغلب در سند مالکیت درچ شده است و از اطلاعات ارزشمند هر ملک به شمار می رود. بعد از قانون اصلاحات ارضی تمامی املاک دارای پلاک ثبتی شدند تا به راحتی بتوان به آدرس هر ملک دست یافت.

بسیاری از اراضی به دلیل داشتن متراژهای بسیار بالا، به قطعات کوچکتری تقسیم بندی شدند به همین خاطر به قطعه اصلی یا مادر پلاک اصلی تعلق گرفت و به سایر قطعات کوچکتر پلاک فرعی در نظر گرفته شد.

بر همین اساس برای ثبات اراضی باید موقعیت دقیق به همراه حدود اربعه ملک مشخص می گردید در طول زمان بسیاری از قطعات مرز آنها از بین رفته یا به املاک همسایه تعرض پیدا کرده که به همین خاطر دست یافتن به آدرس کاری سخت و پیچیده به شمار می آید.

برای پیدا کردن آدرس از روی پلاک ثبتی باید به کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی مراجعه کرده تا کارشناس با جانمایی ملک آدرس دقیق قرارگیری ملک را مشخص نماید و به راحتی بتوان ملک مورد نظر را پیدا کرد.

آموزش پیدا کردن آدرس از روی پلاک ثبتی
نحوه پیدا کردن آدرس از روی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی در کرج

با توجه گران‌تر شدن اراضی و املاک در کرج یکی از میاحث داغ این روزها جانمایی پلاک ثبتی در کرج است چرا که یکی از پیش نیازهای دریافت سند تک برگ به شمار می آید.

با جانمایی ملک به صورت دقیق محل و مختصات ملک روی عکس های هوایی و نقشه ها تعیین می شود و در صورت بروز هرگونه مسئله ای ناشی از تداخل یا تعارض املاک همسایه به خوبی مرزبندی آنها مشخص می گردد و اختلافات ناشی از دعاوی ملکی برطرف می شود.

برای جنمایی پلاک ثبتی در کرج می توانید هم به صورت حضوری به آدرس دفتر شرکت مپ اسکیل و هم به صورت آنلاین با کارشناسان مپ اسکیل در تعامل و تماس باشید تا با مشاوره تخصصی و رایگان به بهترین نحوه احسن جانمایی ملک انجام شود و برای دریافت سند تک برگ اقدامات لازم را انجام دهید و در اسرع وقت سند مالکیت را دریافت نمایید.

یافتن پلاک ثبتی روی نقشه تهران

شهرداری تهران در سال های اخیر از سامانه تهران من برای راحتی شهروندان بهره‌برداری کرده است و اغلب خدمات مورد نیاز شهروندان از طریق این سامانه قابل پیگیری و استعلام می باشد.

برای دریافت کد شناسایی ملک از طریق رایانه یا لپ تاپ وارد مرورگر کروم شوید و عبارت سامانه تهران من را در آدرس بار گوگل تایپ نمایید تا نقشه تهران برای شما به نمایش در آید سپس روی موقعیتی که ملک در آن قرار دارد کلیک راست نمایید و روی گزینه سوم که همان شماره شناسایی ملک است کلیک کنید تا کد شناسایی ملک به همراه پلاک و مختصات یو تی ام و عرض جغرافیایی نشان داده شود.

با وارد کردن کد شناسایی ملک در نرم افزارها موقعیت دقیق پلاک ثبتی روی نقشه تهران برای شما به نمایش در خواهد آمد و می توانید از اطلاعات دقیق ملک و مختصات جغرافیایی آن آگاهی لازم را بدون مراجعه حضوری به سازمان های شهرداری، ثبت اسناد و… به دست آورید.

پیدا کردن ملک از روی سند

در سندهای جدید که به سند تک برگی هم معروف هستند تمامی مشخصات ملک در آن درج شده است یکی از این اطلاعات کد شناسایی ملک است که می توانید از طریق سامانه تهران من آن را دریافت کنید.

