بررسی دریاچه ارومیه با استفاده از داده‌های ماهواره‎ای حاکی از آن است که تراز آب این دریاچه در بهار ١٣٩٨ از افزایش قابل ملاحظه ۱۵/۱ متری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته برخوردار بوده و مساحت و حجم آب دریاچه نیز به ترتیب به میزان ۱۰۹۳  کیلومتر مربع و۳/۳ میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

به گزارش سازمان نقشه برداری کشور، مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی این سازمان با بررسی نمودار تغییرات نسبی تراز آب دریاچه ارومیه در اردیبهشت سال‌ ۱۳۹۸ و مقایسه آن با تراز آب این دریاچه در سال گذشته نشان می‎دهد که تراز دریاچه در نتیجه افزایش آبهای ورودی به این دریاچه  نسبت به سال گذشته به میزان یک متر و پانزده سانتیمتر افزایش یافته است که این افزایش از دیماه سال ۱۳۹۷ آغاز شده و هم اینک به مقدار ۱۵/۱ متر رسیده است. محاسبه تغییرات تراز آب دریاچه ارومیه در ۳۰ سال گذشته و همچنین بطور دقیق تر در ۳ سال گذشته که از داده های ماهواره های ارتفاع سنجی بدست آمده اند نشان دهنده آن است که تراز آب این دریاچه از سال ۱۳۷۵ شمسی کاهشی شده و این روند در سالهای بعدی شتاب بیشتری به خود گرفته است.

این روند اگرچه در سالهای اخیر کند شده و بعضا افزایشی شده است ولی افزایش تراز آب، قابل ملاحظه نبوده و نتوانسته نگرانی های موجود در خصوص این دریاچه را مرتفع نماید. ولی افزایش تراز آب این دریاچه در ماههای اخیر با نرخی بی‎سابقه، امید زیادی در راستای احیای این دریاچه ایجاد می‎نماید؛ بطوریکه تراز آب دریاچه هم اینک به تراز ۱۰ سال گذشته نزدیک شده است.

مطالعه پهنه آبی این دریاچه همچنین با استفاده از تصاویر ماهواره سنتینل نشاندهنده افزایش قابل ملاحظه سطح این دریاچه است بطوریکه سطح دریاچه از ۳۶۲/۲۳۶۳ کیلومتر مربع در سال گذشته هم اینک به ۹۸۵/۳۴۵۵ کیلومتر مربع در سال جاری افزایش یافته است که افزایش سطحی به میزان ۶۲۳/۱۰۹۲ کیلومتر مربع را نشان می‏دهد. تغییرات پهنه آبی این دریاچه مربوط به بهار سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در شکل با رنگ‎های آبی پررنگ و کم رنگ بخوبی نمایان است. همچنین بررسی این تصاویر حاکی از آن است که مجموع مساحت کل جزایر کوچک و بزرگ در داخل دریاچه از جمله: جزایر کبودان ، اشک، آرزو و اسپیر نسبت به سال گذشته حدود ۱۱۵ کیلومتر مربع کاهش یافته که نشان دهنده بالا آمدن قابل ملاحظه آب دریاچه میباشد. با توجه به افزایش تراز آب و سطح این پهنه آبی میتوان نتیجه گرفت که میزان آب موجود در این دریاچه در حال حاضر نسبت به زمان مشابه در سال گذشته حدوداً به میزان ۳۴۵/۳ میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.  لازم به ذکر است که تراز دریاچه ارومیه هنوز در مقایسه با ماکزیمم تراز این دریاچه در اواسط دهه ۷۰ شمسی فاصله زیادی دارد (حدود شش متر) و امید است ادامه نزولات جوی در سال جاری و سالهای آتی موجبات بازگشت کامل این دریاچه به حیات طبیعی خود را فراهم آورد.

مقایسه تغییرات پهنه آبی دریاچه ارومیه در سال 2019 نسبت به سال 2018

مقایسه تغییرات پهنه آبی دریاچه ارومیه در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸

افزایش پهنه آبی دریاچه ارومیه در سال اخیر نسبت به سال گذشته (جزایر کبودان، اشک، آرزو و اسپیر)

افزایش پهنه آبی دریاچه ارومیه در سال اخیر نسبت به سال گذشته (جزایر کبودان، اشک، آرزو و اسپیر)

منبع:سایت سازمان نقشه برداری

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:         info@mapscale.ir


مشاوره:      09378407423


واتساپ:      09378407423


 

برچسب ,
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ایجاد وحدت رویه در قوانین و آئین نامه های استفاده از سامانه‌های پهپاد
پرونده فرونشست در کشور به رییس جمهور ارایه می شود
فهرست