پس از گزارش سازمان نقشه برداری کشور به مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری پرونده فرونشست در کشور به رئیس جمهور ارایه می شود:

مهندس مسعود شفیعی؛ در جلسه مرکز بررسی‎های استراتژیک ریاست جمهوری اعلام کرد که سازمان نقشه برداری کشور، دقیق‎ترین نرخ میزان فرونشست در تمام سطح کشور را اعلام می‏ کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، روز سه شنبه چهارم تیرماه ۱۳۹۸، جلسه‎ای در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با موضوع بررسی پرونده فرونشست زمین در کشور(با تاکید بر شهر تهران) با حضور نمایندگانی از وزارتخانه‎های نیرو، جهادکشاورزی، راه و شهرسازی و سازمان‎های نقشه برداری کشور، زمین شناسی کشور، جغرافیایی نیروهای مسلح، حفاظت محیط زیست و مدیریت بحران، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، استانداری، شهرداری، مترو و اداره کل آبفای تهران و … برگزار شد.
مهندس مسعود شفیعی، رئیس سازمان نقشه برداری کشور، با ارائه گزارشی از مجموعه مطالعات این سازمان در موضوع فرونشست؛ بیان کرد: از سالها قبل، این سازمان اندازه گیری سطح پوسته زمین را برای کاربردهای مختلف، به طور پیوسته انجام داده و روش های مختلف نقشه برداری را برای اندازه گیری های ارتفاعی زمین بکار بسته است. همچنین در این سازمان، شبکه گسترده ای از این اندازه گیری های ارتفاعی سطح زمین با دقت بسیار بالا ایجاد شده است؛ هرچند حفظ و نگهداری و پایش مستمر این شبکه، هزینه‎های بسیاری را به سازمان تحمیل می کند اما این اندازه گیری ها به طور مستمر تا به حال به انجام رسیده و ادامه خواهد داشت.
وی افزود: سازمان نقشه برداری کشور در اوایل سال ۱۳۸۰، با مقایسه مستمر اندازه گیری های انجام شده، متوجه کاهش تغییرات ارتفاعی سطح زمین در برخی نقاط کشور شد و بلافاصله گزارشاتی در این خصوص منتشر کرد و هشدارهای لازم را داد. در سالهای بعد شاهد رخداد پدیده فرونشست در برخی نقاط کشور بودیم.
رئیس سازمان نقشه بردرای کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر فناوری های جدیدتری در این سازمان برای بررسی فرونشست بکار گرفته می‎شود، ادامه داد: اخیرا این سازمان با دسترسی به تصاویر راداری، می‎تواند از وضعیت تغییرات ارتفاعی پهنای گسترده ای از زمین در تمام کشور مطلع شود و با تطبیق و تلفیق این تصاویر با داده هایی که از ترازیابی، ایستگاه های ژئودینامیک و مطالعات ثقل سنجی سازمان به دست می آید، دقیق ترین داده ها درباره میزان فرونشست در تمام سطح کشور را ارائه و منتشر می‎کند. نکته مهم عملکرد این سازمان این است که هم به دلیل پیشینه مطالعاتی که این سازمان داشته و چند دهه است که اندازی گیری های پوسته زمین و ارتفاعی زمین را در کشور ثبت و پایش می کند، و هم به دلیل اینکه از روشهای مختلف مهندسی نقشه برداری به عنوان قرینه در کنار هم استفاده می کند، دقت کار را به مراتب بالاتر می برد. به عبارت دیگر ما برای بررسی نرخ فرونشست، همچون کارهای برخی دانشجویان و پژوهشگران صرفا از تصاویر راداری استفاده نمی‎کنیم و داده‏های راداری را با دیگر داده‎های موجود در سازمان که از ایستگاه‏های ژئودینامیک و مطالعات ثقل سنجی حاصل شده، تطبیق می‎دهیم. این اطلاعات صرفا در سازمان نقشه برداری موجود است و به همین دلیل دقت نتایج ما از همه جا بالاتر است.