برای پیدا کردن ملک از روی سند تک برگ نیاز به داشتن کد شناسایی ملک است که در سند تک برگ در قسمت بالا سمت راست مندرج گردیده است علاوه بر کد شناسایی ملک، کد تصدیق سند نیز در قسمت بالای سند سمت چپ درج شده تا از طریق سامانه ثبت اسناد هویت سند را پیگیری و استعلام بگیرید.

سندهای تک برگی جدید که بر اساس مختصات یو تی ام تهیه می شوند موقعیت دقیق ملک را در اپلیکیشن های مختلف به نمایش در می آورند برای این منظور کافی است که طول و عرض جغرافیایی ملک را در اختیار داشته باشید که در سند تک برگی موجود است. اگر ملک شما دارای سند قدیمی است باید از طریق سامانه صدور سند بر اساس ماده 147 و 148 سند منگوله دار خود را به سند تک برگی تبدیل کنید که برای دریافت مشاوره با کارشناسان مپ اسکیل در تماس باشید.

یافتن یو تی ام ملک از روی پلاک

برای یافتن یو تی ام ملک از روی پلاک کارشناس امور ثبتی مدارک موجود را پلاک ثبتی که در سند درج شده مطابقت می دهد و با تهیه نقشه ثبتی و تبدیل آن به مختصات UTM از هر جای ایران می توان به موقعیت دقیق ملک دست پیدا کرد. در مختصات یو تی ام هر ملک دارای یک طول و عرض جغرافیایی منحصر به فرد و بدون تکرار است و شما در مختصات یو تی ام دو نقطه با مختصات یکسان پیدا نخواهید کرد.

با بررسی مرزهای ملک و مشخص شدن حدود اربعه نقشه یو تی ام وضع موجود تهیه می شود و ممهور به مهر و امضای کارشناس رسمی دادگستری تحویل متقاضی یا مراجع قضایی می گردد و بر اساس نقشه یو تی ام هرگونه تعارض و تداخلی با وضوح بالا مشهود و میزان دقیق آن نیز درج شده است.

نمونه جانمایی پلاک ثبتی

در یک نمونه اخیر که متقاضی به کارشناسان مپ اسکیل مراجعه کرده و به دلیل اینکه از محل دقیق ملک اطلاع نداشت و فقط پلاک ثبتی قدیمی آن را در دست داشت از کارشناسان ما خواستار روشن شدن موضوع شد. کارشناسان مپ اسکیل در اولین قدم نقشه های کاداستری از سازمان ثبت اسناد را تهیه و حدود زمین را روی آن مشخص کردند سپس با انجام عملیات جانمایی ملک، مختصات یو تی ام ملک را تعیین و در اقدام بعدی میخکوبی را روی وضع موجود ملک پیاده‌سازی کردند و در نهایت برای ملک اقدام به دریافت سند تک برگ گردید.

نمونه جانمایی پلاک ثبتی ملک
نمونه جانمایی پلاک ثبتی

شرکت فنی مهندسی مپ اسکیل رزومه درخشانی در حوزه جانمایی پلاک ثبتی در تهران و کرج برخوردار است و با انجام نمونه پروژه های موفق در زمینه جانمایی ملک از اعتبار و تجربه کافی افتخار انجام انواع پروژه های جانمایی پلاک ثبتی را دارد برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مپ اسکیل در تماس باشید.

جانمایی زمین در مجموعه مپ اسکیل

جانمایی زمین در مجموعه مپ اسکیل که همان تعیین موقعیت دقیق ملک روی نقشه و عکس های هوایی سنوات گذشته و نقشه یو تی ام با مقیاس 1:2000 است توسط کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی شرکت مپ اسکیل قابل انجام است. جانمایی پلاک ثبتی باید با وسواس زیادی توسط کارشناس رسمی دادگستری با دقت بالا انجام شود تا به درستی موقعیت دقیق ملک تعیین گردد و در غیر این صورت آدرس ملک با مشکل مواجه خواهد شد و بار حقوقی این قضیه بر عهده کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی خواهد بود.

