مدیریت کارتوگرافی و اطلس‎های ملی سازمان نقشه برداری کشور جدیدترین نقشه تمامی ۳۱ استان کشور را متناسب با آخرین تقسیمات کشوری در سال ۹۷ منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، اطلس‌های اطلاعات مکانی استان‌های کشور، یکی از محصولات سازمان نقشه‌برداری کشور است که در مدیریت کارتوگرافی توسط اداره اطلس‌های ملی برای ۳۱ استان کشور تهیه می‌شود.

 این اطلس‌ها حاوی نقشه‌ها و اطلاعات مکانی تمامی استان‌های کشور است که بر مبنای اطلاعات گردآوری شده توسط مدیریت‌های مختلف سازمان تهیه شده تا اطلاعات وسیع و دقیق از اطلاعات مکانی استان‌های کشور در دسترس مدیران و برنامه‌ریزان قرار گیرد و گامی در جهت بهره‌برداری بهینه از اطلاعات مکانی در سیاست‌گذاری‌، برنامه‌ریزی و مدیریت منطقه‌ای و کشوری برداشته شود.

پیش از این سازمان نقشه برداری کشور مجموعه کامل نقشه تمامی ۳۱ استان کشور را در قالب مجلدی با عنوان “اطلس نقشه و اطلاعات مکانی” در سال ۱۳۸۴ تهیه و چاپ کرده بود. پس از آن تاریخ، تهیه نقشه از هر استان به‌صورت موردی در این سازمان انجام شده بود. اما در سال جاری مدیریت کارتوگرافی و اطلس‌های ملی اقدام به تهیه و به‌روز رسانی اطلس‌های اطلاعات مکانی تمامی استان‌های کشور نموده و اطلاعات مکانی ۳۱ استان کشور را در قالب نقشه، نمودار و جدول به تصویر کشیده است.

اطلس‌هایی که در سال ۱۳۹۷ تهیه شده است، دارای جداول و نمودار ارزش دارایی‌های سرمایه‌ای حوزه نقشه و اطلاعات مکانی استان‌ها، بر مبنای تعرفه خدمات نقشه‌برداری ۱۳۹۷ سازمان برنامه و بودجه کشور هستند.

نقشه‌ها و اطلاعات موجود در اطلس‌های اطلاعات مکانی استان‌های کشور، تقسیمات کشوری شامل محدوده و نام شهرستان‌ها و نام مرکز شهرستان‌ها و اطلاعات استانی، هماهنگ با کتابچه ‌ابعاد کشور را دربردارد. همچنین شبکه ژئودزی استان شامل موقعیت و تعداد ایستگاه‌های درجه ۱ و ۲ موجود در استان و ایستگاه‌های دائمی GNSS استان به همراه موقعیت و مختصات نقاط در این اطلس ها قابل مشاهده است.

شبکه چندمنظوره و گرانی‌سنجی استان شامل موقعیت و تعداد ایستگاه‌های نقاط ثقل مطلق، درجه ۱،۲ و ۳ موجود در استان، شبکه ترازیابی استان شامل موقعیت و تعداد و طول ایستگاه‌های نقاط درجه ۱، ۲ و ۳ موجود در استان نیز در اطلس اطلاعات مکانی استان ها وجود دارد.

نقشه‌های رقومی‌پوششی۱:۲۵۰۰۰ – ۱:۵۰۰۰۰ – ۱:۱۰۰۰۰۰ – ۱:۲۵۰۰۰۰ – ‌۱:۲۵۰۰۰۰ از جمله اطلاعات مکانی در اطلس‌های تهیه شده توسط سازمان نقشه برداری کشور است.

در اطلس تمامی ۳۱ استان کشور؛ پوشش تصاویر ماهواره‌ایIRS  و Land sat ، مدل رقومی زمین با وضوح ۱۰ متر و دقت ارتفاعی بهتر از ۷ متر تهیه شده هر استان به همراه نقشه‌های رقومی شهرها در سطح استان شامل موقعیت جغرافیایی و نام شهر ارائه شده‎اند.

علاوه بر این موارد چارت‌های دریایی و مشاهدات جزر و مدی استان‎های سواحل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان در مقیاس‌های ۱:۲۵۰۰۰ و ۱:۱۰۰۰۰۰ نیز قابل بهره برداری هستند.

گفتنی است اطلس های تدوین شده از سوی سازمان نقشه برداری کشور محصولی وزین و کاربردی است که در آن می توان موقعیت پروژه‌های نقشه‌برداری نظارت و کنترل فنی شده توسط این سازمان در سطح استان از سال ۱۳۹۱،جدول ارزش دارایی‌های سرمایه‌ای حوزه نقشه و اطلاعات مکانی استان به همراه نمودار میله‌ای تمامی موارد، جداول فهرست عکس‌های موجود از استان بر مبنای روش عکس‌برداری، نقشه‌های موردی و فتوموزائیک‌های تهیه شده از هر استان را نیز مشاهده کرد.

 

 

 

منبع: سایت سازمان نقشه برداری

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:         info@mapscale.ir


مشاوره:      09378407423


واتساپ:      09378407423


 

برچسب ,
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالعات سازمان نقشه برداری کشور نشان داد؛ فرونشست ۴۲ سانتیمتری در مرودشت
برگی از تاریخ؛ اطلسی از خاورمیانه که استاد دانشگاه قاهره به سازمان نقشه‌برداری هدیه کرد
فهرست
پشتیبانی خیلی سریع
پشتیبانی سریع واتساپ
پشتیبانی واتساپ مپ اسکیل
سلام !روی دکمه بزنید تا وارد پشتیبانی ۲۴ ساعته واتساپ شوید.