روش تهیه نقشه یو تی ام (آموزش کامل و مراحل آماده سازی UTM)

بلاگ اسکیل

امروزه برای انجام امور اراضی و املاک که با سازمان های مختلفی همچون شهرداری، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، ثبت اسناد، محیط زیست و… مراجعه کنید، یکی از مدارک مورد نیازی که از متقاضی مطالبه می شود.

تهیه نقشه یو تی ام ملک یا زمین است که در این مطلب برای آشنایی بیشتر با تهیه نقشه یو تی ام، مراحل و نکاتی را که مورد نیاز هست با جزییات کامل توضیح خواهیم داد، تا در صورت نیاز تهیه نقشه یو تی ام اقدامات لازم را انجام دهید، با ما تا انتها همراه شوید.

نقشه یو تی ام چیست؟

تهیه نقشه یو تی ام بر اساس مختصات جهانی نقشه برداری یو تی ام با استفاده از موقعیت مکانی ملک با دستگاه های جی پی اس انجام می شود. با استفاده از نقشه utm موقعیت مکانی ملک به صورت دقیق به همراه مشخصات ثبتی همچون مساحت، حدود اربعه، مختصات مکانی ملک و… در آن درج می شود.

مزایای تهیه نقشه یو تی ام

تهیه نقشه یو تی ام در راستای تصویب قانون کاداستری کشور در سال 1393 و ابلاغ برای اجرای آن در سال 1395 برای صدور سند مالکیت کاداستری به دلیل غیر قابل جعل بودن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با راه اندازی سیستم الکترونیکی سامانه کاداستری تمامی خدمات از حالت سنتی و حضوری به سمت آنلاین و نوین ارتقا پیدا کرده است.

نقشه یو تی ام چیست؟

 پونز از جمله مزایای تهیه نقشه یو تی ام می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • مستقر شدن پلاک در محل خود
 • تعیین حدود اربعه
 • تعیین دقیق مساحت ملک
 • چلوگیری از هرگونه جابجایی، تجاوز و تعارض ملک
 • کاهش دعاوی ملکی و کمک به حل اختلافات ملکی
 • ثبت در سامانه کاداستری ثبت اسناد
 • جانمایی ملک و تطبیق آن با وضع موجود
 • آسان تر شدن بررسی وضعیت دقیق ملک

تهیه نقشه یو تی ام توسط چه افرادی انجام می شود؟

تهیه نقشه یو تی ام توسط متخصصین حوزه نقشه برداری که اطلاعات کاملی درباره امور ثبتی و نقشه برداری دارند، انجام می شود و بر اساس داده ها و خواسته های مورد نیاز سازمان های مختلف همچون شهرداری، ثبت اسناد و… تهیه نقشه صورت می گیرد.

نقشه تهیه شده حتما باید ممهور به مهر و امضای کارشناسان قرار گیرد، در غیر این صورت هیچ تاییدیه قانونی و اجرایی برای سازمان های مزبور نخواهد داشت.

پونز کارشناسانی که صلاحیت تهیه نقشه یو تی ام دارند عبارتند از:

 1. کارسناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری
 2. کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی
 3. کارشناس رسمی نقشه برداری نظام مهندسی
 4. مهندسین نقشه بردار دارای مجوز نظام کاردانی

مرجع تایید کننده صلاحیت کارشناسان نقشه برداری سازمان نظام مهندسی کشور و سازمان نظام کاردان های نقشه برداری است. کارشناسان رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و امور ثبتی زیر نظر کانون کارشناسان رسمی دادگستری فعالیت می کنند.

تهیه نقشه یو تی ام با برداشت حدود اربعه ملک

روش های تهیه نقشه یو تی ام

پونزطریقه برداشت اطلاعات توپوگرافیک بر اساس مختصات یو تی ام به صورت قابل انجام است:

 • تهیه نقشه یو تی ام با برداشت زمینی
 • تهیه نقشه یو تی ام با برداشت هوایی

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که نحوه برداشت اطلاعات توپوگرافی با سیستم مختصات یو تی ام یک محدود چگونه خواهد بود که در ادامه مراحل تهیه نقشه یو تی ام با برداشت زمینی و هوایی را توضیح خواهیم داد.

مراحل تهیه نقشه یو تی ام با برداشت زمینی

پونزتهیه نقشه یو تی ام با برداشت حدود اربعه ملک و تولید نقشه وضع موجود به سه روش ذیل می توان انجام داد که عبارتند از:

 1. تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از تجهیزات پیشرفته نقشه برداری و دوربین های توتال استیشن
 2. تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از دستگاه های جی پی اس دو فرکانسه و چند فرکانسه
 3. تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از ترکیب دوربین توتال و جی پی اس های دو یا سه فرکانسه

برای درک بهتر نسبت به روش های برداشت زمینی، هر یک از این روش ها را با جزییات کامل تری توضیح خواهیم داد:

تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از تجهیزات پیشرفته نقشه برداری و دوربین های توتال استیشن

در این روش از نقشه های با مقیاس 1:2000 سازمان نقشه برداری استفاده می شود و نحوه تهیه نقشه یو تی ام با این روش بدین صورت است که در ابتدا بدون استفاده از جی پی اس، برداشت ملک مورد نظر با استفاده از دوربین توتال استیشن انجام می شود تا حدود اربعه به همراه مساحت دقیق ملک به دست آید.