مجموعه مپ اسکیل با برخورداری از کارشناسان مجرب با دقت بالا و مقرون به صرفه ترین هزینه کار جانمایی پلاک ثبتی را توسط کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی برای متقاضیان به سرانجام می رساند، برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره موبایل09120448336 واتساپ یا با شماره دفتر 02128423013 تماس گرفته و اطلاعات کافی درباره پروژه خود را در اختیار کارشناسان ما قرار دهید تا درخواست شما ثبت و با شما برای انجام جانمایی ملک تماس گرفته شود.

کاربردهای جانمایی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی مشخص می نماید که پلاک مزبور به کدام قطعه زمین تعلق دارد تا بر اساس آن بتوان برای دریافت سند تک برگ اقدام کرد. بسیاری از املاک قدیمی در طول سالیان دور شامل یکسری تغییرات خواهد شد که در اثر این تغییرات، دسترسی به مکان آن امکان پذیر نیست به همین خاطر کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی با جانمایی پلاک ثبتی با تبدیل نقشه های ثبتی سنوات قدیم به نقشه های یو تی ام می توان مکان ملک را به صورت دقیق تعیین کند.

قطعات اصلی و فرعی املاک با جانمایی پلاک ثبتی قابلیت تشخیص خواهند داشت و برای حل اختلافات حدود ملک همجوار یا حل اختلافات خانوادگی ناشی از ارث، ارزیابی ملک، معاملات ملکی، انتقال و تغییر سند، ثبت سند و… کاربرد خواهد داشت.

 از جمله کاربردهای جانمایی پلاک ثبتی می توان به موارد ذیل اشاره کرد که عبارتند از:

 • تعیین موقعیت ملک روی زمین
 • تعیین موقعیت ملک گمشده دارای سند قدیمی یا املاکی که مکان آنها نا معلوم است.
 • مشخص کردن سیستم مختصات UTM روی عکس های هوایی سنوات گذشته
 • مشخص کردن مساحت و حدود مرزبندی املاکی که خطوط مرزی آنها به مرور زمان از بین رفته است.
 • تعیین موقعیت دقیق املاک قدیمی و تخریبی
 • استعلام وضعیت اراضی کشاورزی در حین معاملات

پلاک اصلی و پلاک فرعی

سازمان ثبت اسناد برای اینکه بتواند راحت تر قطعات ملکی را شناسایی نماید ابتدا محل ملک را مورد ارزیابی قرار می دهد تا بتواند قطعات بزرگ را با یک عدد تقسیم نماید از پلاک ثبتی استفاده می کند.

 قطعات اصلی یا مادر را به قطعات کوچکتری تقسیم می کنند که به آن قطعه اصلی گفته می شود و برای اینکه بتواند بهتر شناسایی نماید از یک شماره به عنوان شماره فرعی استفاده می کند.

اگر بخواهیم به زبان ساده تر مبحث پلاک ثبتی و پلاک فرعی را بیان کنیم می توان گفت که پلاک اصلی و فرعی همانند نام و نام خانوادگی افراد می توان تشبیه کرد و پلاک اصلی همان نام کوچک افراد در نظر گرفت و نام خانوادگی همان پلاک فرعی اطلاق می شود.

برای اینکه بتوانید پلاک اصلی و فرعی را از هم متمایز کرد از علامت / یا ممیز استفاده می شود. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید 1875/88 یک پلاک ثبتی است که دو عدد اول از سمت چپ یعنی 88 پلاک اصلی منطقه تهرانپارس می باشد و چهار رقم بعدی یعنی 1875 پلاک فرعی محسوب می شود.

پلاک مفروزی چیست؟

پلاک مفروزی چیست؟

مفروز بر وزن مفعول و به معنی جدا شده می باشد. باتوجه توضیحات فوق اگر پلاک فرعی به قطعات دیگری تجزیه و تقسیم شود به قطعات فرعی جدا شده مفروز گفته می شود. البته با این کلمه معمولا از کلمه مجزی هم در کنار هم استفاده می شود و مجزی به معنی جز جز می باشد. پلاک مفروزی در سند تک برگ و سندهای قدیمی (با عنوان مفروز و مجزی از) درج می شود.

