پیش بینی جزرومد برای سال ۲۰۱۹ توسط مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی:

پیش بینی جزرومد برای سال ۲۰۱۹ توسط مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی انجام شده و این پیش بینی برای سال ۲۰۱۹ و همزمان با آغاز سال نو میلادی از طریق سایت سازمان و برنامه کاربردی NCCTIDE برای گوشی های همراه (سیستم اندروید) بصورت رایگان در دسترس دریانوردان و علاقمندان به امور دریایی قرارگرفته است.

دکتر علی سلطانپور مدیر آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه برداری کشور ضمن اعلام خبر فوق افزود: برنامه کاربردی یاد شده در قالب یک طرح پژوهشی از سال ۲۰۱۶ تعریف و پیاده سازی شده و برای هر سال جدید بروز رسانی میشود.

وی ضمن اشاره به اهمیت تراز لحظه ای آب و جزرومد تصریح نمود : اطلاعات عمق بر روی چارتهای دریایی نسبت به چارت دیتوم می باشد که بصورت حداقل نجومی جزرومد تعریف میشود. بدین منظور مولفه های اصلی جزرومد از داده های ایستگاههای جزرومدی ساحلی استخراج شده و سپس چارت دیتوم تعریف میگردد. با این وجود، اطلاع از تراز لحظه ای آب به منظور اطمینان از ارتفاع ستون آب زیر شناورها همواره و به منظورعبور از کانالهای دسترسی و تردد به بنادر از اهمیت زیادی برای دریانوردان برخوردار است چراکه دریانوردان میتوانند با استفاده از اطلاعات پیش بینی جزرومد، زمان های مناسب به منظور تردد به بنادر را در نظر گرفته و از میزان عمق مناسب و دقیق آب در زیر شناور اطمینان حاصل نمایند.

مدیر کل آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه برداری کشور خاطرنشان کرد: اطلاعات پیش بینی جزرومد همچنین مورد توجه سایر علاقمندان و محققان به امور دریایی می باشد که در این خصوص میتوان به  امور مهندسی و توسعه بنادر، صنایع ساحلی، محیط زیست، اقیانوس شناسی و … اشاره نمود.

سلطانپور همچنین با اشاره به جداول جزرومدی سرویس هیدروگرافی انگلیس که سالیانه برای کل دنیا منتشر می شود گفت: پیش بینی های ارائه شده توسط ادمیرالیتی انگلیس با اطلاعات قدیمی و کوتاه مدت از برخی بنادر ایران انجام شده و بنابراین از دقت و اعتبار کمتری نسبت به پیش بینی های سازمان برخوردار است چرا که در پیش بینی های انجام شده توسط سازمان نقشه برداری کشور از داده های جدیدتر و دراز مدت (در ایستگاههای اصلی) استفاده شده که ضمن امکان محاسبه مولفه های بیشتر، امکان برآورد دقیق تر مولفه ها و پیش بینی دقیق تر را میسر نموده است.

لازم به ذکر است که پیش بینی جزرومد با استفاده از آنالیز طیفی داده های تراز آب و استخراج مولفه های جزرومدی انجام میشود که وجود داده های دراز مدت، ضمن امکان استخراج مولفه های بیشتر (مولفه های طول موج بلند)، دقت مولفه های اصلی را نیز افزایش می دهد.

وی در خصوص خصوصیات نسخه ۲۰۱۹ برنامه کاربردی ارائه شده به افزایش ایستگاهها به ۵۱ ایستگاه اظهار کرد: ایستگاههای بندر آفتاب، دلاوران، حقانی، کشتی سازی، لافت، بستانه و آبادان به بانک اطلاعاتی برنامه افزوده شده اند. داده های موجود قبل از آنالیز طیفی مورد پالایش قرار گرفته و از داده های سنسورهای مختلف اعم از فشاری، آکوستیک، راداری و شناوری در این برنامه استفاده شده است. همچنین، ضمن رعایت فرمت استاندارد IOC در داده های جزرومدی، پیش بینی های انجام شده با استفاده از داده های واقعی سالهای گذشته مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

برنامه کاربردی پیش بینی جزرومد با نام NCCTIDE از طریق سایت سازمان نقشه برداری کشور به آدرس www.ncc.org.irو همچنین برنامه بازار برای عموم بطور رایگان قابل نصب و بهره برداری است.

 

منبع:سایت سازمان نقشه برداری

جهت اخذ راهنمایی درباره محصولات رایگان فقط از طریق دیدگاه اقدام نمایید. جهت مشاوره در موارد دیگر مانند سفارش پروژه، درخواست همکاری ، مشاوره در خرید از راه های زیر می تواند اقدام نمایید.


ایمیل:         info@mapscale.ir


مشاوره:      09378407423


واتساپ:      09378407423


 

برچسب , ,
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

۱۹۰۰۰ کیلومتر هیدروگرافی از آب‌های خلیج فارس در سال ۱۳۹۷ توسط شناور ایران آبنگار
گزارش آسوشیتدپرس از مطالعات سازمان نقشه برداری کشور درباره فرونشست در ایران
فهرست
پشتیبانی خیلی سریع
پشتیبانی سریع واتساپ
پشتیبانی واتساپ مپ اسکیل
سلام !روی دکمه بزنید تا وارد پشتیبانی ۲۴ ساعته واتساپ شوید.