آشنایی با تاثیرات فناوری های جدید بر نقشه برداری زمین کشاورزی

نقشه برداری

فناوری های جدید مورد استفاده برای نقشه برداری زمین های کشاورزی، می تواند به اندازه کافی برای تجزیه و تحلیل و بهبود داده ها مناسب باشد. همچنین برای مدیریت و برنامه ریزی پایدار و برای اهداف محیطی و چشم انداز آن نیز بسیار مثمر به ثمر هستند.

فناوری های جدید برای نقشه برداری زمین کشاورزی

از این فناوری ها می توان به صورت زیر نام برد:

  • سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS)
  • سنجش از دور (نقشه های هوایی)
  • نقشه برداری پهپادی

۱. سیستم های اطلاعات جغرافیایی:

سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) ابزاری عالی برای نقشه برداری زمین کشاورزی، مدل‌سازی منظر و تحلیل سه‌بعدی زمین های کشاورزی هستند. آنها امکان دیجیتالی سازی آسان اطلاعات جغرافیایی و ساختار پوشش را فراهم می کنند و همچنین نمایش گرافیکی را تسهیل می کنند؛ بنابراین ارزیابی تأثیر زیبایی‌شناختی تولید شده بر محیط امکان‌پذیر می‌شود و راه را برای شبیه‌سازی منظر و به حداقل رساندن تأثیر منظر هموار می‌کند. GIS امکان دیجیتالی سازی آسان اطلاعات جغرافیایی و ساختار پوشش و همچنین تسهیل نمایش گرافیکی را فراهم می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با GIS مقاله GIS یا سیستم اطلاعات مکانی (جغرافیایی) چیست را مطالعه کنید.

۲. سنجش از دور:

تکنیک‌های سنجش از دور می‌توانند برای پایش تغییرات زمین‌های کشاورزی و نیز برای نقشه برداری زمین کشاورزی مورد استفاده قرار گیرند.

٣.نقشه برداری پهپادی

با کمک تکنیک‌های سنجش از راه دور و نقشه های دقیق به وجود آمده از زمین های کشاورزی، می‌توان نظارت خوبی بر تغییرات زمین را در طول سال انجام داد، در حالی که سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی ابزارهای عالی برای مدل‌سازی و نقشه برداری زمین کشاورزی هستند، اما ابزار هایی مانند پهپادهای نقشه برداری می توانند دقت نقشه ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

نقشه برداری زمین کشاورزی با پهپاد
نقشه برداری زمین کشاورزی با پهپاد

برای آشنایی بیشتر با نقشه برداری با پهپاد کلیک کنید.

فناوری های جدید نقشه برداری زمین‌ کشاورزی چه کمکی به ما می کند؟

امروزه برخلاف گذشته برای تحلیل و نقشه برداری زمین کشاورزی از ابزارهای قدرتمند و قابل اعتماد و نیز آسان تر و کامل تر استفاده می شود. به طوری که با کمک چنین ابزارهایی می توان تغییرات متعددی را به عنوان الگوهای توسعه زمین های کشاورزی و نیز برای برنامه ریزی مناسب و مداخلات انسانی در یک زمین کشاورزی در نظر گرفت.

علاوه بر صاحبان زمین کشاورزی، دولت ها نیز با کمک فناوری های جدید نقشه برداری می توانند اشراف کامل تری بر محدوده زمین های کشاورزی در یک منطقه داشته باشند. دولت ها و سازمان های مربوطه حتی می توانند به صورت دقیق بر تغییرات کاربری زمین در یک منطقه روستایی یا شهری نظارت کنند.

نقشه برداری زمین های کشاورزی
فناوری های جدید نقشه برداری زمین های کشاورزی

با کمک فناوری های جدید ضمن این که نقشه برداری زمین های کشاورزی را با دقت بالا انجام می دهید، می توانید ارزیابی تغییرات مورفولوژیکی و پوشش گیاهی زمین‌های کشاورزی جنگلی در طول زمان را نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل زمین های کشاورزی از طریق پیاده‌سازی مدل‌های زمین دیجیتالی نیز انجام می شود که با پوشاندن تصاویر پوشش زمین بر روی آن‌ها اطلاعات زیادی به دست می آید. این جزئیات در نهایت امکان ارزیابی دقیق تر زمینه های کشاورزی را برای کشاورزان و سازمان های خصوصی و دولتی فراهم کرد و امکان جهش کشاورزی را فراهم می کند.