در برخی مواقع با تفکیک و افراز یک قطعه از قطعات تفکیک شده بدون پلاک ثبتی باقی می ماند که به صورت کامل در مقاله باقیمانده پلاک اصلی درباره آن صحبت کردیم که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این مقاله مراجعه کنید. جهت اطلاع از تفکیک عرصه و اعیان و تداخل و تعارض پلاک ثبتی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چه زمان جانمایی پلاک ثبتی جانمایی ملک بر روی عکس هوایی لازم است؟

در موارد مختلفی نیاز به جانمایی پلاک ثبتی و تعیین موقعیت دقیق ملک وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک میپردازیم.

یکی از موارد استفاده بحث زمین های گمشده است.

بعضی مواقع افرادی از قبیل وراث صاحب ملکی هستند که دقیق ملک مشخص نیست در این مواقع با استفاده از جانمایی و نقشه های ثبتی منطقه مکان دقیق ملک مشخص میشود.

یکی دیگر از موارد استفاده وجود اختلافات بین همسایه ها است که در آن شخصی مدعی میشود که همسایه به ملک آن تعرض کرده در اینجا کارشناس جانمایی پلاک ثبتی وظیفه جانمایی ملک را برعهده دارد.

موارد زیاد دیگر نیز وجود دارد مانند شناسایی اراضی ملی بودن ملک و … کاربرد دارد.حال این سوال پیش میاد جانمایی زمین ها و پلاک ثبتی شامل په مواردی می شود؟

جانمایی ملک برای املاک با که موقعیت آن ها دقیقا نامعلوم است:

در این گونه موارد که موقعیت ملک به هیچ عنوان مشخص نیست جانمایی باید بر اساس نقشه ثبتی منطقه صورت دیگر و بر روی نقشه 1:2000 مشخص شده و در آخر بر روی زمین جانمایی و به اصطلاح چهار میخ مشخص شود که پروسه بسیار پیچیده و حساسی است.

جانمایی املاکی که در گذر زمان مرز آن ها از بین رفته اما موقعیت تقریبی مشخص است:

در این این مورد با استفاده از تفسیر عکس هوایی نزدیک به تاریخ سند و مطالعه حدود اربعه ملک، مختصات دقیق ملک جانمایی می شود و سپس بر روی زمین پیاده سازی می شود.

به علت اهمیت این موضوع، این مورد را در مقاله ای با عنوان تهیه نقشه جانمایی ملک روی عکس هوایی به طور کامل توضیح داده ایم.

جانمایی ملک روی نقشه

مراحل جانمایی پلاک ثبتی و پیاده سازی چهار گوشه ملک و حدود اربعه:

 •  مطالعه دقیق اسناد و مدارک موجود:

یک کارشناس دادگستری رشته نقشه برداری ساختمان و امور ثبتی باید بتواند تمام مدارک را کاملا مطالعه کند و بتواند حدود را از روی اسناد و مدارک تشخیص دهد.

 • تهیه و استعلام نقشه ثبتی:

برای اکثر موارد جانمایی نیاز به نقشه ثبتی است در این زمان نقشه بردار وظیفه دارد که این مدارک را کامل کند.

خوشبختانه تیم کارشناسی مپ اسکیل یکی از کامل ترین ارشیو های نقشه های ثبتی کشور را دارا است به همین خاطر در این مورد هیچگونه نگرانی و اصراف وقتی وجود ندارد.

 • جانمایی ملک روی نقشه و تعیین موقعیت دقیق ملک:

با استفاده از نقشه ثبتی و حدود اربعه ملک بر روی نقشه و عکس قدیمی ارتوفتو جانمایی میشود.