شفیعی افزود: از دهه ۸۰ به بعد، بر مطالعات پدیده فرونشست در تهران بیشتر متمرکز شدیم و نرخ تغییرات ارتفاعی تهران را اندازه گیری کردیم. از آن موقع شروع به اطلاع رسانی عمومی و شفاف تری کردیم.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور، در ادامه بیانات خود، اظهار داشت: تا چندی پیش متولی اعلام تغییرات نرخ ارتفاعی در کشور صراحتا مشخص نبود اما به لحاظ اینکه اندازه گیری های سطح زمین که از وظایف ذاتی سازمان نقشه برداری کشور است، منطقا این سازمان این تولیت را بر عهده داشت. تا اینکه در ابتدای سال ۱۳۹۷، طی هماهنگی های به عمل آمده با سازمان مدیریت بحران و سازمان زمین شناسی کشور، اعلام نرخ میزان فرونشست در کشور و همچنین تهیه اطلس هایی در این زمینه، رسما بر عهده سازمان نقشه برداری کشور گذاشته شد و تهیه نقشه خطر فرونشست، با توجه به شرایط خاک و مولفه های زمین شناختی بر عهده سازمان زمین شناسی کشور قرار گرفت. در این راستا سازمان نقشه برداری کشور تا کنون ۳۰ جلد اطلس فرونشست را نیز تهیه و منتشر کرده است.
شفیعی؛ شفافیت و اطلاع رسانی به مردم را از وقوع این پدیده را همراه با مشخص بودن محل های خطر و اعلام نرخ فرونشست های رخ داده، از دیگر موارد مهم دانست و اعلام کرد، رویکرد سازمان نقشه برداری کشور، اطلاع رسانی به موقع و اعلام هشدار پدیده فرونشست به منظور نجات جان مردم و حفظ تاسیسات زیربنایی کشور است.
در ادامه این نشست، دکتر یحیی جمور، معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور نیز با اشاره به اینکه این سازمان کاهش ارتفاع برای برخی نقاط کشور را تا کنون ثبت کرده است، افزود: در خصوص موضوع فرونشست، شهرداری تهران، شهرداری اصفهان، سازمان مدیریت بحران و بسیاری از سازمان های دیگر حساس شده اند. به طور خاص در شهر تهران، در مناطق ۱۷، ۱۸ و ۱۹ تهران، بیشترین میزان فرونشست ثبت شده است و حتی این میزان تا ۱۴ سانتیمتر در سال نیز ثبت شده است.
وی افزود: با روش های ترازیابی، بهره گیری از گیرنده های GPS، تصاویر راداری و سایر روش ها، تغییرات ارتفاعی و میزان فرونشست اندازه گیری می شود و نتایج در قالب اطلس و نقشه های یکپارچه تولید و منتشر می شود. سازمان نقشه برداری کشور هشدارهای مکرری تا کنون ارائه داده، اما مدیریت این مساله پس از هشدارها بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
معاون فنی سازمان یکی از مشکلات جدی در این راستا را عدم پشتیبانی های اعتباری به موقع دانست و ادامه داد: سازمان نقشه برداری کشور، تمام اهتمام خود را به کار بسته است تا خللی در هشدارهای سریع و به موقع و پایش این پدیده در کشور ایجاد نشود اما پشتیبانی های اعتباری در این زمینه بسیار ضروری خواهد بود.
در حین سخنان دکتر جمور، دکتر عبدالرضا سعادت مدیرکل ژئودزی و نقشه برداری زمینی نیز با نمایش اسلایدهایی از مطالعات و گزارشات فنی سازمان نقشه برداری کشور و نمونه هایی از اطلس های فرونشست به حضار ارایه کرد.
دکتر فرخ توکلی مشاور رئیس سازمان نقشه برداری نیز در ادامه این نشست با اشاره به تجربیات سایر کشورها از جمله کشور ژاپن در این زمینه اعلام کرد: عدم وجود قوانین مشخص در کشور برای مدیریت پدیده فرونشست و جلوگیری از زیاد شدن آن که عمدتا به برداشت آبهای زیرزمینی بر می گردد، از مهمترین چالش های پیش رو است. لازم است دستورالعمل ها و قوانین مشخصی در این راستا به تصویب برسد و هر چه زودتر اجرایی شود. در غیر این صورت اینکه فقط هشدار داده شود، مشکلی را مداوا نخواهد کرد.
گفتنی است؛ این جلسه از سوی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری به بررسی پرونده  فرونشست زمین در کشور (با تاکید بر شهر تهران) اختصاص یافته بود تا با توجه به نقشه های فرونشست ارائه شده از سوی سازمان نقشه برداری کشور، نتایج حاصل از این نشست جهت ارائه پیشنهادات عملی و راهبردی به دولت و رئیس محترم جمهور مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: سایت سازمان نقشه برداری

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:         info@mapscale.ir


مشاوره:      09378407423


واتساپ:      09378407423


 

برچسب
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

افزایش یک متر و پانزده سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه
فهرست