علاوه بر سیستم های نقشه برداری موجود مانند، پهپادها، تصاویر ماهواره‌ای، فتوگرامتری، این روزها متخصصان نقشه برداری از تکنیک‌های GIS نیز برای نقشه برداری زمین کشاورزی استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید:
نقشه هوایی زمین های کشاورزی، از روش های تهیه تا سفارش آن

برنامه ریزی و مدیریت زمین های کشاورزی با کمک سیستم های به روز نقشه برداری

یکی از جذاب ترین نمونه های چالش فنی برای برنامه ریزی و مدیریت بهتر زمین های کشاورزی،  نقشه برداری زمین کشاورزی است که در واقع این کار یک رویکرد چند رشته ای است.

تولیدات کشاورزی، اعم از غذایی و غیرخوراکی، نقش اجتماعی سکونتگاه‌های روستایی و شهری، وضعیت و انتشار شبکه‌های زیرساختی و میراث معماری که در بسیاری از کشورها یک ارزش مثبت عمده را تشکیل می‌دهد، باید به طور مناسب در نظر گرفته شود و به طور هم افزایی برای یک برنامه‌ریزی صحیح در هم آمیخته شود.

کشاورز به عنوان یک تولید کننده به طور سنتی در زمان مطالعه تغییرات در مناظر کشاورزی مورد توجه بوده است. تصمیمات مربوط به دامپروری، سیستم های چرخشی، ماشین آلات، کوددهی و مدیریت آفات در واقع بر چشم انداز به روشی حیاتی تأثیر می گذارند و اگر تصمیم گیری کشاورز و فناوری اطراف، اقتصاد اجتماعی و ساختار سازمانی نادیده گرفته شود، پویایی چشم انداز قابل درک نیست.

با این حال، به طور معمول، کشاورز تنها تصمیم گیرنده نیست. اغلب، مزارع زمین را اجاره می‌دهند و مالک ممکن است نقشی به همان اندازه در تغییرات چشم‌انداز داشته باشد.

کشاورزان عوامل مهمی در مدیریت منظر روستایی و شهری هستند، زیرا آنها عناصر منظر را مطابق با نیازهای خود اصلاح می کنند. صنعتی شدن و تشدید کشاورزی در ۵۰ سال گذشته تأثیر منفی بر تنوع چشم‌انداز و ارزش‌های زیستگاهی داشته است.

در طول دو دهه گذشته، کشاورزان به طور فزاینده ای درگیر فعالیت های چشم انداز، برای حفظ یا ایجاد زیستگاه در دارایی خود شده اند. برای توسعه پایدار سکونتگاه های روستایی و شهری، حداقل باید از چهار ویژگی محافظت شود: تعادل بین طبیعت و منطقه ساخته شده، موجودیت های سنتی تاریخی، جوامع محلی و فرهنگ خاص آن.

با نقشه برداری زمین کشاورزی می توان به طور فزاینده فعالیت های موجود در یک منطقه را زیر نظر داشت و یک برنامه مناسب برای آن تدوین کرد.

نقشه برداری زمین های کشاورزی
نقشه برداری زمین کشاورزی

با گذشت زمان نقشه برداران از روش های متفاوتی برای تهیه و ترسیم نقشه های زمین کشاورزی استفاده می کنند.

با کمک نقشه های زمین کشاورزی می توان مشکلات متعدد کشاورزان و اراضی ملی جهاد کشاورزی را به سادگی حل و فصل نمود.

توجه داشته باشید که برای نقشه برداری زمین کشاورزی می توانید از مپ اسکیل کمک بگیرید. کارشناسان ما این توانایی را دارند تا با کمک فناوری های جدید و به روز مانند پهپادهای نقشه برداری و نقشه یو تی ام زمین های کشاورزی به شما کمک کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان مپ اسکیل از طریق راه های ارتباطی و یا شماره زیر از طریق واتساپ تماس حاصل نمایید.
09120448336
5/5 - (4 امتیاز)

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:     info@mapscale.ir


مشاوره:     09120448336


واتساپ:      09120448336


 

آخرین آموزش ها
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

صفحه ستون چیست و پیاده سازی صفحه ستون چگونه است؟
اراضی موات چیست؟ نحوه تشخیص اراضی موات
فهرست
ارسال پیام
چت واتساپ!
پشتیبانی مپ اسکیل
سلام می تونم کمک کنم؟