 • دریافت مختصات چهارگوشه و پیاده سازی آن:

در نهایت مختصات مورد نظر از نرم افزار استخراج می شود و با استفاده از gps و دیگر تجهیزات پیاده سازی می شود. در مورد این قسمت در آینده مفصل صحبت خواهد شد.

مواردی که در هنگام شروع جانمایی پلاک ثبتی حتما باید به آن توجه کرد:

اطمینان از صحت نقشه ثبتی تهیه شده یا استعلام پلاک ثبتی زمین:

از کلاه برداران غافل نشوید تجربه نشان میدهد که به همه نقشه های ثبتی نمی توان اعتماد کرد.در بعضی از مناطق نقشه های ثبتی جعلی دیده شده است به همین خاطر مرجع نقشه ثبتی باید معتبر باشد.

خوشبختانه تیم مپ اسکیل با در اختیار داشتن ارشیوی بزرگ از نقشه های ثبتی مناطق مختلف کشور یکی از معتبر ترین شرکت ها در امر جانمایی پلاک ثبتی است.

استعلام پلاک ثبتی زمین کشاورزی

استعلام پلاک ثبتی زمین کشاورزی در واقع سلامت قانونی زمین کشاورزی را مشخص می نماید و اغلب بعد از امضای قولنامه یا مبایعه نامه می توان به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرد و زمین کشاورزی را از لحاظ رهن یا بازداشتی بودن استعلام گرفت. چرا که باید زمین کشاورزی که معامله شده است از نظر ثبتی مشکلی نداشته باشد و برای کسب آگاهی بیشتر از نظر مسائلی همچون اوقافی بودن یا دیگر مشکلات ثبتی معمولا از زمین مورد نظر استعلامات لازم گرفته می شود. همچنین جهت تهیه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی می توانید با ما در ارتباط باشید.

پونزروش های استعلام پلاک ثبتی زمین کشاورزی در زمان خرید و فروش زمین کشاورزی صورت می گیرد، عبارتند از:

 1. اگر زمین کشاورزی از سند تک برگی برخوردار باشد، می تواند از طریقه سامانه ثبت اسناد و املاک کشور به صورت آنلاین استعلام گرفت.
 2. می توان با مراجعه حضوری به یکی از دفاتر اسناد رسمی از زمین کشاورزی استعلام گرفت.
 3. با مراجعه حضوری به اداره ثبت اسناد بخشی که زمین کشاورزی در آن واقع شده است، می توان از وضعیت ثبتی زمین کشاورزی استعلام گرفت.
 4. در صورتی که قولنامه تنظیم شد و پس از استعلام متوجه قرار گیری زمین کشاورزی در رهن بانک به خاطر دریافت وام کشاورزی شدید، می توان با بانک برای پرداخت بدهی و آزادسازی زمین کشاورزی از رهن صحبت کرد. در صورتی که بانک مورد نظر تاییدیه انجام کار را به خریدار ندهد، معامله مورد نظر باطل خواهد بود. حتی در صورتی که زمین کشاورزی در توقیف فردی نیز باشد، باز هم معامله مزبور باطل خواهد بود.
  با توجه به اینکه پلاک ثبتی بر اساس حدود اربعه و مرز زمین کشاورزی و نقشه یو تی ام مشخص می شود و یکی از فاکتورهای اساسی برای هر زمین کشاورزی داشتن پلاک ثبتی خواهد بود، به همین خاطر استعلام پلاک ثبتی زمین کشاورزی بر اساس موقعیت و سیستم یو تی ام انجام می شود.

جانمایی پلاک ثبتی برای اراضی کشاورزی

جانمایی پلاک ثبتی برای اراضی کشاورزی

جانمایی پلاک ثبتی برای اراضی کشاورزی به منظور مشخص شدن حدود اربعه روی زمین صورت می گیرد که با ثبات این حدود توسط کارشناس نقشه برداری می توان برای دریافت سند تک برگی اقدام کرد. با توجه به اینکه در این شرایط نیاز به اطلاعات ثبتی الزامی است، کارشناس نقشه برداری می تواند با استفاده از نقشه ثبتی حدود ملک را روی زمین مزبور جانمایی نماید.