در نهایت مختصات برداشت شده با استفاده از نرم افزارهای حرفه ای نقشه برداری روی نقشه های 1:2000 جایگذاری می شوند و در نهایت نقشه یو تی ام تهیه می شود.

تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از دستگاه های جی پی اس

تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از دستگاه های جی پی اس دو فرکانسه و چند فرکانسه

تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از جی پی اس های دو و سه فرکانسه برای برداشت وضع موجود ملک و مشخص شدن ابعاد و مختصات ملک مزبور می باشد.

در این روش کارشناس نقشه برداری با استفاده از دستگاه جی پی اس اقدام به نقشه برداری وضعیت ملک می نماید و با استفاده از مختصات به دست آمده روی نرم افزارها اجرا شده و در نهایت با ترسیم اطلاعات برداشت شده، نقشه یو تی ام تهیه می شود.

تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از ترکیب دوربین توتال و جی پی اس های دو یا سه فرکانسه

این روش در واقع ترکیبی از دو روش فوق می باشد که از لحاظ دقت و سنجش داده ها، از کیفیت بالاتری برخوردار است و برای اراضی و املاکی مورد استفاده قرار می گیرد که شکستگی های زیاد و عوارض اعیان دارند. برای مثال اراضی که درختان زیادی را در محدوده خود دارا هستند، مورد استفاده قرار گرفته می شود.

مراحل تهیه نقشه یو تی ام با برداشت هوایی

تهیه نقشه UTM با استفاده از پهپادهای حرفه ای در زمینه نقشه برداری صورت می گیرد. بدین صورت که در ابتدا با استفاده از محاسبات فنی، بر اساس نوع نقشه میزان ارتفاع پرواز و… انجام می شود.

پهپاد از سطح زمین شروع به عکسبرداری نموده و عکس های ارتوی دارای مختصات تولید می شود و روی این تصاویر ترسیمات مورد نظر انجام می شود و در نهایت نقشه یو تی ام تهیه می شود. که جزییات کامل در زمینه نقشه برداری با پهپاد در مقاله آموزش نقشه برداری با پهپاد توضیح داده شده است و برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به این مطلب مراجعه کنید.

مراحل تهیه نقشه یو تی ام با برداشت هوایی

مراحل سفارش تهیه نقشه یو تی ام در مپ اسکیل

برای درخواست سفارش تهیه نقشه یو تی ام به کارشناسان مپ اسکیل، با شماره 09120448336 واتساپ یا با شماره دفتر 02128423013 تماس گرفته و اطلاعات کافی درباره را در اختیار کارشناسان قرار دهید تا برداشت بر اساس نیاز متقاضی انجام شود.

بعد از اینکه خواسته های مورد نیاز و نوع نقشه یو تی ام درخواستی مشخص شد، کارشناسان سایت مپ اسکیل مدت زمان انجام پروژه را به همراه هزینه تهیه نقشه را به متقاضی اعلام می نمایند. بعد از توافق بر سر قیمت و زمان انجام پروژه، هماهنگی های لازم برای تاریخ و ساعت برداشت با حضور متقاضی انجام می شود.

بعد از انجام برداشت نقشه برداری زمینی، نیمی از هزینه انجام کار از متقاضی دریافت می شود و با توجه به تنوع پروژه، ترسیم نقشه و کارتوگرافی توسط متخصصین کارتوگرافی مپ اسکیل انجم می شود و در نهایت نقشه یو تی ام با مهر و امضای کارشناس نقشه برداری تحویل متقاضی می شود و مابقی مبلغ توافق شده دریافت می شود.

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

هدف از تهیه نقشه یو تی ام تنها به دست آوردن ابعاد اربعه و مساحت دقیق ملک نیست، چرا که نقشه یو تی ام دارای اطلاعات حقوقی و فنی است. اطلاعات مندرج در نقشه های یو تی ام باید از دقت استاندارد برخوردار باشد و لژاندهای ثبتی و استانداردهای مورد نیاز باید روی نقشه را باید دارا باشد.

شرکت مپ اسکیل متشکل از کارشناسان نقشه برداری مجرب و با انجام پروژه های موفق نقشه برداری از سابقه و رزومه تخصصی بالایی در حوزه نقشه برداری برخوردار است.

همین امر باعث می شود که با اطمینان خاطر، پروژه تهیه نقشه یو تی ام را به کارشناسان مپ اسکیل برون سپاری کنید. هدف ما حل مسائل نقشه برداری با بالاترین کیفیت و دقت؛ در نهایت کسب رضایت متقاضی بعد از انجام کار است.

لطفا امتیاز دهید!

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


مشاوره:     09120448336


واتساپ:      09120448336


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری(نقشه UTM)
نقشه UTM کارشناس رسمی دادگستری | مشاوره 24 ساعته
ارسال پیام
چت واتساپ!
پشتیبانی مپ اسکیل
سلام می تونم کمک کنم؟