در شرایطی که مالک زمین کشاورزی قصد دیوار کشی داشته باشد تا از هرگونه تعرض و تجاوز همسایگان در امان باشد نیاز به برداشت حدود اراضی بر اساس سیستم یو تی ام خواهد داشت، اما به دلیل اینکه اراضی کشاورزی اغلب از مساحت زیادی برخوردارند بر خلاف اراضی شهری، جانمایی این اراضی کمی پیچیده و نیاز به مهارت فنی بسیار بالایی خواهد داشت.


برای عملیات نقشه برداری، باید حدود اربعه در ابتدا مشخص شود که از نقشه های ثبتی برای مشخص کردن این حدود استفاده می شود و با جانمایی نقشه های ثبتی روی حدود اراضی می توان مختصات یو تی ام را برداشت کرد. در صورتی که حدود اراضی و مرزبندی امکان به وجود آمدن اختلافات ملکی با همسایگان وجود دارد که با جانمایی پلاک ثبتی این مشکل بر طرف خواهد شد.

به دست آوردن پلاک ثبتی نقشه های ثبتی

به دست آوردن پلاک ثبتی نقشه های ثبتی:

 همیشه سودجویان دنبال راهی برای پیش بردن منافع خود هستند به همین منظور دیده شده در املاک و نقشه کاداستر نیز تخلفات از جمله جعل نقشه های ثبتی مناطق مختلف دیده شده است.به دست آوردن پلاک ثبتی.

به این منظور برای پیاده سازی یا جانمایی پلاک ثبتی از صحت سند ثبتی مورد نظر اطمینان حاصل نمایید و به هر سند ثبتی اطمینان نکنید.دریافت آدرس با پلاک ثبتی.

 عدم استفاده از تجهیزات غیر دقیق :

دیده شده در بین نقشه برداران و کارشناسان جانمایی پلاک ثبتی و ملک بر روی نقشه ثبتی و عکس و نقشه های سنوات گذشته از تجهیزات نقشه برداری با دقت پایین مانند جی پی اس های دستی برای مشخص کردن موقعیت ملک استفاده شده است.

این عمل کاملا غیر مهندسی و غیر اصولی است.

زیرا ابزاری همچون جی پی اس های دستی خطایی حتی تا ۵۰ متر نیز ممکن است در هنگام برداشت نقطه اعمال نماید و در نهایت آسیب به این موضوع را مالک ساختمان و زمین که قرار است جانمایی ملک این شخص انجام شود می‌بیند

 همچنین از دیگر نرم افزارهایی همچون گوگل ارث برای تعیین موقعیت دقیق ملک و یا جانمایی ملک استفاده می شود که این امر در مواقعی ممکن است مشکل ایجاد نماید.

زیرا نرم افزار گوگل ارث دارای خطای نسبتا بالایی در بعضی مناطق است.

البته این بدان معنا نیست که به هیچ عنوان نمی توانیم از این ابزار استفاده نماییم اما این ابزار تنها کافی نمی باشد.

جانمایی ملک روی نقشه ثبتی

به کارگیری بکارگیری مهندسان نقشه بردار دارای صلاحیت برای جانمایی نقشه هوایی پلاک ثبتی

بهتر است تمام امور ذکر شده توسط کارشناسان دادگستری و مهندسان نقشه بردار نظام مهندسی صورت گیرد تا دارای اعتبار باشد.

برای توضیح بیشتر باید گفت فقط کارشناسانی که صلاحیت اظهار نظر در مورد امور ثبتی و جانمایی پلاک ثبتی ملک را دارا می باشند قادر به تشخیص و نظر آنها فقط محکمیت قضایی دارد.

 به کارگیری افراد بی تجربه و و بی صلاحیت برای امور ذکر شده همچون پیاده سازی ملک روی نقشه هوایی پلاک ثبتی و هوایی، تفسیر عکس هوایی، تهیه نقشه یو تی ام برای اموری همچون ماده ۱۴۷ و ماده ۱۴۸  می‌تواند .

در آخر دچار مشکل می شود که آسیب اصلی را صاحب ملک می بیند.

عدم استفاده از تصاویر هوایی غیرهندسی و مایل :

بهتر است تصاویر هوایی به صورت متریک اسکن شده باشند تا دقت جانمایی بیشتر شود. حتما در نظر داشته باشید که تصاویر ارتوفتو شده و در حقیقت از تصویر قائم استفاده شود. در غیر این صورت نتیجه مطلوبی حاصل نمیشود.تهیه تصویر ارتوفتو برای تصاویر قدیمی و قرار دادن utm زمین بر روی آن امری زمان بر و نیاز به دقت زیادی می باشد.

زیرا تصاویر قدیمی از کیفیت زیادی برخورد نمی باشند و بسیاری از نرم افزار ها قادر به انجام این موضوع نیستند.

نرم افزارها و تجهیزات برای جانمایی پلاک ثبتی

استفاده از نرم افزارها و تجهیزات به روز:

بسیار دیده می شود که نقشه برداران زیادی از روش‌های منسوخ شده و غیر استاندارد با دقت بسیار پایین برای تمام امور ذکر شده استفاده می کنند.

ایرادات وارد بر این روش ها اصلاً قابل چشم پوشی نیست .

استفاده از نقشه های کاغذی و یا حتی ترسیمات بر روی بر روی پلاک های کاغذی مانند روش های چند ده قبل به جای استفاده از نرم افزار های به روز بسیار فاجعه‌بار است.

 امروزه دیگر نرم افزارهای بروز راه را برای ورود خطاها بسته است.

استفاده از نرم افزارهای بروز در تمام امور کارشناس نقشه برداری از جمله تفسیر عکس هوایی، تهیه نقشه یو تی ام ،جانمایی پلاک ثبتی نقشه ثبتی و نقشه ها توانسته دقت را به بسیار بالا برده ( حتی تا چند سانتی متر) و در نتیجه خروجی بهتری را به صاحب املاک بدهد.

تعیین محدوده ملک قبل از تفسیر:

خیلی از کارشناسان بدون تعیین محدوده دقیق ملک و زمین بر روی عکس های هوایی شروع به تفسیر می کند.خوب این موضوع ایرادات بسیاری دارد و ممکن است اشکالات زیادی به وجود بیاورد.خطا های انسانی از جمله اشتباه در تشخصی مکان مورد نظر.

تعیین سیستم مختصات استاندارد:

سیستم مختصات مطابق با استاندارد سازمان نقشه برداری کشور و یا سازمان ثبت اسناد سیستم مختصات utm می باشد. تمام داده ها و اطلاعات نهایی از جمله ارتوفتو و نقشه باید در سیستم مختصات utm انجام شود. در غیر این صورت مقایر با استاندارد ها است.

در این مقاله سعی بر این بود نکات مهمی که بعضا در پروژه ها و اموری همچون تفسیر ، جانمایی پلاک ثبتی و تعیین موقعیت دقیق ملک رعایت نمیشود پرداخته شود.

به سراغ تبهکاران و کلاه برداران در زمینه جانمایی پلاک ثبتی نروید:

یکی از پر حاشیه ترین موارد در ایران بحث املاک است، به وفور دیده میشود که افرادی سودجو با نام ها و برند های ساختگی با عنوان های کارشناس، وکیل و مهندس اقدام به کلاهبرداری می کنند.

پونز پس لازم است به چند نکته زیر توجه نمایید:

 • قبل از در اختیار گذاشتن سند و مداردپک خود تحقیقات لازم و رزومه کاری مجموعه و شخص را کاملا مطالعه و از آن مطلع شوید،سند و مدارک شما بالاترین ارزش را دارد و در اختیار قرار دادن آن شرایط کلاهبرداری را فراهم میکند
 • با قراردادی همه جانبه وارد کار شوید،معمولا کلاهبرداران جهت دریافت پول بیشتر در مراحل جلوتر با بهانه های متفاوت از شما پول طلب می کنند قرارداد جلو همه این مسائل را می گیرد.
 • از کارشناس مربوطه استفاده کنید،که رشته امور ثبتی و نقشه برداری است.
 • مراحل کاری و تایم کاری را از کارشناس جویا شوید.
 • در آخر باید مختصات چهارگوشه تحویل بگیرید.
 • کارشناس باید در آخر برای نقشه ها و مدراک تهیه شده مهر و امضای خود را بزند در غیر این صورت اعتبار قانونی ندارد.
تیم کارشناسی و مهندسی مپ اسکیل با تجربه و تخصص خود در امر کارشناسی و امور ثبتی آماده ارائه خدمات کارشناسی از جمله امور ثبتی می باشد.

برای اطلاعات بیشتر با شماره 09120448336 تماس حاصل نمایید.

 

یافتن پلاک ثبتی روی نقشه چگونه صورت می گیرد؟

برای این کار باید نقشه ثبتی ملک و کروکی را روی نقشه جانمایی پلاک ثبتی کرد؛برای اطلاعات بیشتر مقاله مربوطه را مطالعه کنید.
 

جانمایی پلاک ثبتی چیست و چه زمانی نیاز است؟

به تعیین دقیق موقعیت ملک و سند جانمایی پلاک ثبتی می گویند و زمانی استفاده می شود که موقعیت آن مشخص نباشد یا بهم خورده باشد.
 

دانلود نقشه پلاک ثبتی تهران ممکن است؟

برای این کار با پشتیبانی مپ اسکیل تماس بگیرید.
 

جهت استعلام پلاک ثبتی زمین کشاورزی باید چه کار کرد؟

یکی از کامل ترین آرشیو های نقشه های ثبتی مپ اسکیل است.
 

نقشه هوایی پلاک ثبتی را چگونه می توان یافت؟

مپ اسکیل بزرگترین آرشیو نقشه هوایی پلاک ثبتی را در اختیار دارد.
 

4.5/5 - (62 امتیاز)
بیشتر بخوانید
نوشتهٔ پیشین
نقشه یو تی ام (UTM) چیست؟ توضیح کامل و نحوه تهیه آن
نوشتهٔ بعدی
نقشه برداری زمینی

47 دیدگاه. Leave new

 • سعید
  06/27/2023 20:48

  سلام سندگادستریعنی به صورت ازطریق ارث ومیراث به من رسیده بدون اطلاع تفکیکی سلام

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر نیاز به آدرس ملکی در لواسان دارم چطور میشه از رو سند پیدا کرد؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر در مرحله اول باید مدارک در اختیار بررسی شه سپس با استفاده از مدارک ثبتی ملک مورد نظر جانمایی و مختصات یو تی ام استخراج شود.

   پاسخ
 • حسین
  04/25/2023 20:13

  سلام خداقوت
  من در همین مورد نیاز مبرم به آموزش دارم، آیا فیلم آموزشیش رو دارین؟ک مثلا چطور انجام میدین تک تک مراحل تا تهیه نقشه،ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  پاسخ
 • نادر
  03/18/2023 07:51

  باعرض سلام وادب خدمتتون.بنده بابت طلب قطعه زمینی رو که اداره ثبت معرفی کرده بود روتوقیف کردم ولی فقط پلاک ثبتی زمین رو دارم ومحل دقیق زمین را نمیدونم به اداره ثبت اسلامشهر مراجعه کردم در حالی که برای زمین فوق سند تک برگ صادر کرده اند میگن بعلت داشتن مالکین مشاعی متعدد محل دقیق مشخص نشده آیا راهی برای مشخص کردن آن وجود دارد یاخیر ویا با این وجود کارشناس دادگستری میتواند روی آن قیمت گذاری کند یا خیر سپاسگزارم اگر راهنمایی بفرمایید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نیاز به پشتیبانی دارید؟ در خدمتیم...
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلگرام Whatsapp chat
1 +